5 Temmuz 2020 Pazar
BIST 100
115748
%-0,99
DOLAR
6,8612
%0,1
EURO
7,7521
%0,32
ALTIN
392.135
%0,2
23°/31°
İSTANBUL
Güneşli
18.03.2020  02:13
Peki şifasını kim bulacak?
62
+
-
Geçen hafta uzmanların uyarılarına, kamuoyundan yükselen itirazlara rağmen Cuma Namazı’nın kılınmasında ısrar eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara’da beş bin kişilik Ahmet Hamdi Akseki Camii’ni dolduran cemaate koronavirüse karşı “Kalabalık ortamlardan uzak durmayı” tavsiye ettiği hutbesine şu ümitvar cümlelerle başlamıştı: 

“Tarih boyunca pek çok hastalık Allah’ın yardımı ve insanların gayretli araştırmalarıyla tedavi edilmiştir. Bugün dünyanın dört bir köşesine yayılan koronavirüs’ün de inşallah şifası bulunacaktır.”

Peki şifasını kim bulacak? 

Kim o gayretli araştırmaları yapan insanlar?

Bu sorunun cevabı için Türkiye’de bir anket yapılsa herhalde en popüler cevap “virüsü kim bulduysa onlar” olurdu.

Virüsü üretip dünyaya saldığından şüphelenilen ülkelerden İsrail’de Türkiye’nin dört katı kadar (340) vaka olması, ABD’deki şimdiden 86 ölü, sıfırlanmış faiz, boşalmış sokaklar, evlerine kapanmış Avrupa ana akım televizyonlara kadar çıkan bu komplo teorilerini gidermeye yetmiyor. 

Neyse ki bu komplocular, salgının faturasını kapitalizme çıkaranlar, çareyi ‘sosyalist Küba’dan bekleyenler, bütün dünyayı ayrım yapmadan kasıp kavuran bir salgında hala kendi milletinin üstünlüğünü görenler, bir vesile bulup Batı medeniyetinin çöküşünü kutlayanlar, hastalığı artan ahlaksızlıklarla açıklayanlar konuşup dururken dünyada sahiden gayretli bilim insanları var ve milyonlarca insanın hayatını kurtaracak aşıyı geliştirmek için çalışıyorlar.

Çalışmalar 65 gün önce Çin’in koronavirüs ile ilgili bilgileri bütün dünyayla paylaşmasının hemen ardından başladı.
Küresel bir dayanışma içinde de devam ediyor. 

Dünyanın her yerinden yüze yakın bilimsel dergi, akademik topluluk, enstitü ve ilaç şirketi bir taahhütname imzalayarak yeni tür koronavirüs COVID-19 ile ilgili yaptıkları bilimsel çalışmaları ve makaleleri ücretsiz olarak herkese açmaya karar verdiler.

Hızla ilerleyen çalışmalarda dün bir aşı Faz-1 aşamasına ulaştı.

Bir ilacın keşfedilmesinin ardından hastalara ulaşabilmesi için uzun yıllar alabilen dört fazlı bir süreci tamamlaması gerekiyor.

Koronavirüs ile mücadelede yalpaladığı için çok eleştirilen Trump’ın bu müjdeli haberi açıklamak için düzenlediği basın toplantısında konuşan Ulusal Alerji ve Salgın Hastalıklar Enstitüsü’nün 79 yaşındaki başkanı Anthony Fauci’ye göre 65 günde Faz-1 aşamasına gelinmiş olması bir “rekor.” 

(Bu arada Fauci, şu sıralar Amerika’nın Fahrettin Koca’sı statüsünde.  Açıklamalarıyla ABD’lilerin en güvendiği isim. Hatta onu 2020’de başkanlığa aday gösterenler bile var.) 

Faz-1 aşamasında aşı sağlıklı gönüllülere uygulanıyor. 

İlk aşı dün ABD’de koronavirüs’ten en çok etkilenen, şu ana kadar 48 kişinin hayatını kaybettiği Washington eyaletinin başkenti Seattle’daki Kaiser Permanente Washington Araştırma Enstitüsü’nde yapıldı. 

İlk gönüllü 43 yaşında iki çocuk annesi Jennifer Haller’di. Haller koronavirüs taşıyıcısı değil. Bunun için sadece 100 dolar gibi sembolik bir ücret alacak. Bu aldığı riske değmeyecek bir para. Belki de milyonlarca insanın hayatını kurtarma pahasına bu riski neden aldığını “Kendimi çok çaresiz hissediyordum, bu bir şeyler yapmak için büyük bir fırsattı”  diye açıklamış, onu bunu yapması için çocukları teşvik etmiş.

Onunla birlikte 44 gönüllüye daha bu aşı yapılacak. 

İlaç geliştirmenin dört fazından birincisine hızlıca getirilmiş aşının kod adı mRNA-1273.

Aşı, resmi bir kurum olan Ulusal Alerji ve Salgın Hastalıklar Enstitüsü’nden bilim insanları ve Massachusetts
merkezli bir startup olan Moderna ilaç şirketi tarafından ortaklaşa geliştirilmiş. 

Aşıyı üreten Moderna şirketinin ortaklarından biri bize çok tanıdık. 

Nubar Afeyan’ın kökleri Adapazarlı bir Ermeni ailesine dayanıyor.

Ailenin fertleri 1915 tehcirinde sürülmüş. 

İki büyük amcası tehcir yolunda Adana’da iyi Almanca bildikleri için Bağdat Demiryolu inşaatında çalıştırılmak üzere Almanlar tarafından istihdam edilerek kurtulmuş. Halası ise eşinin doktor olmasından dolayı Osmanlı ordusunda görevlendirilmesi sayesinde hayatta kalmış.

Aile 1918’den sonra Bulgaristan’a kaçmış. Babası orada doğmuş. İstanbul’dan Bulgaristan’a yumurta ticareti yapmış. Komünizm gelince oradan da sahte bir İran pasaportuyla kaçıp Beyrut’a yerleşmişler. Afeyan 13 yaşındayken ailesi bu kez göçmen olarak Kanada’ya göç etmiş. Afeyan MIT de okumuş. Sonra Moderna ilaç firmasına giden yola girmiş.

Bu 100 yıllık acı zorunlu göçler hikayesinin sonu, milyonlarca insanın hayatını kurtaracak bir aşıya çıkabilir.

Ama bu salgına karşı insanlığın ürettiği tek çare bu aşı değil.

İkinci alternatif aşının adı Remdesivir. Dünya Sağlık Örgütü bu aşıyı şubat ayında en umut vaad eden ilaç olarak tanımlamış. İlacı Kaliforniya merkezli Gilead adlı ilaç araştırma şirketi geliştirdi. İsrail’deki bir dağ olan adından da anlaşılacağı gibi bu şirketin kurucuları İsrailli iki bilim insanı. Şirket, SARS, MERS, Ebola’ya karşı geliştirilmiş bu anti-viral aşının bu yeni tür koronavirüs’e karşı da etkili olabileceğini açıkladı. 

Bir diğer alternatif Avusturalya’dan. Norveç hükümetinin, Bill Gates ve eşinin kurduğu Gates Vakfı’nın desteklediği Queensland Üniversitesi’ndeki aşı çalışmalarını 38 yaşındaki doktor Keith Chappell ve üç arkadaşı yönetiyor. Aşının adı S-Spike.

Belçika’da Ghent Üniversitesi’ndeki Flemish Enstitüsü’nde Prof. Xavier Saelens liderliğindeki  ekip ise COVID-19 virüsünü laboratuvarda etkisiz hale getirmeyi başardıklarını açıkladı. ABD’li ve Alman bilim insanlarıyla birlikte çalışan enstitünün sponsorlarından biri yine Bill Gates.

Almanya’nın Tubingen şehrinde bulunan CureVac ilaç şirketi de haziran veya temmuz ayında insanlar üzerinde test etmeye başlayacakları bir aşı geliştirdiklerini açıkladılar. Hatta şirketin sahibi Trump’tan bir davet bile aldı. Davet üzerine Almanya Ekonomi Bakanı “Almanya satılık değildir” diye bir açıklama yaptı.

Son olarak virüsün ortaya çıktığı Çin dün geliştirdiği aşının klinik denemeler için hazır olduğunu açıkladı. Bir kaç gün önce İsrail’den de benzer bir açıklama gelmişti.

Bunlar dışında dünyanın en büyük ilaç firmaları Pfizer, Sanofi, Lily, Johnson and Johnson, GlaxoSmithKline da koronavirüsüne karşı aşılar geliştirdiler ama henüz Faz-1 aşamasına gelen bir ilaç yok. Bu şirketlerin temsilcileri Beyaz Saray’da Trump’la bir araya geldi.

En yakın aşının hastalar üzerinde kullanılacak hale getirilmesinin en iyi ihtimalle bir yılı alabileceği söyleniyor.

Belki insanlığın bu acil durumu için bu standart deney süreçleri hızlandırılabilir. 

Yani özetle Diyanet İşleri Başkanı haklı.

Çöktüğü iddia edilen Batı’nın bilim kurumlarında ve her şeyin suçlusu olarak görülen kapitalizminin büyük ilaç şirketlerinde gayretli bilim insanları bu salgına çare bulmak için var güçleriyle çalışıyor. 

Koronavirüs’ün de inşallah şifası bulunacak. 

Bu gayretlere ülke olarak maalesef şimdilik bir katkımız olmuyor. 

Ama en azından insanlığın bu ortak derdine çare bulmaya çalışan ülkelere karşı düşmanlığı, böbürlenmeyi bırakabilir, aşı bulunana kadar uzmanların tavsiyelerine direnmeyebiliriz...

Kaynaklar:

https://www.forbes.com/sites/alexknapp/2020/03/13/coronavirus-drug-update-the-latest-info-on-pharmaceutical-treatments-and-vaccines/#38204fe521db

https://www.newyorker.com/news/news-desk/how-long-will-it-take-to-develop-a-coronavirus-vaccine?utm_social-type=owned&mbid=social_twitter&utm_brand=tny&utm_source=twitter&utm_medium=social
 

