25.05.2020  12:08
SON GÜNCELLEME: 
12.06.2020  01:24
KAYNAK: 
KARAR.COM

Play Station 5 ne zaman çıkacak? Play Station Türkiye fiyatı ne kadar? Çıkış tarihi e-postada ortaya çıktı

PlayStation 5 çıkış tarihi belli oldu mu? PlayStation 5 fiyatı ne kadar? sorularının yanıtlarını haberimizde aktardık. Dijital oyunseverlerin merakla beklediği Play Station 5 ile ilgili detayları, Sony Entertainment CEO'su Jim Ryan kamuoyuyla paylaşmış fakat çıkış tarihiyle ilgili bilgi vermemişti. PS5'in satışa çıkacağı tarih, şirketin bir e-postasında farkında olmadan belirtildi. İşte Play Station 5'in bilinmeyen detayları...

+
-

'PlayStation 5 özellikleri neler?', 'PlayStation 5 Türkiye'de ne zaman çıkacak?', 'PlayStation 5 fiyatı belli oldu mu?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony tarafından ilk olarak 1994 yılının sonlarında piyasaya sürülen PlayStation ailesinin son üyesi PlayStation 5 (PS5) ile ilgili merak edilenler ortaya çıktı. KARAR.com okurları için 'PlayStation 5 çıkış tarihi'ni haberimizde paylaşıyoruz...

PLAYSTATION 5 ÇIKIŞ TARİHİ BELLİ OLDU MU?

Sony tarafından yayınlanan iş ilanında, merakla beklenen yeni PlayStation 5'in çıkış tarihine yer verildi. Söz konusu iş ilanı, Sony'nin PlayStation için donanım tedariğinde bulunacak yeni bir personel arayışında olduğunu gösteriyor. Şirketin yayınladığı iş ilanına bakılırsa yeni PlayStation modeli ekim ayında raflardaki yerini alabilir.

MART 2021'E KADAR SINIRLI ÜRETİM YAPILACAK

Ancak şirkete yakın kaynaklara dayandırılan haberlere bakılırsa Japonya merkezli Sony ilk etapta cihazın üretimini sınırlı sayıda tutmayı planlıyor. 

Bloomberg'de yer alan habere göre, ilk plana göre 2 milyon adet daha az üretilecek olan cihaz Mart 2021'de bitecek mali yıl içerisinde yaklaşık 5-6 milyon bandına çıkabilecek.

Bir önceki nesil oyun konsolu PlayStation 4, satışa sunulduğu ilk iki çeyrekte 7,5 milyon satmıştı. 

PLAYSTATION 5'İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELER?

PS5 gücünü AMD'nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak ve sekiz çekirdekli bir işlemciye sahip olacak. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PlayStation 5, 4K oyunculuğu standart hale getirecek, 8K seviyesine de çıkış yapabilecek deniyor.

Konsolun özellikleri arasında ise elbette en merak edilen kısım TFLOPS değeri. PS5 yine analistlerin çıkarımlarına göre 10 TFLOPS'tan daha yüksek bir değere sahip olacak. 

Xbox Scorpio'nun 6 TFLOPS, PS4 Pro'nun 4.2 TFLOPS olduğu düşünülünce bu gerçekten de çok ciddi bir fark.

DOKUNMATİK SİSTEMİ YENİLENDİ

PlayStation 5'in yeni kontrol cihazında DualSense'te iki önemli yenilik bulunuyor. Bunlardan ilki PS5'e gelen 'haptic' dokunma sistemi olacak. Bu yeni teknolojiyle kontrol cihazında bulunan haptic sensörler sayesinde kullanıcılar, dokunma süresi ve şiddetine göre farklı tepkiler alabilecek.

Type-C şarj girişine ev sahipliği yapan DualSense’in hızlı şarj desteğine sahip olup olmadığı ise şu an için bilinmiyor.

YENİ TİTREŞİM MODELİ, GERÇEKÇİLİĞİ ARTIRACAK

Sony Entertainment CEO'su Jim Ryan'ın açıklamasına göre, PlayStation 5'teki bu sistem, oyuncuların bir yarış esnasında duvara çarptığında veya bir futbol maçında ikili mücadeleye girdiğinde, yaşadığı 'titreme' deneyimini daha gerçekçi bir şekilde sunacak. Yine otomobil yarışlarında aracın sürüldüğü zemine (çamur, toprak, asfalt, çim...vs) göre oyun koluyla farklı tepkiler alınabilecek.

PS5 ile gelen bir diğer önemli yenilik ise tetikleme düğmelerinde (L2 / R2) olacak. Sony'nin yeni nesil oyun konsolundaki oyun kollarında L2 ve R2 gibi düğmeler yerine oyun geliştirici şirketler tarafından programlanabilir olan yeni nesil sensör yer alacak. Böylece oyuncular, ellerinde ok ve yay yokken de el hareketiyle ok atabilecek. Yine bir arazi aracının hızını arttırmak için el hareketlerini kullanabilecek.

PLAYSTATION 5'İN FİYATI NE KADAR? TÜRKİYE FİYATI BELLİ OLDU MU?

Sony, yaptığı açıklama ile ürünün fiyatı hakkında net ifadeler kullanmasa da PlayStation 5'in fiyatı hakkında önemli bir gelişme yaşandı. BGR'de yer alan habere göre, PS5'in satış fiyatı Danimarka'da faaliyet gösteren alışveriş sitesi Fotex'de yanlışlıkla yayınlandı. Söz konusu sitede PS5 fiyatı 6 bin 989 Danimarka kronu (yaklaşık 1000 dolar) olarak açıklandı.

Öte yandan PSErobus'un, PS5'in 499 dolardan piyasaya sürüleceğini iddia etti.

PlayStation 5'in Türkiye fiyatıyla ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Yeni gelişmeleri KARAR.com'dan taki pedebilirsiniz.

DİĞER HABERLER
3 gün önce kaybolan gencin cesedi bulundu
Tunceli'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Bile bile facia...
Balıkesir'de göğsünden vurulan asteğmen öldü
Eşinden boşanan kadın abisi tarafından vuruldu
Avukatlara polisten biber gazlı müdahale
MEB'den kritik karar!