Öğrenciler "Acadebi" projesinde buluşuyor

Üniversite öğrencileri “Acadebi“ genç girişimcilik projesi ile buluşuyor. Öğrenciler burada sosyal medya tavsiyeleri edinip, kendi pazaryerlerini açıp ürünlerini online olarak satışa sunuyor.

Öğrenciler "Acadebi" projesinde buluşuyor

Türkiye’de şu an eğitim hayatında olan 18 ile 27 yaş arasındaki üniversite öğrencileri “Acadebi“ genç girişimcilik projesi ile buluşuyor. acadebi.com web sitesi üzerinde buluşan üniversite öğrencileri burada sosyal medya tavsiyeleri ve kendi pazaryerlerini açıp Acadebi’den tedarik ettiği ürünleri, hizmetleri, dijital öğrenimleri satışa sunuyor. Bu sayede tavsiyelerden kazanç sağlayan gençler, hem kendi işinin patronu oluyor hem de daha öğrencilik yıllarında hayata atılıyor. Bununla birlikte kendi paralarını kazanıp devletine vergi veren bir girişimci oluyor.

Son yıllarda dijitalleşen dünyanın vazgeçilmesi olan e-ticaret, her geçen gün sınırları zorluyor. Dünya’da e-ticaret hacmi 4 trilyon dolar olduğu ve her geçen gün artarken, Türkiye’de de miktar hala istenilen bir seviyede olmamakla birlikte artan bir trend izliyor. Türkiye’de genç nesilleri e-ticaret ile daha fazla tanıştırmayı hedefleyen Acadebi ile gençler daha eğitim hayatında girişimciliklerini sunarken, ekonomiye katkı yapmayı hedefliyor.

Genç girişimciler e-ticarete yeni bir anlayış getiren Acadebi platformunda bir araya geliyor. Acadebi projesiyle üniversite öğrencileri kendi markalarını e-ticaret pazaryeri üzerinden ücretsiz bir şekilde açarak stoksuz satış yapabilme fırsatı sunuyor. Askıda girişimcilik olarak adlandırılan yöntemi de ilk defa hayata geçirdiklerini belirten Acadebi Koordinatörü Ali Şen, Türkiye'de 209 üniversitede yaklaşık 8 milyon öğrencinin üniversitede okurken finansal sorunlarını ortadan kaldırıp geleceğe hazırlanırken kullandıkları bir formül olarak tanımladı. Şen ayrıca özellikle pandemi sürecinde olumsuz etkilenen küçük işletmelerin de bu platformda yer almalarını sağlayacak çalışmalar yapmaya başladıklarını söyledi.

BEYİN GÖÇÜNÜ DURDURDURACAK YÖNTEM

Gençlerin daha iyi bir kazanç arayışı ve hedeferini gerçekleştirmek için başka ülkelerde yaşamayı tercih etmelerinin önlenmesi için daha eğitim sırasında ekonomik özgürlüğünü kazanarak katma değer yaratacak girişimci olmasının önünü açan Acadebi, hem öğrencileri hem de “askıda girişim” sponsorunu bir araya getiriyor. Acadebi’nin dünyada bir ilk olan askıda girişim sponsorları ve gençleri buluşturan ve referans temelli bir yapı olduğunu belirten Ali Şen,  “Gençler, kendi ürünlerini ve markalarını satma şansı buluyor. Son üç ayda yüzde 715 büyüyen bir oluşumuz. Şu anda devletten kredi kullanan gençlerimiz, para kazanıp devletine vergi verir hale geldi. 41 üniversitede bunun planlamasını yapıp çalışmalarımıza başladık. Gençlerimizle birlikte 2,5 ayda 1.200 mağaza kurduk. Gelecek yıl sonuna kadar hedefimiz 100 bin mağaza kurmak” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN