27.05.2020  15:51
SON GÜNCELLEME: 
28.05.2020  01:14
KAYNAK: 
AJANSLAR

Salgın sonrası ilk cuma namazı, fethin yıl dönümünde Sultanahmet Meydanı’nda kılınacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, salgın sonrası ilk cuma namazının 29 Mayıs’ta Sultanahmet Meydanı’nda kıldıracağını açıkladı. 29 Mayıs'ın İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü olmasına atıfta bulunan Erbaş, 'Şimdi vakit geldi. 29 Mayıs Cuma günü, fethin sembolü olan o günde camilerin fethini gerçekleştireceğiz inşallah' dedi.

+
-

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İmam Hatipliler Derneği ÖNDER’in YouTube kanalında yayınlanan “Bayram Özel Sohbeti” programında açıklamalarda bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle camilerin geçici olarak ibadete kapatılması kararına ilişkin konuşan Erbaş, “Bu kararı açıklamak da bana düştü. Hayatımın en zor anını yaşadım o anda. ‘Artık camilerimizde cemaatle namaza, Cuma namazına ara veriyoruz’ demek çok zor geldi bana; ama buna mecburduk” dedi.

'CAMİLERİMİZİN KAPILARINI TEKMELEYENLER OLDU AÇMAK İÇİN'

Erbaş, “Camilerimizin kapılarına gidip tekmeleyenler oldu açmak için. Böyle insanlarımız var. Onları bir şekilde teselli etmeye çalıştık. Bu da bize düştü” diye konuştu.

'CAMİLERİN FETHİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ'

İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde İstanbul’un büyük bir meydanında cuma namazı kıldıracağını duyuran Erbaş, bu konuda şu açıklamada bulundu:

“Şimdi vakit geldi. 29 Mayıs Cuma günü, fethin sembolü olan o günde camilerin fethini gerçekleştireceğiz inşallah. Bunun da ilhamını Cenâb-ı Hakk kalbimize düşürdü. Bir gece böyle… Sabahleyin hemen aradım yetkilileri. Onlara da teklif ettim. Onlar da müzakere sonucu hemen Cumhurbaşkanımız açıkladı. Allah razı olsun ondan. Biz de inşallah Cuma günü İstanbul’da büyük bir meydanda Cuma namazımızı bir namazgâh ile...”

'SULTANAHMET İLE AYASOFYA ARASINDA BİR YER DÜŞÜNÜYORUZ'

Cuma namazının kılınacağı meydanın adının sorulması üzerine de Erbaş, “İnşallah büyük ihtimalle Sultanahmet Meydanı olacak inşallah. Sultanahmet’le Ayasofya arasında bir yer düşünüyoruz, bir değişiklik olmazsa. Orada ben hurbeyi okuyacağım ve bütün Müslümanlara hitap edeceğiz inşallah” diye konuştu.

NAMAZLAR NASIL KILINACAK, NELERE DİKKAT EDİLECEK?

Koronavirüs vakalarının görülmesinin ardından yetkililer birçok önlemler almıştı.Salgınla mücadele kapsamında camilerde cemaatle namaz kılmak ise yasaklanmıştı.

Alınan tedbirler sonucu vaka sayılarındaki düşüş ve iyileşen hasta sayılarındaki artış ile birlikte tablo gün geçtikçe iyiye gidiyor.

Bu kapsamda Türkiye yavaş yavaş normalleşme sürecine doğru ilerlerken, 29 Mayıs'ta yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerde cuma namazı kılınmaya başlanacak.

'CAMİLERİMİZ CEMAATİNE KAVUŞUYOR'

Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerde kılınmaya başlanacak cuma namazı için alınması gereken tedbirlere ilişkin afiş yayınladı.

Başkanlığın internet sitesinde, "Camilerimiz Cemaatine Kavuşuyor" başlığıyla yer alan afişte, koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir cemaatle ibadet yapılamayan camilerin kademeli olarak ibadete açıldığı hatırlatıldı.

NELERE DİKKAT EDİLECEK?

Hazırlanan afişte, camilerin abdesthane ve tuvaletlerinin kapalı olacağı için abdestin ev ve iş yerlerinde alınması, camide bulunulduğu süre içerisinde maskenin çıkarılmaması ve kişisel seccadeyle gelinmesi gerektiği vurgulandı.

Namazın işaretle belirtilen yerlerde kılınması gerektiği kaydedilen afişte, camiye giriş-çıkışlarda ve içeride güvenli mesafenin ihmal edilmemesi, namaz öncesi ve sonrasında fiziksel temas ile musafahadan kaçınılması gerektiği belirtildi.

Ayrıca afişte, hastalık belirtisi taşıyanlara namazı evde kılmaları tavsiyesinde bulunuldu.

DİĞER HABERLER
İkranur'un köyünde herkes sorguda
ABD'de bilanço daha da ağırlaştı
Patlamada 3 gözaltı!
Müsaade etmeyeceksiniz!
Gülistan'ı arama çalışmalarında 6 ay geride kaldı
Van Gölü'nde 1 ceset daha bulundu
Yeter ki patron üzülmesin!