Mustafa Akıncı kimdir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 2015'te düzenlenen seçimlerde ülkenin 4. Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunudur. Ayrıca 1976 yılında Lefkoşa Türk Belediyesi'nin ilk seçilmiş başkanıdır.

Mustafa Akıncı kimdir?

Kıbrıslı Türk siyasetçi Mustafa Akıncı, Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile 'Lefkoşa Kanalizasyon Projesi' ve 'Lefkoşa İmar Planı' konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı. Bu çerçevede 'Lefkoşa İmar Planı' 1989 yılında 'Dünya Habitat Ödülü'ne, 2007'de ise 'Ağa Han' mimarlık ödülüne layık görüldü. Mustafa Akıncı, bu çalışmalardan dolayı 2003 yılında 'Europa Nostra Onur Ödülü'ne layık görüldü.

MUSTAFA AKINCI'NIN HAYATI

28 Aralık 1947 tarihinde Kıbrıs'ın Limasol kentinde dünyaya geldi.

Limasol'da 19 Mayıs Lisesi'nde eğitim gören Mustafa Akıncı, burada tiyatro oyunlarında sahne aldı Lise eğitiminin ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Üniversitede bulunduğu dönem Türkiye'de 68 Kuşağı'nın etkinlik gösterdiği dönemdi ve Akıncı o dönemin öğrenci hareketlerinden etkilendi. Üniversitede Kıbrıslılar Cemiyeti'nin yönetiminde yer aldı. 1973 yılında adaya döndü ve Lefkoşa'ya yerleşti.

1975 yılında oluşturulan Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisine seçildi. 24 Mayıs 1976 tarihindeki yerel seçimde Lefkoşa Türk Belediyesi başkanlığı için Toplumcu Kurtuluş Partisi'nden (TKP) aday oldu. Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin desteğini aldı. Seçimdeki en büyük rakibi Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın desteklediği Ulusal Birlik Partisi (UBP) adayı iş adamı Nevzat Uzunoğlu'ydu. Mustafa Akıncı 1500 oy farkla ve yüzde 48.99'luk bir oranla Lefkoşa Türk Belediyesi'nin ilk seçilmiş başkanı olurken Uzunoğlu yüzde 31.81'de kaldı. 1990 yılına kadar bu görevi kesintisiz yürüttü. 1 Haziran 1980 tarihli ikinci seçiminde yüzde 39.98 oranla yeniden seçildi. 2 Haziran 1986 tarihli üçüncü seçiminde UBP belediyeyi almak için kapsamlı bir kampanya yürütse de UBP adayı Ramiz Manyera'nın aldığı yüzde 40.93'lük oy yetersiz kaldı; Akıncı yüzde 46.42 ile üçüncü bir dönem için seçildi.

KKTC'NİN 4. CUMHURBAŞKANI OLDU

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği'nin kuruluşunda etkin rol üstlenerek birliğin ilk başkanlığını yaptı.

1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulundu 1993-2009 yılları arasında da Milletvekilliği görevini sürdürdü. 1999-2001 döneminde ise Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini üstlendi. Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi'nin (BDH) kurucularından oldu. Toplumcu Demokrasi Partisi'nin oluşumu ile birlikte başkanlık görevini devretti.

Mustafa Akıncı Oxford, Harvard ve Yale Üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katıldı.

14 yıl boyunca Lefkoşa Türk Belediyesi başkanlığı yaptı. 2015 Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katıldı ve ikinci turda aldığı yüzde 60.50'lik oyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 4. Cumhurbaşkanı seçildi.

BELEDİYEDEKİ ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI ÖDÜL ALDI

2015 Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte Kıbrıs sorununu çözmek üzere çalışmalara da hız veren Mustafa Akıncı, 11 ve 15 Mayıs 2015'te Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastaiades ile görüşmelere başladı.

Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında 'Dünya Habitat Ödülü'ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) mimarlık ödülüne layık görüldü. 2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü 'Europa Nostra Onur Ödülü'ne (Medal of Honour) layık görüldü.

Belediye Başkanlığı'nda '14 Yıl' isimli kitabı bulunan Mustafa Akıncı, Meral Akıncı ile evli ve üç çocuk, iki torun sahibidir.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN