Hükümlülerin Kovid-19 izinleri bir yıl uzatıldı: 640 bin kişi faydalanacak

Hükümlülerin Kovid-19 izinleri bir yıl uzatıldı: 640 bin kişi faydalanacak

Açık cezaevlerindeki hükümlülerin, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 31 Mayıs'ta sona erecek izin süreleri 31 Temmuz 2023'e kadar uzatılacak.

TBMM Genel Kurulunda, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam ediyor. Görüşmeleri süren yasa teklifine, 31 Mayıs’ta sona erecek açık cezaevlerindeki hükümlülerin Kovid-19 izinlerinin, 31 Temmuz 2023'e kadar uzatılmasıyla ilgili düzenleme eklendi. Kovid-19 izniyle ilgili eklenen madde 5 siyasi parti; AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP’nin ortak önergesiyle verildi.

640 BİN KİŞİ FAYDALANACAK

Madde, açık cezaevlerindeki hükümlülerin, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 31 Mayıs'ta sona erecek izin süreleri uzatılıyor. Kabul edilen maddeye göre, Kovid-19 salgınının Türkiye'de görülmüş olması sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlüler, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar izinli sayılacak.

Salgının devam etmesi halinde bu süre, Sağlık Bakanlığının önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından her defasında 2 ayı geçmemek üzere 19 kez uzatılabilecek.

İZİNDE OLAN 25 BİN HÜKÜMLÜ SİGORTALI ÇALIŞIYOR'

AK Partili Mustafa Elitaş da TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada imza veren beş partiye teşekkür ederek şöyle konuştu: "Bu konuyla ilgili bütün milletvekili arkadaşlarımıza talepler vardı. Bugün itibariyle 103 bin 532 kişi Kovid-19 izni kapsamında dışarıda. Bugüne kadar da 413 bin 652 kişi bu düzenlemeden yararlandı. 31 Temmuz 2023 tarihine kadar da bu düzenlemeden yararlanan mahkûm sayının 640 bin kişi olacağı öngörülüyor. Şu an dışarda olan ve sigortalı çalışan kişi sayısı 25 bin 66’dır."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN