Aracıyla köpeğe çarpıp kaçan sürücüye 4 yıla kadar hapis istemi: Hayvanı orada ölüme terk etti

Aracıyla köpeğe çarpıp kaçan sürücüye 4 yıla kadar hapis istemi: Hayvanı orada ölüme terk etti

Silivri'de otomobiliyle sokak köpeğine çarptıktan sonra yerde yatan yaralı köpeğe yardım etmek yerine aracın tamponunu kontrol ederek yoluna devam eden Cebrail Y.'nin 6 aydan 4 yıla kadar hapsi istendi. Hayvanları Koruma Vakfı Avukatı Nilay Öndül Kalaman, kararın 'emsal' bir karar olduğuna vurgu yaparak "Bu bir emsal karar teşkil etmekte. Söz konusu olayda hayvana çarpan şahıs aracını kontrol ederek olay yerinden uzaklaşmış ve hayvanı orada öylece ölüme terk etmiştir" açıklamasında bulundu.

Silivri'de otomobiliyle sokak köpeğine çarptıktan sonra yaralı köpeğe yardım etmek yerine aracının ön kısmını kontrol ettikten sonra olay yerinden hızla uzaklaşan sürücü Cebrail.Y'nin (40), 6 aydan 4 yıla kadar hapsi istendi. Olay hakkında hazırlanan iddianamede Cebrail Y.'nin yaralı hayvana yardım etmemesine vurgu yapıldı.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede kanundaki "Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır" ifadelerine yer verilirken şüphelinin kazanın ardından aracının tamponunu kontrol ederek olay yerini terk ettiği vurgulandı.

Otomobilin tamponunu kontrol ederek yola devam etti

İddianamede, Hayvanları Koruma Vakfı Genel Başkanı Erman Paçalı'nın 28 Kasım 2021'de savcılığa müracaat ederek Silivri Balaban Mahallesi Çamlıktepe Sokak'ta otomobiliyle köpeğe çarpan sürücünün kazanın ardından köpeğe yardım etmeyerek olay yerinden kaçtığını ihbar ettiği kaydedildi.

İddianamede ayrıca olay yerinin incelenen kamera görüntülerinde seyir halinde olan 34 MHT 27 plakalı otomobilin sürücüsünün yolda duran köpeğe çarptığı daha sonra otomobilden inerek aracının ön kısmını kontrol ettiğini ve yola devam ettiğinin görüldüğü belirtildi.

Köpeğin aniden önüne çıktığını iddia etti

Otomobil sürücüsü Cebrail Y.'nin ifadesine de yer verilen iddianamede, Cebrail Y.'nin ortalama 15-20 kilometre hızla seyir halindeyken köpeğin aniden önüne çıktığını iddia ettiği hatırlatıldı. Şüphelinin ifadesinde otomobilden indiğini fakat köpeğin koşarak kaçtığını, kendisinin köpeğe müdahale edemediğini ifade ettiği kaydedildi.

'Yükümlülüğüne aykırı eylem gerçekleştirdi'

İddianamenin değerlendirme kısmında şüphelinin olayın kazayla olduğunu öne sürdüğü fakat gerçekleştirdiği çarpma eylemi neticesinde hayvanın hayatı ile ilgili tehlike doğacağını öngörebilir olduğu vurgulandı. Değerlendirme kısmında 5199 Sayılı Kanunu'nun 21. maddesinde yer alan "Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır" ifadeleriyle kişilere kanuni bir yükümlülük yüklendiği hatırlatıldı.

Şüphelinin söz konusu yükümlülüğe aykırı olarak ve neticeyi öngörmesine karşın olayın gerçekleşmesine aldırmayarak çarpma ve olay yerini terk etme eylemlerini gerçekleştirdiği belirtildi.
İddianamede yaralanan köpeğin Hayvanları Koruma Vakfı Genel Başkanı Erman Paçalı tarafından veterinere götürüldüğü fakat tedavi gördüğü 23 Aralık 2021 tarihinde öldüğü de hatırlatıldı.

4 yıla kadar hapsi istendi

İddianamede şüpheli Cebrail Y.'nin "Evcil hayvanı kasten öldürme" suçundan 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianamede Silivri 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Tutuksuz şüpheli Cebrail Y. önümüzdeki günlerde hâkim karşısına çıkacak.

'Emsal bir karar'

Hayvanları Koruma Vakfı Avukatı Nilay Öndül Kalaman, kararın 'emsal' bir karar olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

"Bu bir emsal karar teşkil etmekte, şu açıdan 5199 sayılı kanunda bir hayvana çarpmak ve yaralanmasına sebebiyet vermek, çarpan kişinin hayvanın en yakında veterinere götürmek ve tedavisine yaptırmakla hükümlülüğü mevcuttur. Söz konusu olayda hayvana çarpan şahıs bu hükümlülüğü yerine getirmemekte ve sadece aracına kontrol ederek olay yerinden uzaklaşmış ve hayvanı orada öylece ölüme terk etmiştir. Daha sonrasında hayvan vakfımız tarafından tedavisi yapılmış daha sonrasında ancak ve sonuç ölümle gerçekleşmiştir. Savcılığa teşkil eden bu olayda savcılık makamı emsal bir karar vererek, bu durumda Tarım ve Orman Bakanlığının ihbarı mahkeme şartı nedeniyle ön görmemiş, bunun suç üstü hali olarak kabul ederek, şahsın cezalandırılması suretiyle Silivri Asliye Ceza Mahkemesine sevkine karar verilmiştir. Bu açıdan emsal karar teşkil etmektedir. Önemli bir karar imza atıldığını düşünüyoruz"

Hayvanların Koruma Vakfı Başkanı Paçalı: Kararı çok önemli buluyoruz

Hayvanların Koruma Vakfı Başkanı Erman Paçalı ise, sürücü Cebrail Y.'nin 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması kararını önemli bulduklarını dile getirerek şu şekilde konuştu:

"28 Kasım günü bir şahsın yol kenarında bir köpeğe çarptığını hayvanı olay yerinde bıraktığını ayrıldığını daha doğrusu, köpeğe çarptıktan sonra durup araçtan inerek aracın tamponunu kontrol ettikten sonra, olay yerinden aracına binerek ayrıldı ihbarını bulunulmuştu vakfımıza. Bunun üzerine köpeği tedavi altına aldık. Medikal Park hayvan hastanesinde tedavisine başlandı. Yaklaşık 1 ay boyunca yoğun bakımda tedavisi devam ederken köpeğimiz yaşamını yitirdi. Biz olay yerinde köpeğe çarparak ölüme o şekilde bırakan sürücü hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Buna istinaden yürütülen soruşturma kapsamında, bir ilk diyebileceğimiz emsal teşkil edilebilecek nitelikte karara imza atıldı. Hayvanı veterinere götürmeyerek, olay yerinde ölüme bırakması sebebiyle hayvanı kasten öldürme suçundan 4 yıla kadar hapis istemiyle ceza davası açıldı. Bu açıdan bu kararı çok önemli buluyoruz" diye konuştu.

Kaza anı güvenlik kamerasında

Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde ise otomobil sürücüsünün yolda yatan sokak köpeğine çarptığı, otomobilinden inerek aracın tamponunu kontrol ettiği ve kısa süre sonra olay yerinden ayrıldığı ve köpeği gören bir çocuğun koşarak ev sakinlerine haber vermeye çalıştığı da kameralara yansıdı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN