14.08.2020  22:59
SON GÜNCELLEME: 
15.08.2020  12:42
KAYNAK: 
KARAR.COM

Mehmet Ceyhan: 28 gün sokağa çıkma yasağı olmadı bari bu 6 maddeyi yapalım

Türkiye’deki koronavirüs (corona virüsü) salgınında artan vakalar herkesi endişelendirirken Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan atılması gereken adımları sıraladı. ‘28 gün sokağa çıkma yasağı yapmalıydık, olmadı’ diyen Ceyhan, hayati öneme sahip 6 madde önerdi. 

+
-

Kovid-19 salgınıyla ilgili tespit ve önerileri ile dikkat çeken  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Türkiye'deki son tabloyu değerlendirirken çarpıcı açıklamalar yaptı. Habertürk canlı yayınında sorumsuzca davranan bir grup olduğunu belirten Ceyhan, “Pozitif vakalar yakalayamıyor. Test sayısı artırılmalı. Garson gibi meslek gruplarına test yapılmalı. Kademeli mesaiye geçilmeli" önerilerinde bulundu. 

İşte Prof. Dr. Ceyhan’ın sıraladığı 6 önemli öneri: 

-Kademeli mesaiye geçilmeli.

-Taziye ve düğünlere sayı sınırı koyulmalı.

-Şehirler arası seyahatlerde kontrol artırılmalı. İmzalı taahhüt alınmalı. 

-Tarama testi ile vakalar yakalanmıyor. Şu anda 200 bin aktif vaka var. En azından sağlıkçılar, garsonlar ve hizmetliler taranmalı. 

-65 yaş üstüne güvenli yürüyüş alanları ayarlanmalı.

-Ulaşamadığımız bir grup var. Sorumsuzca davranıyor. Maske takmayanlar grubu. Bunlara ulaşmak için Diyanet, muhtarlar, öğretmenler devreye sokulmalı. Bu insanlara maske mesafe eğitimi ve uyarısı yapmalı. Kamu spotları ile bu grup uyarılmalı. 

VAKA SAYISI YÜKSELİŞ TRENDİNDE

Normalleşme adımlarının ardından 900 bandında seyreden vaka sayıları turizm bölgelerindeki yoğunluk, taziye düğün gibi ortamlarda sosyal mesafe kurallarının ihmal edilmesi ve Kurban Bayramı etkisiyle binin üzerine çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tabloyu ‘Böyle giderse yasaklar geri gelir’ diyerek özetlemişti. Koca’nın açıkladığı son verilere göre, son 24 saatte 22 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 1226 oldu. 

Bu tablo endişeleri de beraberinde getirirken birçok ilde 65 yaş üstüne kısıtlamalar başladı.
 

DİĞER HABERLER
TV8'de bilgisayar kampanyası düzenlenecek
Yunanistan'la anlaşması bizi üzmüştür
İYİ Partili vekil koronavirüse yakalandı
İki milletvekilinin testi pozitif çıktı
Bakan Akar'ın mutlu günü
İstanbul'da göçmen kaçakçılığı operasyonu: 9 kişi tutuklandı
Mecburen tedbirleri arttıracağız