Epilepsi Nöbeti Geçiren Biri Mi Gördünüz? İşte Altın Değerinde Yapmanız Gerekenler

Epilepsi Nöbeti Geçiren Biri Mi Gördünüz? İşte Altın Değerinde Yapmanız Gerekenler

Genellikle halk arasında sar hastalığı olarak bilinen epilepsi kronik bir hastalıktır. Beynin bir bölgesindeki hücrelerin anormal elektrik sinyali yollamasıyla ortaya çıkan epilepsi ülkemiz nüfusunun yaklaşık %1’in de görülebiliyor. Peki hiç beklemediğimiz bir anda epilepsi nöbeti geçiren birini gördüğümüzde ne yapmalıyız? İşte hayat kurtaracak bilgiler haberimizde...

Epilepsi; doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir nedenle beyin hasarı yaşayan kişilerde gelişir. Epilepsi nöbetler halinde olan bir hastalıktır. Nöbet aralarında hasta sağlıklıdır. Epilepsi nöbeti sırasında zaman zaman oluşan belirtiler silik olsa da genellikle beyin fonksiyonlarının bozulmasına bağlı olarak kontrol edilemeyen vücut hareketleri oluşur.

basliksiz-13.jpg

EPİLEPSİYİ NASIL TANIRSINIZ?

Bir kişinin kolu, bacağı veya başı ile kontrol edilemeyen sallanma hareketleri olduğunda epileptik nöbeti tanıyabilirsiniz. Kısa bir süre sonra kişi aniden bilincini kaybeder, yere düşer ve istemsiz kas spazmları yaşar. Birinde bu belirtileri fark ederseniz, o kişiye yardım etmek için bir şeyler yapabilirsiniz.

EPİLEPTİK NÖBET İÇİN İLK YARDIM

Epileptik nöbet geçiren birini görmek çok yoğun bir deneyim olabilir. Bunu daha önce deneyimlemiş olan herkes, başlangıçta donmuş olduğunuzu onaylayabilir. Bu noktaları takip ederek, birisi epileptik nöbet geçirdiğinde nasıl davranmanız gerektiğini bileceksiniz.

Bir hastanın geçtiği farklı nöbet türleri ve birden fazla aşama vardır. Çoğu durumda, nöbet genellikle birkaç dakika sonra durduğundan ilk yardım gerekli değildir. Ancak, uzun süren bir nöbet sırasında tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, nöbet geçiren bir kişiye yardım etmek için seyirci olarak gerçekleştirebileceğiniz bir dizi eylem vardır.

maxresdefault.jpg

EPİLEPTİK NÖBET GEÇİRDİĞİNİ GÖREN BİRİNE YAPILAMASI GEREKEN ADIMLAR

  • Kişi dakikadan uzun süre atak geçiriyor mu yoksa bilinçsiz mi? Acil durum numarasını arayın veya yakınınızdaki birinin sizin için aramasını sağlayın. Telefonu hoparlöre alın.
  • Hastayı kendilerine zarar vermeyecek bir konuma getirmeye çalışın.
  • Sıkı giysileri varsa giysilerini gevşetin (kravat, kemer gibi), şayet takıyorsa gözlüğünü çıkartın!
  • Hastanın hareketlerini durdurmaya veya engellemeye çalışmayın!
  • Hastanın ağzına hiçbir şey koymayın. Nöbetin ilk aşamasında çene kasları aniden gerginleşebilir. Bu, hastanın dilini sert bir şekilde ısırmasına neden olabilir ve buna dil ısırığı denir. Hastanın ağzına bir şey konsa bile dil ısırığı önlenemez.
  • Ambulans gelmeden önce mağdur iyileştiyse, telefon desteği için acil durum numarasını tekrar arayın.
  • Rahat nefes alması için mümkünse ağzını ve solunum yolunu açık tutun!
  • Mağdur sıklıkla epileptik nöbet geçirdiğini belirtti mi? Eğer öyleyse, telefon desteği için acil durum numarasını aramadan önce saldırının yolunu bulmasını bekleyin.

​​​​​​​

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN