Minareye tırmanmak için dağcı oldu!

Giresun'da görev yaptığı köydeki caminin minaresini boyamak isteyen 28 yaşındaki imam Hüseyin Avni Öztürk, endüstriyel dağcılık eğitimi aldı. Bölgedeki minarelerinin de durumlarının kötü olduğunu belirten Öztürk, diğer minareleri de boyayabileceğini söyledi.

Giresun'un Eynesil ilçesinde imamlık görevini yapan 28 yaşındaki Hüseyin Avni Öztürk, caminin minaresini boyayabilmek için dağcılık eğitimi aldı. Eğitimini Erzurum'da alan Öztürk, Yarımca köyündeki caminin 40 metrelik minaresini boyadıktan sonra çevre köylerdeki camilerin minarelerini de boyamak istediğini söyledi.

"DAĞCILIK EĞİTİMİ İÇİN ERZURUM'A GİTTİM" 

Minarenin boyanması için 15 bin lira gerektiğini belirten Hüseyin Avni Öztürk, yıllık iznini aynı zamanda üniversite eğitimini de aldığı Erzurum'da geçirdi. Burada okul yıllarında tanıştığı Mustafa Tekin ile iletişime geçen Öztürk, kendisinden endüstriyel dağcılık eğitimi aldı. Tekin'den 3 günlük eğitim alan 'dağcı imam', "Dağcılığa ilgim olduğu için kendim tırmanıp, boyayabileceğimi düşündüm. Öğrencilik yıllarımda tanıştığım Mustafa Tekin'den dağcılık eğitimi almak için yıllık iznimde Erzurum'a gittim" dedi. 

"BİR CAMİNİN MİNARESİ BAKIMSIZSA İNSANLAR DİNİNE ÖNEM VERMİYORDUR"

Kendisini hazır hissettiği zaman malzemelerini alarak boyamaya başlayacağını belirten Hüseyin Avni Öztürk, bir caminin minaresinin bakımsız olmasının insanların dinine önem vermediğinin göstergesi olduğunu söyledi. Öztürk, "Bir cami veya minaresi bakımsız ise insanlar dinine önem vermiyor demektir. Bayraklarımız da öyledir. Zaman zaman değiştirip yenileriz, bunu yapmasak vatan millet şuurunun eksik olduğunun göstergesi olabilir." ifadelerini kullandı.