PlayStation 5'in yarısı vergiye gidecek! PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar? PS5 ne zaman çıkacak?

6 yıl sonra oyun konsolu PlayStation'ın 5. sürümünün tanıtımını yapan Sony, oyunseverlerin yılın başından beri heyecanla beklediği PS5'in tasarımını ve teknik özelliklerini paylaştı. Yeni oyun konsolunun bazı oyunları da ilk kez görücüye çıktı. PlayStation 5'in Türkiye fiyatı merak edilirken, konsola ödenecek ücretin yarısının vergilerden oluşması bekleniyor. İşte detaylar...

PlayStation 5'in yarısı vergiye gidecek! PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar? PS5 ne zaman çıkacak?

'PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar?', 'Yeni PlayStation nasıl görünüyor?', 'PS5 çıkış tarihi belli oldu mu?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Oyun konsolunu tercih eden 'gamer'ların uzun süredir beklediği Sony oyun konsolunun resmi tanıtımı nihayet yapıldı. Dikey bir tasarıma sahip olan PS5, standart ve dijital olmak üzere iki farklı sürümle gelecek. En çok merak edilen konulardan biri de, ülkemizdeki fiyatının ne olacağı. Oyun konsollarından alınan verginin kısa süre artırılmasının ardından PlayStation 5'in ülkemizde satış fiyatının 10 bin TL'ye yakın olması bekleniyor. Detaylar haberimizde...

PLAYSTATION 5 NE ZAMAN ÇIKACAK?

Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony tarafından ilk olarak 1994 yılının sonlarında piyasaya sürülen PlayStation ailesinin son üyesi PlayStation 5 (PS5) ile ilgili merak edilenler ortaya çıktı. 11 Haziran 2020 Perşembe günü düzenlenen 'Future of Gaming' etkinliğinde, yeni nesil oyun konsolonun detayları belli oldu. Yeni dikey tasarımı ve beyaz rengiyle dikkat çeken PS5'in çıkış tarihi ise ne yazık ki resmi olarak paylaşılmadı. Konsolun piyasaya çıkış tarihinin, ilerleyen aylarda ayrı bir etkinlikle duyurulması bekleniyor.

Fakat Nisan 2020'de Sony tarafından yayınlanan bir iş ilanında, PlayStation 5'in çıkış tarihine bilerek veya bilmeyerek yer verildi. Söz konusu iş ilanı, Sony'nin konsol için donanım tedariğinde bulunacak yeni bir personel arayışında olduğunu gösteriyor. Şirketin yayınladığı iş ilanına bakılırsa PS5, Ekim 2020'de raflardaki yerini alabilir.

MART 2021'E KADAR SINIRLI ÜRETİM YAPILACAK

Ancak şirkete yakın kaynaklara dayandırılan haberlere bakılırsa Japonya merkezli Sony ilk etapta cihazın üretimini sınırlı sayıda tutmayı planlıyor.

Bloomberg'de yer alan habere göre, ilk plana göre 2 milyon adet daha az üretilecek olan cihaz Mart 2021'de bitecek mali yıl içerisinde yaklaşık 5-6 milyon kapasiteye çıkabilecek.

Bir önceki nesil oyun konsolu PlayStation 4, satışa sunulduğu ilk iki çeyrekte 7,5 milyon satmıştı.

PLAYSTATION 5'İN FİYATI NE KADAR? TÜRKİYE FİYATI BELLİ OLDU MU?

Sony, yaptığı açıklama ile ürünün fiyatı hakkında bilgi vermese de PlayStation 5'in fiyatı Avrupa'da bazı alışveriş sitelerinde yayınlandı. Amazon'un resmi sitesinde, 2 TB'lık versiyonun fiyatı 599,99 pound yani yaklaşık 669 euro olarak yer aldı. Güncel kur ile bu fiyatın karşılığı yaklaşık 5 bin 160 TL oluyor. Tabii vergiler bu fiyata dahil değil. PSErobus ise PS5'in 500 dolardan piyasaya sürüleceğini iddia etti.

PlayStation 5'in Türkiye fiyatıyla ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Fakat kısa süre önce oyun konsollarından alınan verginin artırıldığı biliniyor. Bu bağlamda PS5 için alınacak vergilerin listesi şöyle:

Geliş Fiyatı: 3062 TL

Yüzde 50 Gümrük Vergisi
Yüzde 18 KDV
Yüzde 20 ÖTV
Yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı
Yüzde 10 TRT payı

Vergiler sonrası fiyatı: 7223 TL + Satıcının kâr payı

PLAYSTATION 5'İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELER?

PS5 gücünü AMD'nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak ve sekiz çekirdekli bir işlemciye sahip olacak. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PlayStation 5, 4K oyunculuğu standart hale getirecek, 8K seviyesine de çıkış yapabilecek deniyor.

Konsolun özellikleri arasında ise elbette en merak edilen kısım TFLOPS değeri. PS5 yine analistlerin çıkarımlarına göre 10 TFLOPS'tan daha yüksek bir değere sahip olacak.

Xbox Scorpio'nun 6 TFLOPS, PS4 Pro'nun 4.2 TFLOPS olduğu düşünülünce bu gerçekten de çok ciddi bir fark.

* Eski nesil oyunlarla uyumlu olacak,
* Sanal gerçekliği bir adım öteye taşıyacak,
* Işın izleme teknolojisine sahip olacak,
* Özel üretilmiş bir ses yongasına sahip olacak,
* Bekleme ekranlarını saliseler ile ölçtürtecek bir SSD’si olacak,
* 8K çözünürlük desteği olacak.

Oyun deneyimini geliştirmek adına yeni PS5 aksesuarları da duyuruldu:

* PULSE 3D kablosuz kulaklık – 3D ses desteği ve çift gürültü engelleyen mikrofon;
* HD Kamera – oyunların muhteşem anlarında kendilerini canlı yayınlayan oyucular için çift 1080p lens özelliği;
* Medya Kumandası – filmler ve stream servisleri arasında kolayca gezinmek için dahili mikrofona sahip uzaktan kumanda;
* DualSense Şarj İstasyonu – iki adet DualSense™ Kablosuz Kontrolcüyü kolayca şarj etme imkanı.

YENİ PLAYSTATION NASIL GÖRÜNÜYOR?

PlayStation 5, iki farklı sürümle piyasaya çıkacak. Bu sürümlerden biri konsolun disk sürücülü, diğeri de dijital sürümü.

DualSense ile başlayan çift renkli tasarım, yeni PlayStation'a da uygulanmış durumda. Bazı oyunseverler beyaz rengi beğenirken, bazı kullanıcılar ise 'beyaz eşya'ya benzediği gerekçesiyle olumsuz not verdi.

PlayStation 5'in tasarımıyla ilgili dikkat çeken noktalardan bir diğeriyse dikey şekilde tanıtılan ilk oyun konsolu olması. Sony, isteğe göre konsolu yatay ya da dikey olarak kullanmaya izin veren bir stand geliştiriyor olsa da konsolun dikey kullanım haliyle tanıtılması dikkat çekti.

DOKUNMATİK SİSTEMİ YENİLENDİ

PlayStation 5'in yeni kontrol cihazında DualSense'te iki önemli yenilik bulunuyor. Bunlardan ilki PS5'e gelen 'haptic' dokunma sistemi olacak. Bu yeni teknolojiyle kontrol cihazında bulunan haptic sensörler sayesinde kullanıcılar, dokunma süresi ve şiddetine göre farklı tepkiler alabilecek.

Type-C şarj girişine ev sahipliği yapan DualSense’in hızlı şarj desteğine sahip olup olmadığı ise şu an için bilinmiyor.

YENİ TİTREŞİM MODELİ, GERÇEKÇİLİĞİ ARTIRACAK

Sony Entertainment CEO'su Jim Ryan'ın açıklamasına göre, PlayStation 5'teki bu sistem, oyuncuların bir yarış esnasında duvara çarptığında veya bir futbol maçında ikili mücadeleye girdiğinde, yaşadığı 'titreme' deneyimini daha gerçekçi bir şekilde sunacak. Yine otomobil yarışlarında aracın sürüldüğü zemine (çamur, toprak, asfalt, çim...vs) göre oyun koluyla farklı tepkiler alınabilecek.

PS5 ile gelen bir diğer önemli yenilik ise tetikleme düğmelerinde (L2 / R2) olacak. Sony'nin yeni nesil oyun konsolundaki oyun kollarında L2 ve R2 gibi düğmeler yerine oyun geliştirici şirketler tarafından programlanabilir olan yeni nesil sensör yer alacak. Böylece oyuncular, ellerinde ok ve yay yokken de el hareketiyle ok atabilecek. Yine bir arazi aracının hızını arttırmak için el hareketlerini kullanabilecek.

PLAYSTATION 5 OYUNLARI

Tüm zamanların en büyük oyun serilerinden olan Grand Theft Auto, SIE ve Rockstar Games'in yakın işbirliği sayesinde PS5'e geliyor. Grand Theft Auto V ve Grand Theft Auto Online'ın gelişmiş ve genişletilmiş sürümleri 2021'in ikinci yarısında PS5 için çıkacak. Teknik iyileştirmeler, görsel yükseltme ve performans geliştirmeleri ile birlikte GTAV & GTA Online, PS5 donanımının ve yeni özelliklerinin tüm avantajlarını kullanacak, her zamankinden daha güzel ve daha hassas olacak. Ayrıca, Grand Theft Auto'nun tek başına oynanabilir versiyonu da indirilebilir olacak ve çıktığı zaman tüm PS5 sahipleri için ilk 3 ay ücretsiz olacak. Bir kez alındığı zaman, oyunun indirme hakkı alınmış olacak ve PlayStation Plus üyeliğiyle birlikte PS5 sahipleri GTA Online’ı dilediği kadar oynayabilecek. Son olarak, bugünden itibaren, GTAV PS4 sahipleri 2021 yılında oyunun PS5 versiyonu çıkana kadarki her ay 1 milyon GTA doları alacaklar.

SIE Worldwide Studios ve ikinci parti firmaların PS5 oyunları

* Astro’s Playroom (Japan Studio)
* Demon’s Souls (Bluepoint Games / Japan Studio)
* Destruction All Stars (Lucid Games / XDEV)
* Gran Turismo 7 (Polyphony Digital)
* Horizon Forbidden West (Guerrilla Games)
* Marvel’s Spider-Man Miles Morales (Insomniac Games)
* Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games)
* Returnal (Housemarque / XDEV)
* Sackboy A Big Adventure (Sumo Digital / XDEV)

Üçüncü parti yayıncı ve geliştiricilerin PS5 oyunları

* Bugsnax (Young Horses)
* DEATHLOOP (Bethesda)
* Ghostwire: Tokyo (Bethesda)
* Godfall (Gearbox Publishing / Counterplay Games)
* Goodbye Volcano High (KO-OP)
* Grand Theft Auto V ve Grand Theft Auto Online (Rockstar Games)
* HITMAN 3 (IO Interactive)
* JETT : The Far Shore (Superbrothers)
* Kena: Bridge of the Spirits (Ember Lab)
* Little Devil Inside (Neostream Interactive)
* NBA 2K21 (2K, Visual Concepts)
* Oddworld Soulstorm (Oddworld Inhabitants)
* Pragmata (Capcom)
* Project Athia (Square Enix/Luminous Productions)
* Resident Evil Village (Capcom)
* Solar Ash (Annapurna Interactive / Heart Machine)
* Stray (Annapurna / Blue Twelve Studio)
* Tribes of Midgard (Gearbox Publishing / Norsfell)
* The Pathless (Annapurna Interactive / Giant Squid)

PLAYSTATION TARİHÇESİ

PS1 / 3 Aralık 1994
PS2 / 4 Mart 2000
PSP / 12 Aralık 2004
PS3 / 11 Kasım 2006
PSP Go / 1 Ekim 2009
PS Vita / 17 Aralık 2011
PS4 / 15 Kasım 2013

Serinin ilk konsolu olan ve 1994'te piyasaya sürülen PlayStation, satışa sunulduğu tarihten yaklaşık 9 yıl 6 aylık süre sonrasına kadar dünya çapında 100 milyonun üstünde sattı ve bu başarıyı elde eden ilk video oyunu konsolu oldu. Ardılı niteliğinde olan ve ilk olarak 2000'de satışa sunulan PlayStation 2, 31 Ocak 2011 itibarıyla sattığı 150 milyonun üzerindeki ürünle en çok satılan video oyunu konsolu oldu. Serinin üçüncü ev konsolu olan PlayStation 3 ise 29 Mart 2011 tarihi itibarıyla dünya genelinde 50 milyonun üzerinde bir satış rakamı elde etti. 2004'ün sonunda çıkarılan ve 2011'in üçüncü çeyreği itibarıyla yaklaşık 58,9 milyon ünite satan PlayStation Portable, serinin ilk taşınabilir oyun konsolu oldu. PlayStation Portable'ın ardılı olan PlayStation Vita'nın ise 2012'nin ilk çeyreğinde satışa sunulmuştur.

Öte yandan PlayStation markası altında PSX isimli PlayStation ve PlayStation 2 entegreli dijital video kaydedicisi yayınlandı. Fakat yüksek fiyatı sebebiyle kısa ömürlü oldu ve Japonya dışında satışa sunulmadı. 2010'da üretilen PlayStation 2 entegreli Sony Bravia televizyon ise yine sadece Japonya'da piyasaya sürüldü. Serinin ana oyun kumandası ise DualShock adı altında üretildi ve 28 Haziran 2008 itibarıyla 28 milyonun üzerinde satıldı

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN