Bu Sakızın Faydalarını Duyunca Çiğnemeden Duramayacaksınız! Mideyi Koruyor, Migrene İyi Geliyor

Bu Sakızın Faydalarını Duyunca Çiğnemeden Duramayacaksınız! Mideyi Koruyor, Migrene İyi Geliyor

Çoğu kişi migren için çözüm yolları arıyor. Baş ağrısı ile çileden çıkartan migrene karşı en etkili yol ise kenger sakızı. Kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen bu sakızın faydalarını duyunca inanamayacaksınız. Vücut ağrılarını geçiren kenger sakızı diş sağlığına, mide ağrılarına ve migren rahatsızlıklarının önüne geçiyor.

Günümüzde birçok kişi migren rahatsızlığına çözüm arıyor. Bizde sizler için migren rahatsızlığına çözüm olacak besinleri araştırdık. Sivas ve Malatya çevresinde dağlık alanlarda yetişen kenger bitkisinin kök kısmından yapılan kenger sakızı migren ağrılarına birebir. Sadece migrene değil yüz felci, diş sağlığı ve mide ağrılarına da iyi gelen bu sakızın faydalarını duyanlar şoka giriyor.

AĞIZDAKİ BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜP DİŞLERİNİZİ KORUYOR

Kenger sakızını daha önce duymamışsınız ancak faydalarını duyanlar unutamıyor. Hem ağız sağlığına hem de migren gibi ağrılara iyi gelen bu sakızın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle yüz felçlerine iyi gelen bu sakız tüm vücudunuzu rahatlatacak.

a1-42.jpg

Aynı zamanda bu sakız diş yapısını ve çene yapısını güçlendiriyor. Ağızdaki bakterileri öldürüyor. Çoğu kişi rüzgârda kalmadan dolayı yüz felçleri geçiriyor. Bunun tedavisinde de kenger sakızı kullanılıyor.

ÜLKEMİZDE YETİŞTİRİLİYOR

Ülkemizde Sivas ve Malatya bölgesinde yetiştirilen kenger bitkisi baharın müjdecisi olarak kabul edilir. Genelde dağlık alanlarda bulunan bu bitkiyi çobanlar ve araziye çıkan çocuklar toplar. Toplama aşaması çok zordur. Semt pazarlarında satılan bu bitkinin kilosu 6 ile 10 lira arasında değişiyor.

MİGRENE İYİ GELİYOR

Uzmanlar tarafından yaprakları, kökü ve meyvesinin tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Yemeklerde de kullanılan bu bitki bin bir derde şifa oluyor. Bitkinin kökünde bulunan süt ile sakız yapılır. Sakızın tadı ise kendine özgü kokuyla kendine hayran bırakır. Aynı zamanda migren rahatsızlığına deva olur. Eğer denemediyseniz hemen deneyin. Çünkü faydasını görünce şok olacaksınız.

a2-23.jpg

KENGER SAKIZI NASIL YAPILIYOR?

Kendine özgü kokusu ve tadıyla yöre halkının vazgeçilmezleri arasında yer alan kenger sakızının üretimi, kenger bitkisinin toprak altında kalan kısmının bıçakla çaprazlamasına kesilerek akan beyaz renkli sütün donması sonucu elde ediliyor. Kenger Sakızı katkısız ve doğal bir ürün olması nedeniyle büyük ilgi görüyor.

YURT DIŞINDAN YOĞUN TALEP

Öte yandan bu bitkiye yurt dışından da yoğun bir talep var. Üretilen sakızlar dondurucularda bekletilerek satılmakta. Özellikle Almanya, Hollanda gibi ülkeler bu sakız için sıraya girmiş durumda.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN