Bakanlık tarama yaptı: 14 binden fazla bebek ve çocukta 'görme kusuru' saptandı

Bakanlık tarama yaptı: 14 binden fazla bebek ve çocukta 'görme kusuru' saptandı

Sağlık Bakanlığı'nın geçtiğimiz yıl yenidoğan, okul öncesi dönem ve ilkokul 1. sınıftaki 2 milyon 850 bin 753 çocuk ve bebeğin göz taramasını yaptı. 14 bin 245 bebek ve çocukta görme kusuru tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, her yıl ekim ayının ikinci perşembe günü, önlenebilir körlük ve görme kusurları konusuna küresel anlamda dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için Dünya Görme Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzeliyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde 1 milyar insanın önlenebilecek veya henüz çözülmemiş bir görme bozukluğu bulunuyor. Görme bozuklukları içerisinde ilk sırayı 123,7 milyon insanın yaşadığı gözde kırma kusuru (uzak veya yakını net görememe problemleri) alıyor. Bunu sırasıyla katarakt (65,2 milyon kişi), glokom (6,9 milyon kişi), korneal opasiteler (4,2 milyon kişi), diyabetik retinopati (3 milyon kişi) gibi rahatsızlıklar izliyor.

Ayrıca 826 milyon kişinin yaşlılık sebebiyle yakın veya uzak mesafeyi görme bozukluğu yaşadığı belirtiliyor. Nüfus artışı ve yaşlanma ile birlikte görme bozukluğu yaşayan insan sayısının daha da artacağına işaret ediliyor.

BEBEK VE ÇOCUKLARA GÖZ TARAMASI

Sağlık Bakanlığı, görme bozukluklarının erken dönemde teşhis ve tedavi edilebilmesi amacıyla 0-3 ay arasındaki bebekler, okul öncesi dönemdeki 36-48 aylık çocuklar ile ilkokul 1. sınıfa devam eden öğrencilere yönelik görme tarama programları yürütüyor.
Aile hekimlerinin gerekli gördüğü durumlarda bebek ve çocuklar, göz hastalıkları uzmanlarına sevk ediliyor.

Böylelikle başta şaşılık, kırma kusurları, katarakt ve göz tembelliği gibi hastalıkların erken dönemde tespit edilip, tedavisinin gerçekleştirilmesi sağlanıyor.

3 MİLYONA YAKIN BEBEK VE ÇOCUK TARAMADAN GEÇİRİLDİ

Bakanlığın verilerine göre, yürütülen göz tarama programları kapsamında 2020'de Türkiye çapında 1 milyon 124 bin 312 bebeğe tarama yapıldı. Bu taramalar sonucunda 2 bin 567 bebek herhangi bir görme kusuru nedeniyle tanı aldı.

Okul öncesi dönemdeki göz taramasından geçirilen 1 milyon 288 bin 576 çocuktan 9 bin 929'unda görme kusuru teşhis edildi. Göz taraması yapılan 437 bin 865 ilkokul 1. sınıf öğrencisinden 1749'unda da çeşitli görme kusurlarının bulunduğu saptandı.

Böylelikle geçen yıl toplam 2 milyon 850 bin 753 çocuk ve bebek göz taramasına alınırken, çeşitli görme kusurları saptananların sayısı 14 bin 245 oldu.

EN SIK GÖRÜLEN ASTİGMAT

Taramalarda en sık görülen görme kusurlarının yenidoğanlarda prematüre retinopatisi, tüm yaş gruplarında ise astigmat ve kırma kusurları olduğu öğrenildi.

Sağlık Bakanlığının göz taramalarıyla, tanı alan bebek ve çocukların erken dönemde tedavilerinin yapılması, ilerde görme sorunu yaşamalarının önüne geçilebilmesi ve görme konusunda sağlıklı bir hayat sürmelerinin sağlanabilmesi amaçlanıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN