Ölümler açıklanandan iki kat fazla

Ölümler açıklanandan  iki kat fazla

CHP’li 21 büyükşehir ve il belediyesindeki ölüm istatistiklerini derleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, “Gerçek Kovid-19 ölüm sayısının 149 bin 315 kişi olduğu tahmin ediliyor” dedi. Raporda “Bu sayılar doğru olarak açıklanmış olsa ülkemizin, ölüm sayılarına göre pandeminin en çok etkilediği dünyadaki yedinci ülke olduğu anlaşılacaktır” ifadesi kullanıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ekim ayı sonu itibariyle CHP’li 21 büyükşehir ve il belediyesindeki ölüm istatistiklerini açıkladı ve “Ülkemizin 21 ilindeki ölüm hızı 81 ile uygulandığında, Kovid-19’dan ölenlerin sayısının 149 bin 315 kişi olabileceği tahmin ediliyor” dedi.

CHP’nin halkla ilişkiler, sağlık, kültür ve sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamada “Söz konusu 21 ilde 1 Mart 2020-31 Ekim 2021 tarihleri arasında Kovid-19 ve bulaşıcı hastalık sebebiyle vefat eden yurttaşlarımızın sayısı 72 bin 827 olarak bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından aynı tarih itibarıyla ölüm nedeni Kovid-19 olarak bildirilenlerin 81 ildeki ölüm sayısı ise 70 bin 536’dır. 60 il eksik olduğu halde ölüm sayısı 2 binden fazla” ifadelerine yer verdi.

İlgezdi, Türkiye’nin geri kalan 60 ilindeki Kovid-19 ölüm eğiliminin bu 21 ilin ölüm hızıyla eşdeğer olabileceği bir projeksiyon yapılırsa Türkiye’de Kovid-19 ölümlerinin, Sağlık Bakanlığı’nın bildiriminden yaklaşık 2,1 kat daha fazla olacağını belirtti.

İlgezdi, “Gerçek Kovid-19 ölüm sayısının 149 bin 315 kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu sayılar doğru olarak açıklanmış olsa ülkemizin, ölüm sayılarına göre pandeminin en çok etkilediği dünyadaki yedinci ülke olduğu anlaşılacaktır” dedi. İlgezdi, vaka sayılarında Türkiye’nin dünyada 6. sırada olduğunu, ancak açıklanan eksik ölüm sayıları ile dünya ölüm sıralamasında 19. sırada yer aldığının altını çizdi.

İlgezdi, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ülkemizde pandeminin, başından beri şeffaf ve doğru bir şekilde yönetilemediği açıktır. Bu raporda sözü edilen 21 ilin bulaşıcı hastalık ölüm sayıları izlemine bakıldığında, 2021 yılının Kovid-19 ölümleri açısından 2020 yılından daha kötü seyrettiği açık olarak görülmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından halen Kovid-19 ölümlerinin yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalık, meslek, sosyal sınıf ve illere göre açıklanmaması nedeniyle ülkemize özgü risk etmenleri analiz edilememekte ve maalesef alınan önlemlerin etkisini bilimsel verilere dayalı olarak değerlendirme olanağı bulunmamaktadır. Pandemi ülkemizde iyi yönetilememektedir ve açıkça görüldüğü gibi Kovid-19 pandemisinin ülkemizdeki yükü, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerden çok daha ağırdır.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN