Bu belirtiler diyabeti gösterebilir! İşte şeker hastalığınız olabileceğine dair 5 ince işaret

Bu belirtiler diyabeti gösterebilir! İşte şeker hastalığınız olabileceğine dair 5 ince işaret

Çağın hastalıkları arasında en ön sıralarda yer alan, halk arasında şeker hastalığı olarak tanımlanan diyabet; dünyanın her yerinde çok yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür. Peki vücudumuzun bize verdiği hangi sinyaller diyabetin belirtisidir?

Hepimiz daha önce diyabet hakkında bir şeyler duyduk. Bir kişinin kan şekeri seviyesinin çok yükselmesine neden olan ömür boyu süren bir durumdur. İki tür diyabet vardır, ancak en yaygın olanı tip 2'dir. Bu tipte vücut yeterli insülin üretmez veya hücreleri yeterli düzeyde insülin üretmez. insüline tepki verir. Şeker hastalığının belirtileri çok belirsizdir, ancak bu belirtilerden birden fazlasını fark ederseniz, doktorunuzu ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Pek çok insan bilmeden şeker hastalığından muzdariptir.

diyabet-kompleks-bir-hastalik-b.webp

1. Sık tuvalet ihtiyacı

Şeker hastalığınız varsa, vücudunuz şekeri parçalayan bir madde olan insülini yeterince üretmez. Bu, kanınızda vücudunuzun kurtulmak istediği çok fazla şeker olduğu anlamına gelir. Bu, daha sık idrara çıkmanıza neden olur. Tuvalete yaptığınız ziyaretlerin çok sıklaştığını ve gece boyunca birden çok kez idrara çıkma dürtüsü hissettiğiniz için uyandığınızı fark ediyor musunuz? Şeker hastalığınızın bir işareti olabilir.

2. Susamış hissetmek

Bu belirti, bir öncekinin mantıklı bir ilerlemesidir. Çok tuvalete gitmeniz gerektiğinden, sürekli susadığınızı da hissedersiniz. En kötüsü, bazı insanların susuzluğunu kola veya meyve suyuyla gidermeye çalışmasıdır, bu da daha fazla şeker tüketerek işleri daha da kötüleştirdikleri anlamına gelir.

shutterstock173815727minjpg-6e3f.jpg

3. Kötü nefes

Tüm susuzluktan dolayı nefesiniz de kokmaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra, vücudunuz şeker yerine yağ yakmaya başlayabilir: Bu, ketoz adı verilen bir süreçtir. Ketojenik diyet uygulayan kişiler bu süreci kendileri harekete geçirir. Ketojenik bir diyet uygulamıyorsunuz, ancak nefesiniz çok tatlı mı yoksa aseton gibi mi kokuyor? O zaman siz fark etmeden vücudunuz ketozise girmiş olabilir.

4. Görüşünüzün bulanık olması

Bulanık görme, kadınlarda diyabetin yaygın bir belirtisidir. Şeker seviyelerinin çok yüksek olması nedeniyle, gözünüze sıvı girebilir ve bu da bulanık görmeye neden olur. Gözlükçüye gitmeyi tartışıyor musunuz, ancak bu diğer belirtilerden bazılarını da yaşıyor musunuz? Önce doktorunuzu ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Glikoz seviyeleriniz normale dönerse, görüşünüz de tekrar iyileşir.

5. Ellerinizin ve ayaklarınızın fazla uyuşması

Kollarınız ve bacaklarınız çok mu titriyor ve sık sık elleriniz veya ayaklarınız uyuşuyormuş gibi hissediyor musunuz? Bu aynı zamanda şeker hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu durumda, bu karıncalanma, kanınızın artık düzgün şekilde akmamasından kaynaklanır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN