Sahnenin karantinası ne zaman bitecek

Sahnenin karantinası ne zaman bitecek

Salgınla mücadelenin kontrollü normalleşme aşamasında kafe ve lokantalar açıldı. Perdeleri hâlâ kapalı olan özel tiyatrolar ise acil çözüm bekliyor. Tiyatro Kooperatifi “Kovid düzenlemelerinde özel tiyatroların da gözetilmesini talep ediyoruz. İlgili tüm kamu kurumlarını sorumlu davranmaya ve kalıcı çözümler üretmeye davet ediyoruz” açıklaması yaptı.

SALİHA SULTAN | KARAR

Kontrollü normalleşmeyle kafe, restoran gibi işletmeler açılırken özel tiyatrolar gibi kültür mekanları hala kapalı durumda. Bir yıllık salgın sürecinde mali krizin eşiğine sürüklenen sanat dünyası için acil çözüm isteyen Tiyatro Kooperatifi “Kovid-19 önlemleri kapsamındaki düzenlemelerde özel tiyatroların da gözetilmesini talep ediyor; ilgili tüm kamu kurumlarını sorumlu davranmaya ve kalıcı çözümler üretmeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu. 

Tiyatro Kooperatifi, kontrollü normalleşme sürecinin başlamasıyla birçok kurum ve işletmenin faaliyetlerine ilişkin açıklama yapılırken, adı anılmayan özel tiyatrolar ve kültür mekânları için devlete çözüm çağrısında bulundu.

Kooperatif yayımladığı açıklamada, pandemi sürecinde gelir elde edemeyen birçok özel tiyatronun kapandığını, ayakta kalanların da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, sahne emekçilerinin ise ekonomik olarak büyük güçlükler yaşadığını belirtti.

Açıklamada “Oluşturulacak destek paketlerinde ve Kovid-19 önlemleri kapsamında yapılacak tüm düzenlemelerde özel tiyatroların da gözetilmesini talep ediyor; ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarını sorumlu davranmaya ve kalıcı çözümler üretmeye davet ediyoruz” denildi. 

Kontrollü normalleşme sürecinin başlamasıyla restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi, halı saha, yüzme havuzu, düğün salonu ve benzeri tesislerin faaliyetleri düzenlenirken, tiyatroların ve kültür-sanat mekânlarının akıbetine değinilmemesini eleştiren Tiyatro Kooperatifi, şu çağrıyı yaptı: “Salgın koşullarında gelir elde edemeyen birçok özel tiyatro işletmesi kapandı, birçoğu ise kapanma tehlikesiyle karşı karşıya!

Sahne üstü ve sahne arkasında görev alan binlerce çalışan ve aileleri ekonomik olarak büyük güçlükler yaşıyor. Oluşturulacak destek paketlerinde ve Kovid-19 önlemleri kapsamında yapılacak tüm düzenlemelerde özel tiyatroların da gözetilmesini talep ediyor; ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarını sorumlu davranmaya ve kalıcı çözümler üretmeye davet ediyoruz.” Kooperatifin duyurusuna Tiyatro Alesta, Toy İstanbul, GalataPerform, Versus, Tiyatro Lavean, Öykü Sahne, Yolcu Tiyatro, Ankara Birlik Tiyatrosu gibi birçok özel tiyatro destek verdi.  

PERDE TAM BİR YILDIR KAPALI 

Özel tiyatrolar, Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında Mart 2020’de resmi olarak kapatıldı. Haziran 2020’de kademeli normalleşme sürecine giren sahneler, Kasım 2020’de hafta içi 21.00 sonrası ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanması nedeniyle faaliyetlerini tamamen durdurmak zorunda kaldı.

Salgın sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan destek projelerinden ‘vergi/SGK borcu olmaması’ gibi ön koşullar  nedeniyle faydalanamayan birçok özel tiyatro bu süreçte kapanmak zorunda kaldı. 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN