02.07.2020  15:06
SON GÜNCELLEME: 
02.07.2020  22:58
KAYNAK: 
KAYSERİ/AA

Prof. Dr. İlhami Çelik'ten 'KKKA' uyarısı: Ölüm riski Kovid-19'a göre daha yüksek!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, kene ısırmasıyla bulaşan KKKA hastalığı ilgili çarpıcı uyarılarda bulundu. Kayseri Şehir Hastanesi'ne özellikle çevre illerden KKKA hastalarının geldiğini belirten Çelik 'KKKA hastalığı yıllardır bildiğimiz bir hastalık olup, ciddi bir hastalıktır. KKKA'nın ölüm oranı, koronavirüse (corona virüs) göre çok daha yüksek' dedi.

+
-

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, kene ısırmasıyla bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ilgili çarpıcı uyarılarda bulundu.

Kayseri Şehir Hastanesi'ne özellikle çevre illerden KKKA hastalarının geldiğini belirten Çelik "KKKA hastalığı yıllardır bildiğimiz bir hastalık olup, ciddi bir hastalıktır. KKKA'nın ölüm oranı, koronavirüse (corona virüs) göre çok daha yüksek" diye konuştu.

"EN ÇOK VAKA YOZGAT'TA GELİYOR"

Çelik şöyle devam etti: "Son dönemlerde KKKA hastalığıyla ilgili biz de hastanemize başvuru almaya yeniden başladık. Özellikle Kayseri’ye yakın kentlerden çok hasta geliyor. Bu kentlerin en başında da Yozgat geliyor. Özellikle tarım alanında çalışanlar kesinlikle vücutlarında kene kontrolü yapmalılar.

"VATANDAŞLARIMIZIN UYARILAR UYMASI GEREKİYOR"

Bugün maalesef KKKA hastalığı nedeniyle kaybettiğimiz hastalar var. Hastalıklarla ilgili yapılan önerilere vatandaşlarımızın uyması gerekiyor. Kayseri Şehir Hastanesi'nde şu anda KKKA hastalığından tedavi görenlerin durumu iyi. Çok uğraşılmasına rağmen hayatını kaybeden genç bir vatandaşımız var. Bunun dışındaki hastaların durumu iyiye gidiyor.

18 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, 16 Haziran itibariyle Türkiye genelinde toplam vaka sayısı 492'ye ulaştı. Ülke genelinde toplam 18 kişi kene ısırması sonucu bulaşan Kırım Kongolu Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniye hayatını kaybetti.

DİĞER HABERLER
Bu nasıl bürokrat!
Aklı selim davranın!
KHK ile atılan işçi işe iade davası açabilir
Kalın ve O'Brien 'Doğu Akdeniz'i görüştü
Düpedüz hadsizliktir
Düğün davetiyelerini dağıtmak için yola çıkmışlar
Bizi davet edecek durumda değil