YORUMLAR (62)
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK
19.03.2020 23:27
1915 olayları bir sürü trajik olaylarla doludur. Neyse paçasını kurtaranlar bir yolunu bulup Türkiye’de kalarak veya dış ülkelere gitmişlerdir. Esad meselemiz şu anda tehcir acıları değildir. Esas kaygı verici durum ise koskoca Diyanet Başkanının uyguladığı politikanın insan mantığından çok uzak olmasıdır.Belki adamcağız bir şaşkınlık içinde kalmış olabilir. En can dostu olan Mısırlı’nın ölümünden sonra akıl danışacağı adam bulamıyordur.Hangi makul bir insan bu ölümcül salgının sokak sokak dolaştığı bir zamanda beş bin müminin Cumanamazı için toplanmalarına karar verebilir? Allah bizi korusun
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hilal
19.03.2020 22:51
bu haber yanlış mı yoksa sizin mi haberirnrizz yok 'Sağlık Federasyonu Genel Başkanı Raşit Dinç RD GLOBAL/INVAMED tarafından COVID-19 isimli corona virüs’üne karşı Türk laboratuvarlarında geliştirilen ve şu ana kadar yapılan denemelerde diğer virüs ve bakterilere karşı olumlu sonuçları elde edilen “Türk Işın Tedavisini” kamuoyuna duyurdu'
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru
19.03.2020 18:27
hem kalabalıga vaaz et hemde kalabalıklardan uzak durun de .
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
19.03.2020 00:18
“Bizim de Osmanlı’da ilaç fabrikamız vardı . CHP kapattı. Dindar insanlar iktidar olursa , Osmanlı geri gelecek, tıpta bir numara olacak müslümanlar hesap verebilecek parmağındaki yüzünden başka serveti olmayacak basbakanın ve parayı bilimde kullanacağız. Her şey CHP mum sucu” biri derse % 40 inanacak seviyede bir ülkemiz var...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Lütfen
18.03.2020 23:14
Yeni web tasarımı berbat.Allah aşkına şu bilgisayarcılara boş yere paralar harcayıp durmayın...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bir dost
18.03.2020 23:11
Batı yozlaştı çöküyor!!!heralde son 4-5 yazının ana teması.bizde anladık bu sözden nefret ettiğini.haklı bulduğumuda itraf etmeliyim.fakat kapısına dayanmış çocuklu aileleri silahla gazla uzaklaştıran ahlaklı çalışkan namuslu batıya bir çift sözün olmayacakmı,merakla bekliyoruz.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 22:26
Aşıyı bulan keşke Türkiye olabilseydi.Ama ülkemizde kimya,fizik,biyoloji gibi derslere ve bölümlere yeteri kadar önem verilmiyor.Din kültürü öğretmeni günümüzde biyoloji öğretmeninden daha çok atanıyor.Din kültürü de önemli tabi önemsiz değil.Ama bilime de önem vermeliyiz.Bilim olmazsa gelişemeyiz.Kimyager,biyolog,fizikçi iş bulabiliyor mu buna bakalım.Devlete kaç fizikçi,kaç kimyager atanıyor buna bakalım.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 22:22
Benim anlamadığım bu virüsün ne kadar tehlikeli olduğu 3 aydır yazılıp çizilmesine rağmen neden 20 bin kişinin umre'ye gitmesine böyle bir zamanda izin verildi?Sadece umre değil diğer avrupa ülkelerine de!Bir gazeteci salı günü londradan geldiğini ve karantinaya alınmadığını yazmış örneğin.Bu insanların inisiyatifine bırakılamayacak kadar ciddi bir konu.Çok ciddiye almalıyız.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ali namlı
18.03.2020 22:09
Okuyucular , konu hakkında olumlu veya olumsuz bir çok yorumlar yapmışlar dolayısıyla bize pek bir şey kalmamış . Benim hayatta cevabını bulamadığım bir çok soru arasında dünyada sayı olarak kaç ilaç olduğu konusudur bunu bütün eczacılara soruyorum bu güne kadar cevabını alamadım .Demek istediğim şu ki bu ilaçların arasında bizim bulduğumuz bir ilaç var mı , maalesef bir tane bile yok !!! Selam ve saygılarımla
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 20:16
Bu musibetten çok şey öğrenerek kurtulacak insanoğlu.Temizliğin hayatta kalmanın ilk kuralı olduğunu hep hatırlayacağız.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sabır
18.03.2020 20:03
Türk tarihi var birde Türk İslam tarihi var.Anadoludaki bazı adetlerde şaman kültürünün bile varlığı tesbit edilmiş,bunlar benim çok ilgi alanımda değil hata yapmak istemem.Demek istediğim şu Türk tarihi ile ilgili bazı şeyler muhafaza edilir.Halıcılık,et kurutma,yoğurt,helva,lokum,kilim dokuma vb gibi medeniyyetler işine yarayanları muhafaza eder.Yörüklerin yaşantıları bin yıl önce nasılsa şimdide öyle fakat yeni bilgileride kullanırlar.Toplumsal hafızalarınıda geliştirirler.Bunlar dağda hastalanınca,hangi otu kaynatırlar incelemek lazım.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 19:09
Sabır, Hermes ne der bilmem ama 1071 nerde kaldı? Ha gayret bile değil, Kemalist diye sürekli eleştirdiklerinizle aynı noktaya geldiniz... Ümmetizm+ Kemalizm. Mustafa Kemal görse ne derdi ki? Akit de sizin gibi yapmış bugün manşetinde. Allah müstahakkınızı versin!
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 17:54
Bilime, bilgi, adalet, doğruluk, eşitlik, ortak paydalar çözecek.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sabır
18.03.2020 17:44
Hermes Anadoluda Türk varlığı ile ilgili 5-6 bin yıllık varlığı ile ilgili arkolojik tesbitler var.16 büyük imparatorluk kurmuşuz.Sümer uygarlığınında Türk uygarlığı olduğu konusunda kanıtlar var.Göktürklerdende eski büyük hun devleti var sıgaya çekileceğimi bilemediğim için yuvarlama yaptım kardeş.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 17:24
virüsü biz bulduk sayın yazar. aşağılık kompleksidir devamını getirememenin bir sebebi. İtalya başta tüm batı kırmızı renge boyandı. bir takım cihazları ürettiler ama dertlerine çare olmuyor. İlaçları da aynı. Yaptıkları cihazlar ve ilaçlar hasta olan insanların umudunu istismar ediyormuş meğer. Kanser vakaları ve tedavi edilmeleri yönünden batı orta sıralarda. insan hak ve özgürlükleri yönünden çok yazınızı okudum ama şimdi şunu görüyorum. Onunda ticaretini yaptılar. Suriye meselesindeki tutumları ayna. Kimyasal silah kullanımına karşı ne yaptılar. Rusya batıya dahildir.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sabır
18.03.2020 17:11
15,59 a eczaneden 200 ml etil alkol al.üzerine esans damlat bir şişenin içinde hergün sallayarrak erimesini sağla,birkaç gün buna devam et.Üzerine 40 ml su ilave et.İşte sana 80cc lik kolanya careler tükenmez.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 16:44
Böyle süreclere bir katkimizin olmayisi, tembel ve bilgisizligimizle alakali, kimsede sormuyor bu ülkede bu kadar Prof. ( sözde ) var bunlar bunca zaman ne yapar neden bir sey üretemezler basil Prof. Oldular vs... biz anca avrupa bizi kiskaniyor diyelim 😂 Cok garip bir toplumuz :) Ama avrupayi görüp yasayanlar yemiyor bu numarayi. Saygilar
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 16:38
Cok güzel bir yazi, tesekkürler :)
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 16:23
Biz bulmayacağız.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hakan sonok
18.03.2020 15:59
Batı para odaklı çalışıyor deniyor.Yahu Türkiyede Corona vakaları ortaya çıkmadan önce 12 liraya satılan kolonya bir günde 20 lira oldu.Şu anda ise 100 lira versen piyasada yok.Bu ülkede yaşayanlar para odaklı çalışmıyor mu?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hakan sonok
18.03.2020 15:55
Hukuk devleti, ifade özgürlüğü, ifadeni ilan etme özgürlüğü, fırsat eşitliği, sosyal adalet isteyen talep eden herkes on yıllardır zindanlarda çürütüldü.Bu talepleri dile getiren Sabahattin Ali öldürülmüştü Nazım Hikmet de 13 buçuk yıl hapis yattı öldürüleceğini anlayınca da yurt dışına çıktı.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 15:41
Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik olarak kalkınması için TEK YOL AB ile yakınlaşmak. Başka herhangi bir şey diyenler gerçekçi ve akılcı değil. Rusya yanlısı Avrasyacı-İslamcı koalisyonundan kurtulmadığı sürece Türkiyelilere rahat yok. Hadi siz sürünüyorsunuz, niye çocuklarınızı da sürünmeye mahkum ediyorsunuz?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 15:41
Gerçekleri tüm açıklığıyla ortaya koymak, birilerini veya bir ülkeyi kutsamak değildir. Ülkede 82 milyon yaşıyor ve hala “her şeyi bir kişi bilir” deniliyorsa işte o kutsamak olur. “Koronavirüs” nedeniyle oluşabilecekleri bağırsaklardaki kılkurdunun verdiği zararlarla karşılaştırmak da ilginç bir mukayese tarzı olmuş. Her ülkenin insanının kendi bitkisel veya geleneksel tıbbı vardır. Bir bizde yok. Bir bizi bilen, her şeyi bizde var sanır.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hakan sonok
18.03.2020 15:39
Şifasını bilime önem veren ve araştırma geliştirme için on milyarlarca dolarlık bütçe ayıranlar bulacak.Komplo teorilerine de inanmayın İsrail'de de virüs çok yayıldı.Virüs İsrailde laboratuvarda yaratıldı iddialarına inanmıyorum
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Herodot
18.03.2020 15:36
Onbinlerce yıllık devlet kültürü ne yahu? Sümer şehirleri ilk devletler benim bildiğim. Onlar da 6000 yıllık falan. İlk Türkçe konuşan devlet de Göktürkler. Onlar da 1500 yıllık diyelim. Anadolu en eski devletlerden bazılarına ev sahipliği yapmış. Onlar da 4000 yıllık. Onbinlerce ne?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim Erdoğan
18.03.2020 15:34
İşte o olmaz Sayın Oğur!.. Düşmanlık ve böbürlenme ile kin ve nefret duygularını yaymayı bir yana bırakamayız. Bir de korkutmalardan ve komplo teorilerini yaymaktan asla vaz geçemeyiz. Çünkü, onlar bizim kamptakileri bir arada tutabilmek için icat ettiğimiz araçlar...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ertan
18.03.2020 15:10
Ahzab suresi 21. Ayet "Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır." Bu ayette zannımca kastedilen Resul'ün sadece pratik (ahlaki) eylemleri değil, dünya görüşü, hayata bakışı. Bu bağlamda ilim Çin'de de olsa alınız diyerek bilimin evrenselliğine vurgusu. Olması gereken belki de Resul'ün "theoria" sını sindirebilmek. O zaman saçmalıklar kendiliğinden son bulacaktır.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 15:06
Şu son paragraf ne kadar dramatik aşı üretme gayretinde olan ülkelere şimdilik bir katkımız yok ne zaman olacaksa yav ömrümüz akıp gidiyor kırkı geçti yaşımız bir defada biz şu buluşa imza attık diyelim artık bizde laf hamaset bol bol Allah için çalışalım ehil insanlara verelim işleri elinden hiç bir iş gelmeyen sülükleri sırtımızdan atalım artık
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ahmet Yılmaz
18.03.2020 14:29
Evet Allah razı olsun araştırıyorlar ve biz 800 yıldır yerimizde bile sayamadık geriye gittik, ayrıca Yıldıray bey gerçekten araştırmacı kişiliğinize hayran ve iyi bir takipçinizm.Fakat şu bir gerçekki bütün salgınlardan sonra garip bir şekilde dünyada acaip değişiklikler oldu.Bunlar ekonomik siyasi askeri vs vs acaba bizi şimdi ne bekliyor.Bizim gibi yaşadıklarını bile yorumlamakta zorlananlar şüphelenmesin de ne yapsın korkmasında ne yapsın .Bunun içindir batıya şüpheli yaklaşım bunun içindir bilime şüpheli bakış.Çok komplo teorileri üretildi bu dünyada ama ne hazindirki uzun vadeli inceldiğ
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sabır
18.03.2020 14:09
Saldırıya geçmişsiniz.Batı para odaklı çalışır.Onları kutsamayın.Bizim kültürümüzde ise sağlık para odaklı değildir.Antibiyotikle sünizit tedavisi yapılıyor.Fakat tekrar tekrar nüksediyor.Papatya kürü ile tamamen kurutulabiliyor.kekik kürü ile kıl kurtlarından çocuklar kurtarılabiliyor.Bizde kültür kotlarımızla birşeyler yapabiliriz.Bunun adı aşı olmazda başka bir şey olur.Bu milletin on binlerce yıllık devlet kültürü var.Bilgi birikimi var.Aşağılık kompleksi ile nereye kadar?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 13:48
Bir adet daha söylenecek, daha doğrusu aktarılacak varmış... “Cehalet, hastalıklı ve havası bozuk olan otlağa benzer. Cahil adam bu hastalık tesiriyle doğrusunu yalandan ayıramayarak rastgeleni toplar... “ İBN HALDUN
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hermes
18.03.2020 13:45
Hz Mevlana der ki: iyiler ile kötüler arasındaki mücadelede "had(sınır)" aşıldığında Allah birşeyi hakem yatin eder. Nemrut-İbrahim olayında ateşi, Musa-Firavun olayında denizi, Nuh ve Kavmi arasındaki olayda tufanı(aşırı yağış-sel baskını) hakem yatin ettiği gibi...Bu Virüs neyin hakemidir? İyiler kimdir-kötüler kimdir, had nerelerde ve nasıl aşılmıştır? Saçma, bilim dışı demeyin, düşünün!. Sünnetullah ne demektir inceleyin lütfen. İnsanoğlu, ruhuna üflenen Allah'ın sıfatlarının "zerresi" nedeniyle kendini "Tanrı" sanır bazan, ama bir virüs ona gerçek gücünü gösterir böylece.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 13:45
