Back To Top
15 Mayıs İzmir iftar saati | İzmir akşam ezanı saat kaçta?

15 Mayıs İzmir iftar saati | İzmir akşam ezanı saat kaçta?

 - Son Güncelleme: 15.05.2019 Çarşamba 13:34
15 Mayıs İzmir iftar saati | İzmir akşam ezanı saat kaçta?
- A +

İzmir’de iftar ve sahur saatleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Türkiye’de ve dünyada Ramazan-ı Şerif ayında tutulan oruç ibadetinden ötürü Ramazan imsakiyesi anbean takip ediliyor. İzmir’de Ramazan’ı oruç tutarak geçiren vatandaşlar, İzmir iftar ve sahur vakitlerini bekliyor. İşte İzmir iftar ve sahur vakitlerine dair aradıklarınız…

İzmir’de iftar ve sahur vakitleri yine en çok aranan konular arasında yer alıyor. Ramazan ayının 10’ncu gününe erişmemizle birlikte her gün dakika dakika artan iftar saatini İzmir’de bugün kaçta olduğu araştırılıyor. Ramazan’ı oruç tutarak geçiren İzmir halkı, iftar ve sahur vakitlerini yani Ramazan imsakiyesini takip ediyor. İşte güncel namaz vakitleri…

İzmir’de iftar ve sahur vakitleri saat kaçta?

İzmir’de iftar ve sahur vakitlerinin saat kaçta okunduğu herkesçe sorgulanıyor. İzmir’de iftar ve sahur vakitlerine aşağıda belirttiğimiz linkten erişebilirsiniz.

19-05/15/izmirde-oruc-acmaya-kac-dakika-kaldi.jpg

İFTAR DUASI

Oruç açılırken dua edilmesi sünnettir. Resûl-i Ekrem, oruçlunun iftar anında yapacağı duanın geri çevrilmeyeceği müjdesini verir (İbn Mâce, “Ṣıyâm”, 48).

İftar duası, oruç tutan kişinin ibadet bilincini güçlendiren ve Allah katında özel bir konuma sahip bu ibadeti yerine getirmenin şükrünü içeren bir anlam taşıdığı gibi iftar sofrasında bulunanlar bakımından dinî eğitimin de bir parçasını oluşturur. Bu esnada herkesin dilediği şekilde dua etmesi ve şükrünü dile getirmesi mümkün olup Hz. Peygamber’den iftarla ilgili şu dua örnekleri nakledilmiştir:

“Allahım! Senin rızân için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım” (Ebû Dâvûd, “Ṣavm”, 22);

“Allahım! Senin rızân için oruç tuttuk, senin verdiğin rızıkla orucumuzu açtık, bizden kabul buyur; çünkü sen her şeyi işiten ve bilensin” (Dârekutnî, II, 185; ayrıca bk. Şevkânî, IV, 247).

Hadis kaynaklarında yer aldığı bilinmemekle beraber fıkıh literatüründe, “Allahım! Senin rızân için oruç tuttum, sana iman ettim, sana güvendim ve senin verdiğin rızıkla orucumu açıyorum; günahlarımı bağışla” (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 200) şeklinde dua edilmesi de müstehap görülmüştür.

SAHURDA HANGİ DUA OKUNUR?

Peygamber Efendimiz meaIen buyuruyor ki: “Ey bu gecenin ve biraz sonra oIacak sahurun Rabbi oIan AIIah’ımız… Bizi iftarIara uIaştırırken günahIarımızdan arınmış oIarak orucumuzu açmayı nasip eyIe… Âmin…”

Sahur duası: "Allahümme inni es'elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey'in en tağfirali"

SAHURA KALKMANIN ÖNEMİ

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 19, 20).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.),sahur yemeğinde “bereket” (Buhârî, Savm, 20) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 46). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî’, II, 105).

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zâriyât, 51/18).

Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN