Back To Top
Eski Adalet Bakanı Türk: İstanbul'da seçim iptal olursa 39 ilçenin de yenilenmesi gerekir

Eski Adalet Bakanı Türk: İstanbul'da seçim iptal olursa 39 ilçenin de yenilenmesi gerekir

 - Son Güncelleme: 14.04.2019 Pazar 17:49
Eski Adalet Bakanı Türk: İstanbul\'da seçim iptal olursa 39 ilçenin de yenilenmesi gerekir
- A +

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ihtimaline ilişkin "Bu seçimde herkes oy pusulalarını tek zarfa koyup sandığa attı. İptal durumunda da tüm seçimin yenilenmesi gerekir" dedi.

Eski Adalet Bakanı Prof. Hikmet Sami Türk, İstanbul'da seçimlerin iptali durumunda sadece büyükşehir için değil, 39 ilçe belediye başkanı ve tüm belediye meclis üyeleri ile muhtarlar için de yeniden seçim yapılması gerekeceğini söyledi.

Sözcü gazetesine konuşan Türk, “Seçim çevresi, il genelini kapsar. 2972 sayılı Mahalli İdareler Seçimi Kanunu'nun 25. maddesi, seçimin iptaline karar verilmesi halinde, o seçim çevresinin tümünde seçimin tekrarını öngörüyor'' dedi. Türk şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Seçimi iptal edince Büyükşehir'e atılan oyları geçersiz, ilçelere atılan oyları geçerli sayamazsınız. Bu seçimde herkes oy pusulalarını tek zarfa koyup sandığa attı. İptal durumunda da tüm seçimin yenilenmesi gerekir. Kanunda da ‘Büyükşehir belediye başkanının seçiminde seçim çevresi büyükşehir belediye sınırlarından oluşur' diyor. Bu hükme göre İstanbul'da seçimin iptali, hem büyükşehir belediye başkanının hem 39 ilçe başkanının hem de tüm belediye meclis üyeleri ile muhtarların da yeniden seçimini kapsar.”

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN