Rize'de tahliye yıkımlarından şok görüntüler!

Rize'de tahliye yıkımlarından şok görüntüler!

Rize'de 1960'lı yıllarda kayalarla, arasına kum ve balçık gibi malzemelerle dolgu yapılarak inşa edilen 350 bin metrekarelik alan, deniz dolgu alanı olarak kazanıldı. Şehirdeki, 173 bin metrekarelik dolgu alanı korozyon nedeniyle tehlike arz eden 4 bin 174 bağımsız yapı için kentsel dönüşüm projesi düşünülürken, yıkım sırasında şoke edici görüntüler ortaya çıktı.

Rize'de, 1960'lı yıllarda büyük taşlarla doldurulan, arasına kum ve balçık gibi malzemelerle dolgu yapılan 350 bin metrekarelik alan, deniz dolgu alanı olarak kazanıldı. Şehirde, 173 bin metrekarelik dolgu alanında korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda kentsel dönüşüm projesi için harekete geçildi. Projede tahliye edilen alanda başlanan yıkım çalışmalarında sona gelinirken ortaya skandal görüntüler çıktı. Rize Valisi Kemal Ceber tahliye yıkımları hakkında, ''Her bina yıkıldığında tuzla buz olduğunu gördük'' dedi.

'TUZLA BUZ OLDUĞUNU GÖRDÜK'

Korozyon tehlikesi ile karşı karşıya olan bu riskli yapılar, çoğu kez iş makinelerinin tek dokunuşu ile anında yerle bir oluyor. Vali Kemal Çeber, kentsel dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirilen tahliye çalışmaları hakkında, "Her bina yıkıldığında, çok doğru iş yaptığımızı teyit ettik. İş makinesinin çok zorlanarak o binayı yıkması gerekirken, dokunduğu anda nasıl tuzla buz olduğunu gördük" açıklamasına yer verdi.

yik.jpg

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ YOLDA

Korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapı için, kentsel dönüşüm projesi başlatacak olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Rize Belediyesi, daha az katlı, kentin kültürüne ve mimarisine uygun yapılar inşa edecek. Projede 118 dükkan, 174 ofis ve 60 konutun tahliye edilmesinin ardından başlanan yıkım çalışmalarında da sona gelindi. Korozyon nedeniyle riskli hale gelen binalar, çoğu kez iş makinelerinin tek dokunuşu ile anında yerle bir olduğu görülüyor.

yiki.jpg

VALİ: İŞ MAKİNESİNİN DOKUNDUĞU BİNA TUZLA BUZ OLUYOR

Rize Valisi Kemal Çeber, her şeyin programladıkları gibi gittiğini ve yıkımda sona gelindiğini belirterek,

"Rize'de şu anda önem verdiğimiz 3- 4 projeden biri de kentsel dönüşüm projesidir. Hepimiz Rize'de canlı olarak tarihin değişimine şahitlik yapıyoruz. Rize'nin kaderi bu faaliyetler ile değişiyor. Buradaki kaygı estetik kaygı değildir. Her bina yıkıldığında çok doğru iş yaptığımızı teyit ettik. İş makinesinin çok zorlanarak o binayı yıkması gerekirken, dokunduğu anda binanın nasıl tuzla buz olduğunu gördük. Yani ne kadar doğru bir faaliyet yaptığınızı teyit ettik. Her şey planladığımız gibi gidiyor" dedi.

yikim.jpg

'TAMAMLANDIĞINDA ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK'

Vali Çeber, yıkımların tamamlanması ve molozların kaldırılmasıyla yüklenici firmaya yer teslimi yapılacağını belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Sonrasında hak sahiplerine binalarını teslim edebilmek için hızlı şekilde çalışacağız. Sokakta beni görenler, 'Buraya hiç bina yapmasak da park olarak kalsa olmaz mı?' diye soruyorlar; ama şunu unutmamak lazım, oradan ekmek yiyen ve fedakarlık yapan ve taşın altına elini kafasına koyan esnaf kardeşlerimiz var. O bölge şehrimizin kalbinin attığı bir yer. Tamamlandığında orası eskisi gibi olmayacak, güzelliği ile bizleri de tatmin edecek görüntüye kavuşacak. Hemen karşısındaki millet bahçesini de yaptığımızda buradaki kentsel dönüşümle bütünleşme olacak. Bu çalışma tamamlanınca kentsel dönüşümün 2'nci 3'üncü etapları başlayacak. Rize'nin merkezini Rize'ye yakışır hale getireceğiz." 

 

yikimm.jpg

'DEVLET OLARAK BAŞIMIZI TAŞIN ALTINA KOYDUK'

Proje ile insanları, can güvenliği riskinin olmadığı binalara kavuşturacaklarını belirten Vali Çeber, "Bu kentsel dönüşüm, bina yıkıldığında 'Nerede bu devlet' denilmesini engellemek için yapılan çalışmadır. Devlet buradadır, yapılan iş de çok büyük iştir. Can damarı olan yerde böyle çalışma yürütmenin ne büyük risk ve ne kadar büyük sorumluluk olduğunu herkes takdir eder. Biz burada devlet olarak başımızı taşın altına koyduk. Yerel yönetimler, siyasiler, esnaf bizimle bu işe baş koydu. Bu ayaklardan biri eksik olsaydı biz bu işi yapamazdık. Bugüne kadar başarı ile getirdiğimiz bu süreci bundan sonra da alnımızın akıyla zamanında tamamlayacağız" dedi.

yikiii.jpg

'DENİZİ KARA, KARAYI PARA YAPAN BAŞKAN'

Rize'de, 1960'lı yılların ortalarında inşa edilen yapılar, dönemin Belediye Başkanı Ekrem Orhon tarafından deniz dolgusu başlatıldı.  Ekrem Orhon, 'Denizi kara, karayı para yapan başkan' olarak anıldı. Şehir merkezinin yaklaşık 3'te 1'ini oluşturan dolgu alanı üzerinde, ilk etapta 3 kat halinde yapı izni verildi; ancak geçen sürede, dolgu alanına yüksek katlı binalar inşa edildi. Bugüne kadar aralarında valilik, belediye başkanlığı, kültür merkezi, adliye gibi kamu kurumlarının da yer aldığı çok sayıda binanın inşa edildiği alanda yaklaşık 70 bin kişi yaşıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN