Back To Top
TCK'nın mimarı İzzet Özgenç'ten mazbata uyarısı: YSK hukuka geri dönmeli

TCK'nın mimarı İzzet Özgenç'ten mazbata uyarısı: YSK hukuka geri dönmeli

 - Son Güncelleme: 16.04.2019 Salı 14:57
TCK\'nın mimarı İzzet Özgenç\'ten mazbata uyarısı: YSK hukuka geri dönmeli
- A +

Türk Ceza Kanunu’nun mimarlarından Prof. Dr. İzzet Özgenç, YSK'nın kanun hükmünde kararname ile ihraç edilenlere mazbata vermeme kararına tepki göstererekek "Hukuka geri dönün" çağrısı yaptı.

YSK, KHK ile ihraç edilen ve 31 Mart seçimlerinde belediye başkanı seçilenlere  mazbata verilmeyeceğine karar verdi. Bazı mazbatalar, seçimi kaybeden kişilere verildi. TCK'nın mimarlarından Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Bu kararla hukuk dışına çıkan Yüksek Seçim Kurulu üyesi yüksek yargı mensuplarını hukuka geri dönmeye davet ediyorum" dedi.

19-04/16/download.jpg

Özgenç'in mesajı şöyle:

19-04/16/1555404967067-d-37-xfoeu-0-ay-0-f-du.jpg

Yine TCK'nın mimarlarından olan Prof. Adem Sözüer de Özgenç'in açıklamasını şu ifadelerle yorumladı:

"KHK'lıya mazbata vermeme kararı mahkumiyetsiz yaptırımdır. Seçilme, suçlu sayılmama haklarını ihlal eder. İzzet Özgenç de kararın hukuki dayanağı yok diyor. YSK'nın ”varoluşsal” yorumlu 'mazbata ikinciye verilir' içtihadını anlayamıyor. Ya ikinci kabul etmezse?"

 

#https://www.karar.com/secim-2019/yskdan-emsal-karar-secimlerin-yenilenecegi-yerlerde-mazbatalar-iptal-1181641#

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN