25.05.2020  15:21
SON GÜNCELLEME: 
25.05.2020  18:15
KAYNAK: 
NTV

Nobel ödüllü Michael Levitt: Karantina kurtardığından daha fazla insan öldürebilir

Nobel Kimya Ödülü sahibi Stanford Üniversitesi Profesörü Michael Levitt, koronavirüs nedeniyle karantina uygulanmasının kurtardığından daha fazla insanı öldürebileceğini iddia etti. Levitt ayrıca karantinanın kaldırılması ile vakalarda da patlama olacağını belirtti.

+
-

Daha önce yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına ilişkin yaptığı başarılı tahminlerle ün kazanan Stanford Üniversitesi Profesörü Michael Levitt, insanları kapalı kapılar ardında tutmanın “panik” yarattığını ve bilimsel bir çözüm olmadığını öne sürdü. Levitt, karantina nedeniyle pandeminin sonunda ölüm oranlarının 10-12 katına çıkacağını düşündüğünü söyledi.

Öte yandan, ABD’li finans kuruluşu JP Morgan da Levitt'in düşüncelerine paralel bir rapor yayımladı. Çalışmanın yazarı Marko Kolanovic, hükümetlerin 'kusurlu bilimsel kağıtlar' tarafından yönlendirilerek 'verimsiz", “geç"  ve "çok az etkisi" olan karantina uygulamaları uyguladığını yazdı.

ALMANYA'DA KISITLAMALAR KALDIRILINCA BULAŞMA DEĞERİ DÜŞTÜ

Kolanovic, Danimarka’da "r" değerinin (virüs bulaştırma katsayısı), okullar açıldıktan sonra düşmeye devam etmesini ve Almanya’da kısıtlamalar hafiledikten sonra yüzde 1’in altına gerilemesini iddiasına örnek olarak gösterdi.

The Telegraph gazetesine konuşan Profesör Lewitt, ”Karantinanın hiçbir hayatı kurtardığını düşünmüyorum. Hatta can almış bile olabilir. Kısıtlamalar nedeniyle belki birkaç trafik kazasının önüne geçilmiş olabilir. Ancak verdiği sosyal hasar çok büyük oldu. Aile içi şiddet, boşanma, alkolizm ve taciz vakalarında keskin bir artış yaşandığını biliyoruz. Bununla birlikte, Covid-19 dışında fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara sahip birçok kişi var. Pek çoğunun tedavisi yarım bırakıldı” ifadelerini kullandı.

"VAKALARDA PATLAMA OLABİLİR"

2013 yılında kimya alanında nobel ödülü kazanan Lewitt, karantinanın sona ermesiyle vakalarda ani yaşanacak bir patlama olabileceğini de sözlerine ekledi. Daha önce Covid-19’a yakalanmayan insanların aniden dışarı çıkmasıyla Covid-19 vakalarında hızlı bir artış yaşanabileceğini aktaran Lewitt, karar mercilerini bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.

73 yaşındaki Levitt, “Karantinanın liderler paniklediği için uygulandığını ve bunun halkı da korkuya sürüklediğini düşünüyorum. Konuyla ilgili büyük bir bilgi eksikliği var. Kimse bu konuyu açık bir şekilde tartışmaya açmadı” dedi. 

"HÜKUMETLERİN VATANDAŞLARI İŞ HAYATINA TEŞVİK ETMESİ LAZIM"

Diğer taraftan profesör, karantinanın Orta Çağ'dan kalma bir yöntem olduğunu ancak etkili olabileceği ihtimalini gözardı etmediğini söyleyerek, epidemiyologların kendilerinin dinlenmesi için iddialarını abarttığını; hükümetlerin vatandaşları maske takmaya ve iş hayatına dönmesini teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Levitt, pandeminin başlangıcı esnasında kendi matematiksel hesaplamalarından yola çıkarak salgının ulaşacağı boyutu analiz etmişti. Bilim insanları Profesör Levitt’in yaptığı tahminlerin zamanla büyük ölçüde doğru çıktığını açıkladı.

DİĞER HABERLER
Baro düzenlemesi için imza pozu verdiler şöyle yapalım bile diyemediler
Açıköğretim sınav sonuçları açıklandı
Öldürülmekten korkuyorum
AK Parti il binasını işgal girişimine 12,5 yıl hapis
CHP'li belediyelerden havai fişeklere yasak
Kıraathane saldırganı, 5 yaşındaki çocuğu öldürdü
İzmir'de havai fişekli kutlama yapılmayacak