Back To Top
İmamoğlu: Bu ülkenin yöneticileri hukuku katletmişlerdir

İmamoğlu: Bu ülkenin yöneticileri hukuku katletmişlerdir

 - Son Güncelleme: 13.06.2019 Perşembe 11:58
İmamoğlu: Bu ülkenin yöneticileri hukuku katletmişlerdir
- A +

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı'nın adayı olan İmamoğlu, "Tüm milletin gözlerinin önünde seçimler gasp edilmiştir. Bize mazbatayı vermeye yanaşmayan bu ülkenin yöneticileri hukuku katletmişlerdir" dedi.

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminde yeniden AK Partili Binali Yıldırım'a karşı yarışacak Ekrem İmamoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

"Bize mazbatayı vermeye yanaşmayan bu ülkenin yöneticileri hukuku katletmişlerdir. Kesinlikle pes etmedik, etmiyoruz. Herkes iyi bilsin ki 23 Haziran seçimleri sadece iki rakibin mücadelesi değildir. Bu seçimin kendi nefsinin peşine düşenlerle milletin hakkını arayanların mücadelesi olduğunu kimse unutmamalıdır" diyen İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Buradan uzmanlara, medya mensuplarına, ilçe belediye başkanlarına, herkese soruyorum. İstanbul'la ilgili herhangi bir detay hakkında hiç fikriniz var mı? İstanbul gibi bir şehrin kaderi böyle mi belirlenir? Bir avuç insan rantı ele geçirdi.

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYACAK

İstanbul bu yaşanabilir çevreye çoktan unuttuğu bir kavramla kavuşacak. Tüm kesimlerle birlikte doğru planlama yaparak geleceği birlikte kuracağız. Bilimsel verilerle, uzmanlarla durum tespiti yapacağız. Herkes taşın altına elini koyacak. Kenti bir bütün olarak ele alıp stratejik planları hep birlikte yapacağız.

Allah korusun olası bir afet durumunda hangi kurumun nereye nasıl müdahale edeceği bile belli değil. Beylikdüzü'nde uygulamaya geçirdiğimiz afet bilgi sistemini tüm İstanbul geneline yayacağız. 

Oluşturacağımız yeni yeşil alanlar, olası bir afet anında toplanma alanı olacak. Sel felaketleri şehrimizde sıkça rastladığımız afet alanı. Konuya ilişkin altyapı yatırımlarından kentsel planlara tüm hazırlıklarımızı yapacağız.

İNSANLAR YOK SAYILIYOR

15 senedir kentsel dönüşüm İstanbul'un gündeminde. Ortada ne bir model ne başarılı bir uygulama var. Halkın çıkarlarını gözetmeyen bir anlayışla hayata geçirilen, mağduriyetlere yol açan uygulamalara derhal son vereceğiz. İnsanlar yok sayılıyor. Kimseyi bu süreçte yalnız bırakmayacak kentsel dönüşüm projelerinde garantör görevini üstleneceğiz. Kimse yerinden, yurdundan ayrılmayacak.

SOSYAL KONUT PROJELERİ BAŞLAYACAK

Sosyal konut projeleri başlayacak. Dar gelirli aileler, işlerine yakın yerlerde, merkezi yerlerde 500-1000 TL arasında kirayla oturabilecek. Burada devreye KİPTAŞ girecek. İlk etapta 15 bin daire sosyal konut projesine alınacak.

İLK İŞİMİZ METROLAR

31 Mart öncesinde ulaşıma ilişkin çözümle ilgili bazı başlıkları sizlerle paylaşmıştık. Bunların yeniden altını çizmek isterim. İstanbul'un ulaşım sorunu her geçen gün kötüye gidiyor. Çok şükür İstanbul'da ulaşım kaosuyla mücadele edecek enerjimiz ve deneyimimiz var. Ekibimizin bu konudaki bilgi birikimi ve deneyimi yüksek. Sorunu doğru tespit ederseniz, bilimsel yaklaşırsanız çözüm de doğru olacaktır. Toplu ulaşımı destekleyecek ve geliştireceğiz.

İlk işimiz metrolar. 2014'te 'Her yerde metro' dediler, ilave 260 kilometre vaat ettiler. Beş senenin sonunda sadece 30 kilometre yapabildiler. 2004 yılında İBB bütçesiyle yapılmış 45 kilometre raylı sistem varken, bakanlık bütçesiyle yapılmış Marmaray haricinde toplam raylı sistem hattı 157 kilometre. Biz israf etmeyip metro yapacağız. Hatları 11 yeni fünikiler hatla bağlayacağız. Hedefimiz 600 kilometre metro hattı.

Kentin trafik grafiğinin yoğun olduğu yerde, kargo harici yükleme boşaltma işlemi 22:00 ile 06:00 arasında yapacağız. Kural olacak. Boğazlardan geçişte taksi ve dolmuşlardan ücretsiz geçiş için adım atacağız. Özel kullanım azalırken taksici esnafımızın da işleri artacak.  

KAYA AİT OTOPARKLAR MESAİ DIŞINA DA ÇALIŞACAK

Kamu kurumlarına ait otoparklar mesai saatleri dışında da çalışacak. Park et-devam et uygulamasıyla aracını park eden herkes, toplu taşımada indirimli devam edecek. Mahallenizdeki İSPARK ücretsiz olacak. 24 saat yaşayan bu kentin ulaşımı da hiç kuşkusuz 24 saat olmalı. Akıllı ulaşım sistemleri devreye girecek.

İSTANBUL'A YENİ YEŞİL ALANLAR

Herkes dinlenecek. Sektörün içindeki herkes. Tüm temsilcilere komisyonlarda söz hakkı vereceğiz. Sözün özü, işletmeciler de, yolcular da mutlu olacak. Yaya yollarla, kaldırımlarla, bisiklet yollarıyla genişletilebilir bir şehir olacak İstanbul. Engelli vatandaşlarımızın evlerinden çıkacak ve İstanbul'un tüm güzelliklerinden yararlanabileceği fırsatlar yaratacağız. 500 kilometre, yeşillikle dolu bisiklet yolu yapacağız. Yaşam vadileri yapacağız. İnsanlar aynı zamanda bu alanda bisikletle veya yürüyerek ulaşabileceği doğal parkurlar olacak. İstanbulluların yeşile hasret kalmasına müsaade etmeyeceğiz.

İstanbul'a yeni yeşil alanlar kazandıracağız. Denizde kirlilikle mücadele edeceğiz. 5 yıl içinde musluktan su içilecek. İstanbullu denizine kavuşacak."

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN