ÖTV zammı sonrası sıfır araba fiyatları ne kadar oldu? Otomobilde ÖTV vergisi yüzde 60'tan yüzde 80'e yükseldi!

'Yeni ÖTV zamlı Opel, Fiat, Pejo, BMW, Honda, Hyundai, Ford, Reno, Toyota, Volkswagen ve Audi fiyatları ne kadar?' sorusunun yanıtı merak ediliyor. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı ile ilgili yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki, 'Yeni ÖTV ne zaman uygulanacak?' Cumhurbaşkanı kararıyla, lüks ithal otomobillerde ÖTV oranı artırılırken, ÖTV matrahı 70 bin liraya kadar olan araçlarda matrah 85 bin liraya çıkarıldı. 1600 CC altında ise en düşük vergi oranı olan yüzde 45 için aracın vergi matrahında alt sınır 70 bin liradan 85 bin liraya yükseltirilirken, 2000 motor üstü araçlarda yüzde 100 ile yüzde 160 arasında olan ÖTV oranı yüzde 130 ile yüzde 220'ye çıkarıldı. İşte, 'yeni ÖTV zammı ile ilgili bilgiler'...

ÖTV zammı sonrası sıfır araba fiyatları ne kadar oldu? Otomobilde ÖTV vergisi yüzde 60'tan yüzde 80'e yükseldi!

'Yeni ÖTV ne zaman uygulanacak?', 'ÖTV zammı değişikliği sonrasında sıfır araba fiyatları ne kadar oldu?', 'Yeni ÖTV zammı sonrası Opel, Fiat, Pejo, BMW, Honda, Hyundai, Ford, Reno, Toyota, Volkswagen ve Audi fiyatları ne kadar 2020?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip olan otomobil ithalatının azaltılması amacıyla motor silindir hacmi aralıkları ve özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak düzenleme yapıldı. Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen, ÖTV matrahı 130 bin lirayı aşan otomobiller için ÖTV oranı yüzde 60'tan yüzde 80'e çıkarıldı. Detaylar haberimizde...

YENİ ÖTV NE ZAMAN UYGULANACAK?

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip olan otomobil ithalatının azaltılması amacıyla motor silindir hacmi aralıkları ve özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak düzenlemeye gidildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar içerisinde Madde 2'de, "Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer" ibaresi yer alıyor. Buna göre yeni ÖTV düzenlemesi, 30 Ağustos 2020 Pazar günü itibariyle uygulanmaya başladı.

Türkiye'de 1600 cc altı yüzde 60 ÖTV oranına tabi olan otomobillerin neredeyse tamamı (yüzde 99,3'ü), 1600 cc üzeri otomobillerin ise tamamı ithal ediliyor. Bu grup otomobillere uygulanan ÖTV oranlarında artışa gidilirken, 1600 cc altında olup yerli imalatın yoğunlaştığı alanda da vergisiz satış bedeli 70 bin liradan 85 bin liraya artırılarak yerli üreticiye ve yerli sanayiye destek verilmesi amaçlandı.

Hibrit otomobiller için mevcut korelasyon korunarak bu araçlardaki ÖTV oranları da eşgüdümlü bir şekilde artırıldı.
Böylece maliye politikası değişikliğiyle, yüksek fiyatlı ithal otomobillere olan talebin düşük ÖTV oranına tabi otomobillere yönelmesi, bu kapsamda daha az yüksek fiyatlı otomobil ithal edilmesi, yerli otomobil satışının artması, buna bağlı ithalatın miktarının azalması ve kompozisyonunun değişmesi suretiyle daha az ithalat bedeli ödemesi yoluyla cari açığın azalmasına olumlu katkı vermesi hedeflendi.

Örneğin, motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen, ÖTV matrahı 130 bin lirayı aşan otomobiller için ÖTV oranı yüzde 60'tan yüzde 80'e çıkarıldı.

Motor silindir hacmi 2000 cc'yi geçen ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobiller için vergi oranı yüzde 100'den yüzde 130'a, diğerleri için de yüzde 110'dan yüzde 150'ye yükseltildi.

4 MODELE YARAYACAK

Matrahtaki değişiklik ile satış fiyatı şu anda 125 bin ile 150 bin lira arasında olan Fiat Egea, Renault Symbol, Opel ve Hyundai markalarının bazı modellerinde fiyatlar inmiş olacak. Küçük motorlu araçlarda ÖTV matrahı 130 bini aşanlarda vergi yüzde 60'tan yüzde 80'e ulaştığı için özellikle BMW, Mercedes gibi pahalı markaların küçük motorlu modellerinde önemli artışlar olacak. Örneğin Audi A3 Cabrio'da 46 bin liralık vergi kaynaklı yükseliş fiyatlara yansıyacak. Diğer yandan 1.6 ile 2 bin cc motor hacmine sahip otomobillerde oran yüzde 100'den yüzde 130'a çıktı. Bu motor hacminde ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşanlarda vergi yüzde 110'dan yüzde 150'ye tırmandı. Bu araçlarda ise 30 bin liradan 100 bin liraya kadar fiyat artışları gerçekleşecek.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN