AIDS'te umut veren gelişme

AIDS'te umut veren gelişme

Her yıl yüz binlerce insanı öldüren AIDS'ten herhangi bir tedavi görmeden iki kişi kurtuldu. Bilim dünyası araştırmalarına devam ederken iki kişinin yaşamı mercek altına alındı.

Her yıl yüz binleri öldürmeye devam ediyor. Dünyada yaklaşık 38 milyon insan HIV enfeksiyonu ile yaşıyor. Belli başlı bazı ilaçlar alınmadığında, bağışıklık yetmezliği sendromu olan AIDS'e neden oluyor. Bilim dünyası tedavi görmeden AIDS'ten kurtulan ikinci kişiyi konuşuyor. Araştırmacılar, doğuştan gelen bağışıklık mekanizmasının da katkıda bulunmuş olabileceğine inanılıyor.

Araştırmacılar, bağışıklık yetmezliğine neden olan AIDS virüsünden (HIV) tamamen kurtulmuş olan ikinci bir hasta tespit etti.

Üstelik hastanın bu ölümcül enfeksiyon için düzenli bir tedavi görmediği kaydedildi. İlk teşhis edildikten sekiz yıl sonra aktif enfeksiyon belirtisi göstermeyen bu hastada önce sadece bir kez benzer bir vaka rapor edilmişti.

UMUT VEREN GELİŞME

67 yaşındaki Loreen Willenberg ve 30 yaşındaki bir kadın, kök hücre nakli ya da başka bir tedaviden yardım almadan iyileşti. Uluslararası bilim insanları ekibi ise bu esrarengiz durumu araştırıyor.

Araştırmanın başında Massachusetts General Hospital, MIT ve Harvard Ragon Enstitüsü'nden Dr. Xu Yu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"HIV için sterilize edici bir tedavi, daha önce yalnızca oldukça toksik bir kemik iliği nakli yapılan iki hastada gözlemlenmişti. Çalışmamız, böyle bir tedaviye, kemik iliği nakli veya herhangi bir başka uygulama olmadan doğal enfeksiyon sırasında da ulaşılabileceğini gösteriyor."

HAMİLE KALANA KADAR İLAÇ KULLANMADI

euroNews'te yer alan habere göre, bilim insanlarının bu bebeğin plasenta dokusunu almasına da izin verilen HIV virüsünde kurtulmuş bir kadının Mart 2020'de bebek sahibi oldu.

Mart 2013'te HIV teşhisi konmuş ve hamile kaldığı 2019 yılına kadar hiçbir antiretroviral tedaviye başlamadığı, sadece ikinci ve üçüncü trimesterlerinde altı ay boyunca tenofovir, emtrisitabin ve raltegravir ilaçları ile tedaviye başladığı belirtildi.

TEDAVİYİ BIRAKTIRAN HIV NEGATİF BEBEK

Tedaviyi ise sağlıklı ve HIV negatif bir bebek doğurduktan sonra bıraktı. Kanındaki ve doku örneklerindeki milyarlarca hücrenin analizi, HIV ile enfekte olduğunu gösterdi ancak analiz sırasında araştırmacılar, kopyalanabilecek sağlam bir virüs bulamadılar.

Araştırmacılar, hasta vücudunun virüsten nasıl kurtulabildiğinden emin değil ancak bunun farklı bağışıklık mekanizmalarının bir kombinasyonu olduğunu düşünüyorlar.

Tedavi görmeden tamamen iyileşen bu iki kişi, bilim insanları açısından umut verici bir gelişme olarak görülüyor. Bu şekilde daha fazla insanı iyileştirmenin yolunu bulmanın mümkün olabileceği umudu artmış oldu.

Öte yandan dünya genelinde yaklaşık 38 milyon insan HIV enfeksiyonu ile yaşarken geçtiğimiz yıl yaklaşık 690 bin kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybetti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN