Uzmanlara Göre Yaşamımızı Uzatmak İçin Ne kadar ve Nasıl Yemeliyiz? İşte Yapılması Gereken Yöntemler

Uzmanlara Göre Yaşamımızı Uzatmak İçin Ne kadar ve Nasıl Yemeliyiz? İşte Yapılması Gereken Yöntemler

Doğru beslenme konusu her zaman bilimsel tartışmanın merkezinde olmuştur. Her gün gıdaların özelliklerini, sağlık için değerli olan demir ve diğer mineralleri depolamak için en yararlı olanlarını keşfediyoruz. Aynı zamanda vitaminler ve antioksidanlar açısından en zengini olanı...

Ancak araştırma dünyasında bile, birkaç adım ileriye atmaya, gıda rejimlerini ve diyetlerini bütünüyle analiz etmeye çalışanlar var. Bugün konuşacağımız çeşitli popüler diyetleri karşılaştıran araştırmalarda durum budur. Ve sonuçlar çok ilginç. İşte yaşam süresini uzatmak ve yaşlanma riskini azaltmak için ne kadar ve nasıl yemeliyiz?

FARKLI DİYETLER HAKKINDA ANALİZ

Bazı araştırmalar, en ünlü diyetleri karşılaştırarak beslenme üzerine bir tür "ansiklopedi" yarattı. Bunlara, beslenme, yaşlanma ve bazı çok yaygın hastalıklarla ilgili önceki çalışmalarla karşılaştırma yaparak, gıdaların özellikleri üzerine bir çapraz analiz ekledi.

Sonuç, uzun ömürlü bir diyet olarak tanımlayabileceğimiz şeyin detaylandırılmasıydı. Ancak sonuçlar çok ilginç ve keşfedilmeyi sürdürüyor.

YAPILMASI GEREKENLER

İşte son bilimsel araştırmalara göre yaşamımızı uzatmak için ne kadar, nasıl ve ne yemeliyiz?
Araştırmalar, uzun ömürlü diyette eksik olmaması gereken madde türlerini tanımlamaya çalıştı. Bunlar, rafine edilmemiş gıdalardan gelen karbonhidratların varlığını içerir. Bunlarla birlikte sebzelerden elde edilen proteinlerin alımı ve yine bitkisel kaynaklı olan yağların günlük ihtiyacının %30'unun sağlanması garanti edilmelidir.

Araştırmalarda yemek saatleri ve yemek-açlık değişimi de belirlenmiştir. Buna bağlı, diyette yaşamımızı uzatmak için tüm öğünleri yaklaşık 12 saat içerisinde tamamlamalıyız. Yılda en az iki kez kısa bir oruç dönemi eşlik etmelidir. İnsülini kontrol etmede, kan basıncı seviyelerini düşürmede ve diğer patolojik durumları önlemede faydalı olabilecek bir oruç.

DOKTORUNUZ VEYA BESLENME UZMANININ DESTEĞİ İLE UYGULAYIN

Son olarak bir ipucu paylaşalım. Daha önce çalışmanın ilginç olmasına rağmen deneysel olduğunu söylemiştik. Bu yüzden bir doktor veya beslenme uzmanının desteği olmadan bu ipuçlarını denemekten kaçınalım. Sağlık riskleri, elde edebileceğimiz faydalardan çok daha büyük olabilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN