17.09.2020  14:23

Safer ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? Safer ayında yapılacak dua ve ibadetler neler?

Hicri takvime göre muharrem ayının ardından idrak edilecek olan ‘Safer ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? Safer ayında yapılacak dua ve ibadetler neler?’ soruları vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Bu mübarek ayın başlamasına kısa bir zaman kala gözler Diyanet tarafından yayınlanan dini günler takvimine çevrildi…

+
-

Diyanet tarafından yayınlanan 2020 dini günler takvimine göre milyonlarca vatandaş Safer ayı için geri sayıma başladı. Kamer ayların ikincisi olarak bilinen bu ayda belalardan korunmak için tövbe edilir. Peki Safer ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? İşte Safer ayında yapılacak dua ve ibadetler…

MUHARREM AYI NE ZAMAN BİTECEK, SAFER AYI NE  ZAMAN BAŞLIYOR?  
 
Kamer ayların ikincisi olarak bilinen Safer ayında belalardan korunmak için bazı ibadetler yapılır. Verilen sadakalarla, kılınan kaza namazları ile günahlardan tövbe etmek için Müslümanlar bu mübarek ayda Allaha'a sığınır ve ibadet ederler.

SAFER AYI NE ZAMAN?

Diyanet 2020 dini günler takvimine göre Muharrem ayının sonlanması ile Safer ayı bu sene 18 Eylül Cuma günü idrak edilecek.

Safer ayı 18 Ekim tarihinde yaşanacak.

SAFER AYINDA YAPILMASI GEREKEN İBADETLER

Safer ayına özel bir ibadet veya dua yoktur. Hz. Muhammed (sav) yaptığı ibadet ve duaları bu ayda da yapmaktaydı. Kamer ayların ikincisi olan bu ayda günahlardan arınmak için bol bol tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli ve kaza namazı kılınmalıdır. Ayrıca sadaka vererek salavat ile meşgul olunmalıdır.

Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: "Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır." (Heysemi, Mecmaü'z-Zevaid, III/63)SAFER AYI UĞURSUZLUK VE MÜSİBET AYI MIDIR?

Safer ayı kameri-hicri takviminin Muharrem ayının ardından gelen ikinci aydır. Bu ayın kazaya ve belaya neden olduğu cahiliye döneminde kalmıştır ve bu konunun dinimizde herhangi bir yeri yoktur.

Bu nedenle bu anlayış tamamıyla hurafedir. Bu ayın diğer aylardan herhangi bir farkı yoktur ve Hz. Muhammed (sav) bu anlayışı reddetmiştir. Safer ayında uğursuzluk yoktur, buyurmuştur.

SAFER AYI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Hicrî ayların ikincisi olan Safer ayından önceki ay Muharrem ayıdır. Üçüncü ay ise RebÎül Evvel ayıdır. HicrÎ takvimdeki bazı aylar ve günlerde farz kılınan ibadetler, kudsî tarihin unvanı oldukları sebebiyle mukaddes tanınmaktadır. Recep, Şaban ve Ramazan ayları ise nafile ve farz ibadetlerinin yapıldığı üç ibadet ayıdır. Özellikle de Ramazan ayının içerisinde Kadir Gecesi bulunmaktadır.

 

DİĞER HABERLER
Bakan Selçuk’dan Bahçeli’ye teşekkür mesajı
24 Eski hakim ve savcıya müebbet talebi
Bu iyi haber inanılmaz talep var!
FETÖ'ye operasyon dalgası
Türkiye ile Yunanistan görüşmeye hazır
Türkiye'den yeni Navtex
CHP bile, AK Parti’nin bana yaptığını yapmadı