Depresyonun İlacı Bu Yiyecekler! Kronikleşen Depresyonunuzu Bu Diyetle Tarihe Gömün

Depresyonun İlacı Bu Yiyecekler! Kronikleşen Depresyonunuzu Bu Diyetle Tarihe Gömün

Çağımızın genel sorunu depresyon; sabahları yataktan kalkmakta zor­lanmak, kimseyle konuşmak iste­memek, hiçbir şeyden zevk almamak, kilo kaybı, dikkat eksikliği, kendini işe yaramaz hissetmek, suçluluk duygu­su gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Peki depresyonda olan kişi nasıl beslenmeli?

Son birkaç yılda, çok sayıda çalışma, diyet kalıpları, bağırsak sağlığı ve depresyon riski arasındaki bağlantıları gözlemledi. Bir çalışma meyve, sebze, kepekli tahıllar ve baklagillerden zengin, kırmızı ve işlenmiş etlerden fakir bir diyetin %10 daha düşük depresif semptom olasılığı ile ilişkili olduğunu buldu.

En az iki dönüm noktası çalışması, Akdeniz diyetinin deneysel çalışma gruplarında umut verici sonuçlarla depresyon ölçümlerini azaltma yeteneğini doğrudan ölçtü. Bununla birlikte, konuyla ilgili tüm çalışmalar böyle çarpıcı sonuçlar bulmadı ve hala daha fazla insan denemesine ihtiyaç var. Bununla birlikte, erken kanıtlar ikna edicidir. Hatta bazı sağlık kurumları, bağırsak sağlığını desteklemek ve depresyon riskini azaltmak için Akdeniz benzeri bir diyet önermeye başlıyorlar.

basliksiz-3.jpg

AKDENİZ DİYETİ UYGULAMAK İÇİN

 • meyveler
 • sebzeler
 • balık
 • Fındık
 • baklagiller
 • zeytin yağı
 • Süt Ürünleri

AKDENİZ DİYETİNDE SAKINILMASI GEREKEN BESİNLER

 • kızarmış yiyecekler
 • işlenmiş etler
 • pişmiş ürünler
 • şekerli içecekler

​​​​​​​Akdeniz diyetinin ilkelerine dayanan bir beslenme düzeni seçmenin kültürel gıdalardan vazgeçmek anlamına gelmediğini unutmayın. Aslında, yeme alışkanlıklarınızın yerel olarak erişilmesi kolay ve kültürel veya kişisel olarak sizin için anlamlı olan yiyecekleri içermesi önemlidir.

akdeniz-diyeti-piramidi-2.jpg​​​​​​​

STRES VE KAYGI İÇİN: ALKOL, KAFEİN VE ŞEKERLİ YİYECEKLERİ SINIRLAYIN

Özellikle anksiyete semptomlarını şiddetlendirebilecek birkaç madde vardır: alkol, kafein ve ilave şekerler. Dahası, araştırmalar kaygı ile yüksek doymuş yağ alımı, düşük meyve alımı ve genel olarak kötü beslenme kalitesi arasında korelasyonlar gözlemledi. Özellikle stresli veya endişeli hissettiğinizi fark ederseniz, tedavi planınızın bir parçası olarak diyetinizi ayarlamak isteyebilirsiniz. Alkol, kafein ve ilave şeker alımınızı azaltmayı düşünün. Bunun yerine, lif bakımından zengin meyveler ve sebzeler, doymamış yağlar ve bakteri yüklü fermente gıdalar gibi vücuttaki iltihabı ve stresi azaltabilecek daha fazla gıda seçin.

RUH HALİ VE ZİHİNSEL ESENLİK İÇİN: BESİN AÇISINDAN YOĞUN BİR DİYET

Ruh halinizi iyileştirmek için, diyet açısından yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, sağlığı geliştirici çeşitli besinler içeren dengeli bir diyet yemektir. Araştırmacılar hala gıda ve ruh sağlığı arasındaki ilişkileri araştırıyor olsa da, daha iyi bir ruh hali için yüksek kaliteli, besleyici yoğun bir diyet yemeyi destekleyen çok sayıda çalışma var

Örneğin, üç çalışma, daha fazla meyve ve sebze yemenin daha az endişe, daha düşük gerilim ve daha fazla yaşam doyumu ile bağlantılı olduğunu bulmuştur; bir literatür taraması ise daha yüksek diyet kalitesini iyileştirilmiş ruh hali ile ilişkilendirmiştir

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN