30.05.2020  18:32
SON GÜNCELLEME: 
31.05.2020  01:53
KAYNAK: 
KARAR.COM

Minnesota Valisi Timothy James Walzz orduya tam yetki verdi

ABD'de siyahi vatandaş George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından çıkan olayların merkezi olan Minnesota eyaletinde Vali Timothy James Walzz Ulusal Muhafızlara topyekun seferberlik emri verdi.

+
-

Minnesota eyaletinin 164 yıllık tarihinde bir ilk gerçekleşti ve Vali Timothy James Walzz, Ulusal Muhafızlara topyekün seferberlik emri verdi

Dün gece, Ulusal Muhafızların Mineapolis'e intikal etmesinin ardından, Cumartesi günü Vali Walzz Ulusal Muhafızların protestoları bastırma amacıyla topyekün seferber edildiğini duyurdu. Eyalet tarihinde daha önce hiç devreye sokulmamış bu adımla birlikte 13.000'e yakın asker protestoların devam ettiği kente sevk edilecek.

NE OLMUŞTU?

ABD'li bir polis memuru, bir şikayet üzerine 25 Mayıs'ta Afro-Amerikalı George Floyd’u gözaltına alırken dizini ensesine basarak nefessiz kalmasına ve ölümüne sebep olmuştu.

Yoldan geçen vatandaşlar tarafından videoya alınan, gözaltı sırasındaki polis şiddeti, ülke genelinde büyük tepkilere neden olmuştu. 

Olaya karışan polislerin cezalandırılması için başta Minnesota olmak üzere ABD’nin değişik yerlerinde protesto gösterileri devam ediyor...

DİĞER HABERLER
Tacizin adı 'babacan tavır' oldu!
Şimdiye kadar 300 hektarlık alan yandı
İTÜ online sınavı tekrarlanacak mı?
AÖF'de ders geçme notu kaç?
Patlamada can kaybı 7'ye yükseldi
Borrell'e BOREL hediye etti
Türkiye'den AB'ye rest!