E. Hemingway ne zaman yaşadı Sn yorumcu? Münferit bir örnek alıp üstünde tepinmek de bilgisizliğin başka bir türü olsa gerek. “Hatim indirmek” ten çıkardığım bir başka sonuç şudur: Baştan sona oku, bitir. Bırakın aşıyı ilacı bulmayı, musluklarımızdan su bile içilmiyor. Şimdilik başka söyleyeceğim yok.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 13:04
İnsan insanın kurdu boşuna dememişler. 100 yıl önce Ermeniler sonra Rumlar topraklarından sürülmüşler. Şimdi Suriyeliler topraklarından sürülüyorlar. Bitmez bir dram. Virüs umarım herkesi olduğu yerde tutar. İnsanlar biraz insanlık öğrenirler.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali gül
18.03.2020 12:44
Emeğinize sağlık kendiniz gibi gazeteci yetiştirin
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ehli irfan
18.03.2020 12:11
Müzmin muhalifliğin kişiyi getirdiği-götürdüğü yer burası olsa gerek..kendi kültür-medeniyet mirasını red.. İki kültür arasındaki fikri seviye farkını gören tek Batılı yazar biliyorum:Ernest Hemingway."Kilimanjaro'nun Karları"nda bahis eder.Kapana sıkışmış sırtlan vurulduğunda,"öfkeyle döner ve bağırsaklarını ortaya çıkarana dek kendini parçalar,sonra durup kendi bağırsaklarını tadına vara vara yer"der.Onsekiz yaşından itibaren gözlemlemediği trajedi kalmamış bir adamdı Hemıngway.İki dünya savaşı,İspanya iç savaşı,Küba,Afrika derken Batımedeniyetine duyduğu güveni kaybetmiş ve intihar etmişti.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 11:51
Türkiye'deki sekülerlerin tüm sorunu dinde ve dindarlarda görmelerine de ifrit oluyorum. Tamam dindarlarda iş yok da siz ne buldunuz kardeşim? Dünyaca ünlü kaç sanatçı kaç bilim adamı çıkardınız? Tek övüncünüz köydeki çiftçiden iyi olmak. Ülkenin yarısı dindarsa yarısı da seküler. Arnavutluk dini tümüyle sildi tarihi camileri bile yıktı sünneti yasakladı, domuz etini Müslüman kökenliler dahi yiyiyor. Ne oldu? Hala Türkiye'den bile geri bir ülke. Eskiden Doğu Pakistan olan Bangladeş Pakistan'dan ayrıldı sosyalist hükümet dini yasakladı vs. Şu anda Pakistan'dan belki daha fakir, daha geri.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Okur
18.03.2020 11:37
Sağolasın Yıldıray Bey. Aydınlatıcı bir yazı. En kötü gerçek ise" bu sürece henüz bizim bir katkımız bulunmuyor" kısmı. Konuşurken ywrin dibine vurduğumuz ülkeler canla başla uğraşırken ibni sinalar yetiştirmiş bir medeniyetin çocuklarından bir ses gelmeyişi can sıkıcı ve bir o kadar da üzücü....
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 11:05
+ da bir gelişme sayılır. Zamanla öğrenilecek elbette. Diliyorum halkımız yetkililerin ve bilim insanlarının yaptığı sağlıkla ilgili uyarılara ciddiyetle uyar, bilim insanlarının vargücüyle çalışması en kısa zamanda sonuçlanır ve bu hastalığa çareler üretir de insanlık bu musibetten bir an evvel kurtulur. Yoksa halimiz daha da harap...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 11:04
“Bu gayretlere ülke olarak şimdilik bir katkımız olmuyor” halkımız ve halkın ileri gelenlerinin! bazıları hala komplo teorileriyle vakit öldürüyorlar, çalışıp çabalayan ve başaran insanları da şüpheli, suçlu yapma derdindeler. İnsanlar kavun karpuz mu ki yata yata büyüsün? İnsan için, “çalışan kazanır, bilen geçer” demiş atalarımız. Bir köşe yazısı yazmanın, birikim, araştırma, öğrenme ve yazabilme yeteneği gerektirdiğini düşünemeyen, gazetecilerin yapacağı yorumların “övme” den ibaret olacağını zannedenler var hala. Neyse ki şu sıralar yazarlara “iblis, bozguncu, hain...” demiyorlar. Bu ...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
zeynel
18.03.2020 10:50
TEBRİKLER YILDIRAY KARDEŞİME. Yazılarını devamlı okuduğum ve beğendiğim.. bazende iki satırla kutladığımı yazar ve çalışmalarının beğenildiğini bilmesini arzu ederim..diyanet işleri başkanı ????? ne denseki ? saygılar.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Najaz
18.03.2020 10:19
Boşaltılmış Kabe fotoğrafının altına yapılan bir yorum, trilyonlarca petro-doların ve akıl almaz bir zenginliğin üzerinde yaşayan İslam dünyasının, söz konusu akıl ve bilim olduğunda içine düştüğü acizliğin en güzel ifadesiydi: "Salgın nedeniyle Kabe boşaltıldı. Kafirlerin aşıyı bulması bekleniyor..."
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
eski şarkılar
18.03.2020 10:01
öncelikle sizi tüm yazılarınızdan dolayı kutluyorum.ayrıntılardan tv.deki yorumcular dahil müstefid oluyoruzçadınızı anmadan araştırmacı gazeteciler kadrolu yorumcular verdiğiniz bilgilerle çokkkkbilmişliklerini katlıyorlar.şunu anlamalısınız ki batı medeniyeti karşısında sağcı kemalist milliyetçi ki hepsi özünde aynıdır verdileri verecekleri tepki köylü mehmet ağadan elit kadro mehmet ağaya aynıdır.500 yıldır bir tane buluşa imza atmamış medeniyetin çocukları batının buluşlarını tepe tepe kullanır,başta çocukları batının ahlakı,alışkanlıkları v.s ile mücehhezdir ama tepki aynıdır.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Okur.
18.03.2020 09:51
Eğitimli kesim toplumun lokomotifidir. Ezikliği bırakalım. Çalışıp üretelim.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 09:35
yurtdışından yeni dönen boks milli takımına bile karantina uygulamayan ve test yapmayan bir ülke yönetiminin gerekli önlemleri aldığına insanları inandırmaya çalışan, "hükümet çok başarılı" diyen mahlukatların olduğu bir ülkede insanların saçma sapan düşünceleri bile masum kalıyor.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 09:21
Burada yorum yazmadan önce yazarın verdiği kaynakları bir gözden geçirin Sabır hazretleri. Araştırsanız internette daha çok kaynak bulursunuz. Ha okuyamam, dil bilmiyorum derseniz yazar özetlemiş sağ olsun, onu ve benzerlerini okuyun. “Oku!” İlk emir...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 09:18
Sn Sabır, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı boşuna uğraşıyor o zaman. Geçin siz oturun koltuğa. Yeryüzünde Koronavirüs salgını için uğraşanlar da boşuna uğraşmasın. Sayın yetkililer, bizde bir yorumcu “dahi” var, gelin bulun da burada yorum yazarak ziyan olmasın. Hem yorum yazamadığından okuyanları da kurtarmış olur yeni görevi... Bir taşla iki kuş bile değil, dünya kadar kuş...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Fikret
18.03.2020 08:49
Aşıyı tabi ki Batı dünyası bulacaktı. Müslüman dünyanın bulmasını bekleyen zaten yok. Müslüman dünya en fazla " aşı orucu bozar mı bozmaz mı" onu tartışır.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Efedamat
18.03.2020 07:38
Biz daha salgının yaygınlaşamarı için cuma namazı kararını bile tam uygulayamamışız. Cumhurbaşkanının halka hitap ederek kesin ifadelerle durumun ciddiyetini belirtmesi gerekmiyormu. Bu salgın otoyol açılışından daha önemli değilmi.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
18.03.2020 07:29
Ne olur politikacı kindar Diyanet İşleri başkanından bahsetmeyin. Fesli öldükten sonra kendisine akıl verecek adam kalmadığından bir kulağı Sarayda, bir kulağı Cemaatler de ne yapılması gerektiğine kolay karar veremiyor.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
SON DAKİKA HABERLERİ
 • Veliler taahütname imzalayacak
  12:56
 • 'Babacan tavır' var cinsel saldırı yok!
  12:52
 • Boğaz'da mesafesiz parti
  12:51
 • Ardahan'da hayvan pazarı açıldı
  12:50
 • Meydanı gelinle damada bırakın
  12:48
 • ABD, İran'ın dostlarına baskı yapıyor
  12:46
 • Sulama kanalına giren 18 yaşındaki genç kayboldu
  12:41
 • Filistin'de yeniden OHAL ilan edildi
  12:39
 • Meksika’da koronavirüsten ölenlerin sayısı Fransa’yı geçti
  12:37
 • Acun Ilıcalı'dan 'dede' yorumu
  12:24
 • Salgınla mücadelede en başarılı ülkelerden biriyiz
  12:23
 • Denetim eksikliği yok!
  12:22
 • Dünya futboluna damga vurmaya devam ediyor
  12:10
 • Maske kuralına dikkat etmeyip halay çektiler
  11:59
 • Eski eşini yaralayıp intihar etti
  11:59
YUKARI