Bu 6 ipucu ile 24 saat içinde soğuk algınlığınızdan kurtulacaksınız

Bu 6 ipucu ile 24 saat içinde soğuk algınlığınızdan kurtulacaksınız

Zaman zaman hepimiz soğuk algınlığı durumu yaşarız. Bedenimizi bir hayli etkileyen bu durum bizi oldukça sarsar? Peki soğuk algınlığına karşı ne yapabiliriz? Soğuk algınlığından nasıl kurtulabiliriz?

Burun akıntısı, boğaz ağrısı, sulu gözler, öksürme ve hapşırma: Bunların hepsi soğuk algınlığı belirtileridir. Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüsler ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının sonucudur. Bu sorunlar genellikle virüslerden kaynaklanır. Neyse ki doktorlar, soğuk algınlığı semptomlarınızdan 24 saat içinde kurtulmak için yapılacakların bir listesini hazırladılar. Bu ipuçlarıyla siz farkına varmadan soğuk algınlığınız sona erecek.

1. Duş

Sabahları tıkalı bir burunla uyanmak çok sinir bozucu. Güne başlamanın iyi bir yolu sıcak bir duş almaktır. Sıcak duştan çıkan buhar, sizin için yeniden nefes almayı çok daha keyifli hale getirmeye yardımcı olacaktır.

1200x627-soguk-alginligina-ne-iyi-gelir-soguk-alginligina-iyi-gelen-bitkisel-tedavi-yontemleri-1581337228025.jpg

2. Kahvaltı

Sabah duşunuzun ardından, kahvaltı zamanı. Örneğin müslili yoğurt ve bir fincan sıcak kahveden oluşan her zamanki kahvaltınızı hazırlamaya başlamadan önce, biraz mürver şurubu almayı deneyin. Bu şurup, bağışıklık sisteminize büyük bir destek verir ve vücudunuzdaki virüslerle savaşır. Doktorlar günde üç kez iki çay kaşığı mürver şurubu almanızı önerir. Mürver şurubunu içtikten sonra yumurta gibi sizi gerçekten doyuran yiyeceklerden oluşan bir kahvaltı yapın ve kahve yerine çay için. Yumurtalar, içerdikleri amino asit nedeniyle vücudunuzdaki enfeksiyonlarla savaşır ve özellikle biraz bal eklerseniz çayın yatıştırıcı bir etkisi vardır.

3. Öğle yemeği

Gün biraz sonra, öğle yemeği zamanı. Gerçekten kötü bir soğuk algınlığı geçiriyorsanız, ağır bir öğle yemeği yemek istemeyebilirsiniz. İyi bir seçenek, bir fincan sıcak tavuk çorbası, muz ya da nohutlu bir şey olabilir. Bu yiyecekler hafiftir ancak iyi, çözünür lifler, proteinler ve potasyum içerir.

qsijcm2r.jpg

4. Egzersiz

Bu sık sık ortaya çıkan bir sorudur: Bir şeyle uğraşırken egzersiz yapmak akıllıca mı? Çoğu zaman, zaten bunun için çok yorgun hissediyorsun. Yine de yürüyüşe çıkmak veya hafif bir antrenman yapmak soğuk algınlığınızdan daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olabilir. Biraz dışarı çıktığınızda kendinizi daha enerjik hissetmekle kalmaz, aynı zamanda daha derin nefes almanıza da neden olur. Ve bunun anlamı: güle güle, tıkalı burun!

5. Burun spreyi

Bir burun spreyi veya tuzlu su solüsyonu kullanarak çok daha kolay nefes alabileceksiniz. Spreyi sadece gün içinde değil, özellikle yatmadan önce de kullanmayı unutmayın. Bu şekilde çok daha iyi uyuyacaksınız. Ve kendinizi biraz kötü hissettiğinizde en önemli şey uyku ve dinlenmedir! Ayrıca, sinüslerinizde daha az mukus olacağı için sabahları da bundan faydalanacaksınız.

6. Hidrasyon

Son olarak, gün boyunca yeterince içmek çok önemlidir. Uygun şekilde susuz kalmayarak, susuz kalma riskini önlemiş olursunuz. Ayrıca boğazınızdaki ve burnunuzdaki balçık ve mukusun daha çabuk uzaklaşmasını sağlar. Bu altı ipucunun hepsini uygularsanız, soğuk algınlığınızın bir gün sonra geçme ihtimali yüksek!

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN