30.06.2020  13:32
SON GÜNCELLEME: 
14.07.2020  15:44

SÇP başvuruları ne zaman başlayacak? 2020 İŞKUR Sosyal Çalışma Programı başvuru sayfası

Aile Bakanlığı tarafından 2019 yılından itibaren başlatılan Sosyal Çalışma Programı (SÇP) başvuruları İŞKUR aracılığıyla alınıyor. Haftada 3 gün olmak üzere yaz tatili boyunca uygulanacak olan SÇP başvuruların ne zaman başlayacağına dair henüz bir bilgi bulunmuyor.

+
-

Lisans ve ön lisans adaylarının İŞKUR üzerinden başvuru yaptığı Sosyal Çalışma Programı ücretleri belli oldu. Geçen sene de çeşitli alanlarda öğrencilerin ufak bir ücret karşılığında çalışma hayatına alıştırılması için düzenlenen SÇP başvuru sayfası İŞKUR’da erişime açıldı.  

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMI (SÇP) NEDİR?
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan Sosyal Çalışma Programları (SÇP), üniversite öğrencilerinin bir yandan kamu kurumlarında toplumsal yararı olan işlerde çalışabilecekleri, diğer taraftan da mesleki niteliklerini geliştirebilecekleri program olarak öne çıkıyor. 
 
Program düzenlenebilecek alanlar şöyledir:

• Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması.
Doğanın korunması.
Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi.
• Kütüphanelerin bakımı ve düzeni.
 
SÇP’YE KİMLER KATILABİLİR? 
 
Yüksek lisans, açıköğretim ve doktora öğrencileri dışında bütün yükseköğretim öğrencileri SÇP’ye katılabilir. Fakat katılamayacağı belirtilen eğitim seviyelerinin yanında kişinin aktif bir lisans ya da önlisans kaydının olması hâlinde programlara katılım mümkün olacaktır. Vakıf ya da devlet fark etmeden tüm üniversite öğrencileri Sosyal Çalışma Programı'na başvuruda bulunabilir.
 
SÇP HANGİ AYLARDA DÜZENLENİR? 
 
2019 yılında Sosyal Çalışma Programları Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında gerçekleştirildi. Bu yıl dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili henüz açıklama bir açıklama yapılmayan SÇP’nin bu aylarda yapılması bekleniyor.
 
İŞKUR SÇP BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
 
Sosyal Çalışma Programı 2019 yılının yaz döneminde başlamıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada bundan sonraki her yaz tatilinde uygulanacağı belirtilen SÇP programı 3 ay (90 gün) devam edecek. 
 
2020 yılı başvurularının ne zaman başlayacağı ise belli olmadı. Bakanlığın konu ile alakalı açıklama yapması beklenirken, Sosyal Çalışma Programı başvuru ekranının açık olduğu görüldü. Öğrenciler başvuru ekranı üzerinden alımların yapılıp yapılmayacağını da anlayabilir. 

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
SÇP’ye başvuruda bulunmak için İŞKUR’a kayıt olmak ve kaydın aktif statüde olması gerekiyor. İŞKUR kaydının aktif olması için ise iş arayan profilinde yer alan meslek ve öğrenim bilgilerinin doldurulması zorunludur. Meslek bilgisi varsa bir meslekle doldurulabileceği gibi “Öğrenci (Lisans)” ya da “Öğrenci (Ön lisans)” şeklinde giriş yapılarak da doldurulabilecek. Sosyal Çalışma Programına İŞKUR internet sitesinde ilan edildiği tarihten başlamak üzere 4 gün süreyle başvuru yapılabilir. Başvurusu devam eden programlar www.iskur.gov.tr adresi üzerinden yayımlanacak olup online kullanıcı girişi yapılarak programlar incelenebilecek ve başvuru yapılabilecektir.
 
Sosyal Çalışma Programına başvurular internet üzerinden gerçekleştirileceğinden öğrencilerden herhangi bir evrak istenmez. Ancak başvuru aşamasında sorunla karşılaşan öğrencilerden durumlarını ispatlayıcı belge istenir. Örneğin başvurduğu tarihte aktif lisans öğrencisi kaydı olan kişinin, sistemden öğrenci olunmadığına dair bir hata alarak başvurusunun yapılamaması durumunda başvuru süresi içinde İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine aktif öğrencilik kaydını ispatlayıcı belge getirmesi gerekmektedir. 


 
İŞKUR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN YAZ İŞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
SÇP’ye başvuruda bulunmak adına İŞKUR’a kayıt olmak ve kaydın aktif statüde olması şartı aranıyor. İŞKUR kaydının aktif olması için de iş arayan profilinde bulunan meslek ve öğrenim bilgilerinin doldurulması isteniyor. Meslek bilgisi bulunuyorsa bir meslekle doldurulabileceği gibi “Öğrenci (Lisans)” veya “Öğrenci (Ön lisans)” biçiminde giriş yapılarak da doldurulabilecek. 

SÇP’ye İŞKUR internet adresinde paylaşıldığı tarihten başlamak üzere 4 gün boyunca başvuru yapılabilir. Başvurusu süren programlar www.iskur.gov.tr adresi üzerinden yayımlanacak olup online kullanıcı girişi yapılarak programlar incelenebilecek ve başvuru yapılabilecektir.
 
Sosyal Çalışma Programına başvurular internet üzerinden gerçekleştirileceğinden öğrencilerden herhangi bir evrak istenmez. Ancak başvuru aşamasında sorunla karşılaşan öğrencilerden durumlarını ispatlayıcı belge istenir. Örneğin başvurduğu tarihte aktif lisans öğrencisi kaydı olan kişinin, sistemden öğrenci olunmadığına dair bir hata alarak başvurusunun yapılamaması durumunda başvuru süresi içinde İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine aktif öğrencilik kaydını ispatlayıcı belge getirmesi gerekmektedir. 
 
Sosyal Çalışma Programına sadece internet üzerinden başvuru yapılır. Ancak sistemsel bir sorunla karşılaşan (örneğin öğrencilik bilgisi yanlış geldiği için başvurusu alınamayan vb.) öğrenciler İl Müdürlüklerine/ Hizmet Merkezlerine hatanın ekran görüntüsüyle birlikte müracaat edebilir. 
 
İŞKUR SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN
 
SÜRESİ NE KADAR?
 

Bir yaz döneminde SÇP’nin azami süresi 3 aydır. Bir katılımcı haftada 3 gün bu programa katılabileceğinden bir yaz döneminde katılabileceği toplam süre 42 gündür. 2019 yılındaki yaz dönemi için bu süre 39 gün olarak paylaşılmıştı. Günlük sosyal çalışma süresi 8 saat olarak belirlendi. Bu sürenin 7,5 saati çalışma yarım saati dinlenme süresi olarak ayarlandı. Haftalık çalışma süresi ise 3 gün olarak tasarlandı.
 
Adaylar, programa katıldıkları her gün için ortalam 71 Türk lirası ödeme alacak. Öte yandan yine bu günler için emekliliğe etki eden sigortaları dâhil tüm sigorta primleri yatırılır. Örneğin; 8 Temmuz tarihinde başlayan programa Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde kesintisiz katılım sağlayan kişi 12 gün için ortalama 860 Türk lirası net ödeme alır.
 
Program vesilesiyle katılımcıların KYK bursları/öğrenim kredileri kesilmez. Fakat diğer kurumlardan alınan burslarla ilgili olarak ilgili kurumla görüşülmesi gerekiyor.
 


 

DİĞER HABERLER
Trump ve Macron, Doğu Akdeniz gerilimi görüştü
Yaşadığı dehşeti anlattı
Bunlar yeni ataklar değil!
Yerel önlemin tam zamanı
'E-5 üniversiteleri' doğdu
Üyev amcası göğsüne 'kama' sapladı
Şüpheli tutuklandı