Soğan Sevmiyorum Diyenler Dikkat! Faydalarını Okuyunca Soğanı Çiğ Çiğ Bile Yiyeceksiniz

Soğan Sevmiyorum Diyenler Dikkat! Faydalarını Okuyunca Soğanı Çiğ Çiğ Bile Yiyeceksiniz

Sağlığa dost bir sebze olan soğan, yemeklerin vazgeçilmesi olarak biliniyor. Soğanı çoğu kişi kokusuna dayanamayıp sevmese de çoğunluk çok seviyor. Peki çoğu kişi tarafından sevilen soğan sağlığa faydaları nelerdir?

Soğan ve sarımsak, çoğu insanın mutfağında temel bir malzemedir. İster Türk, ister Meksika, ister Endonezya mutfağında yemek yapıyor olun; bir çok yemek tarifi soğan ve sarımsak gerektirir. Soğan sadece yemeğinize harika bir lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda sizin için çok sağlıklıdır. Bu nedenle, yemeğinize düzenli olarak soğan eklemek için birçok neden var.

73301.jpg

1.BAKTERİ SEVİYESİNİ DÜZENLER

Bakteriler hakkında çok fazla düşünmemeyi tercih ediyoruz. Sizi hasta eden şeyler bunlar, değil mi? Ayrıca içimizde yaşayan ve vücudumuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir ton bakteri var. Soğan, bağırsaklarınızda işini yapan prebiyotik lifler içerir. Bağırsak florasını sağlıklı tutar ve bakteri seviyesini düzenler. Soğanlar ayrıca bifidobakterilerin büyümesini uyaran bir madde içerir. Bu bakteriler, bağırsaklarınıza zarar veren diğer bakterileri bastırır.

2. KAN PIHTILAŞMASI RİSKİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTIR

Soğanların kanınız üzerindeki etkisi üzerine birkaç çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar, düzenli olarak soğan tüketmenin kan pıhtılaşması riskini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Ayrıca soğanlarda kolesterol olmadığı açık ama çok fazla lezzet katıyorlar. Bu nedenle, örneğin fazladan tuz kullanmaktansa yemeğinize soğan eklemek çok daha iyidir. Tuz, kan basıncınız için kötüdür, ancak bir soğanın yalnızca sağlık yararları vardır.

1kuru-sogan.jpg

3. KAN ŞEKERİ SEVİYENİZİ DÜŞÜRÜYOR

Bu çalışma henüz emekleme aşamasındadır, ancak araştırmacılar, test hayvanlarının kan şekeri seviyelerinin soğan tarafından önemli ölçüde düştüğünü bulmuşlardır. Bilim adamları, soğandaki kükürtün insülin üretiminin artmasına neden olduğunu ve bunun da kan şekeri seviyenizi düşürdüğünü düşünüyor.

4. KANSER HÜCRELERİNDE ETKİLİ

Bu çalışma da hala kesin bir sonuç çıkarmak için biraz fazla yeni, ancak Guelph Üniversitesi'nden bilim adamları kırmızı soğanın kanser hücreleri üzerindeki etkisini araştırdı. Soğanların içerdikleri kersetin ve antosiyanin miktarları nedeniyle kanser hücrelerini öldürebileceğini iddia ediyorlar. Tabii ki, bu kanserli insanları tedavi edemez, ancak soğanı ilaçlara dahil etmenin faydalı olup olmayacağına dair araştırmalar yürütülmektedir. Bu arada, muhtemelen bazı kötü hücreleri öldürmek için yemeğinize fazladan soğan eklemenin zararı olmaz.

vitaminbahcem-kuru-sogan-banner-1-800x600-1.jpg

5. SOĞAN CİLT ÜZERİNDE DE ÇOK ETKİLİ

Soğan suyu, kükürt, A, B, C ve E vitaminleri, quercetin gibi güçlü antioksidan içeriği ile cilt için faydalı bir maddedir. Düzenli kullanıldığı zaman sivilce ve yara izlerinin azalmasına neden olur. Cildinizin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca soğan suyu; zamansız yaşlanma belirtilerine karşı mücadelede oldukça etkilidir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN