10.04.2020  09:29
KAYNAK: 
MOSKOVA/İHA

Rusya'dan Ermenistan'a maske ve tıbbı cihaz yardımı

Rusya, koronavirüs vakalarında sürekli artış kaydedilen Ermenistan'da maske ve tıbbi cihaz gönderdi.

+
-

Ermenistan’da yeni tip koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken, Ermenistan Sağlık Bakanlığı şu ana kadar toplam 921 kişinin koronavirüsü nedeniyle hastanelerde tedavi gördüğünü, 10 kişinin öldüğünü ve 138 kişinin de iyileştiğini açıkladı.

Ermenistan’ın dış dünyayla bağlantı kurabildiği 2 ülke olan İran ve Gürcistan sınır kapıları da koronavirüs nedeniyle kapatıldı. Ermenistan’da ticaretin durması nedeniyle ekonomik ve sağlık alanında zor günler geçiren ülkeye Çin, koronavirüs ile mücadele çerçevesinde insani yardım gönderdi. Ardından ise Rusya bu yardımlara ilave olarak yardım göndermeye başladı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ermenistan’a İlyuşin İl-76 tipi kargo uçağıyla maske ve tıbbi cihazlar içeren yardım malzemeleri gönderildiğini belirtti. Buna ek olarak Rus askeri virologların da Ermenistan’a gönderildiği ve burada Rus uzmanların korona virüsüne karşı çalışma yapacağı açıklandı.

IMF'DEN KREDİ ALDI

Ekonomisi kötü olduğu için uzun süredir sorunlar yaşayan Ermenistan, koronavirüs nedeniyle iyice kötüleşen ekonomi nedeniyle Uluslararası Para Fonu'na (IMF) başvurdu. IMF tarafından yapılan açıklamada Ermenistan ile Stand - By anlaşmasının ikincisinin gerçekleştiği, IMF icra kurulunun Mayıs ayı ortasında yapacağı toplantıda anlaşmanın onaylanacağı ve ardından IMF tarafından ülkeye 175.2 milyon dolar kredi tutarının aktarılacağı ifade edildi.

DİĞER HABERLER
Kapanış saatini uzatın
Protestoculara ok attı
Kask takmayan 2 genç kazada hayatını kaybetti
Binbaşı Akkuş'u şehit eden terörist öldürüldü
Denizcilikte normalleşme dönemi başlıyor
Anlatılanlardan etkilendim
Bir polisin şehit olduğu saldırının faili gözaltında