SMA hastası Eda için başlatılan yardım kampanyasında mutlu son: 640 günde 1 milyon 800 bin dolar toplandı

SMA hastası Eda için başlatılan yardım kampanyasında mutlu son: 640 günde 1 milyon 800 bin dolar toplandı

İnegöl'de yaşayan Hatice Baytekin 4 yaşındaki SMA hastası kızı Eda Baytekin'in 1 milyon 800 bin dolarlık tedavi masrafları için, valilik izni ile 640 gün önce yardım kampanyası başlattı. Tedavi için gerekli miktarın toplandığını öğrenen Eda'nın ailesi ve sevenleri ilçe merkezinde toplanarak kutlama yaptı. Anne Baytekin "Ümidim kızımın sağlıklı hallerini sizlerle en kısa zamanda paylaşmak. 4 sene boyunca çok ağladık" diye konuştu.

Bursa İnegöl'de yaşayan anne Hatice Baytekin'in (30), 4 yaşındaki kızı Eda'nın fiziksel hareketlerinde hızlı bir yavaşlama görüldü. Ayaklarını hareket ettiremeyen ve emekleyemeyen minik Eda, ailesi tarafından hastaneye götürüldü.

Doktorlar Eda'ya, 'gevşek bebek sendromu' olarak bilinen 'spinal musküler atrofi (SMA) tip 1' hastalığı teşhisi konuldu. Aile yaptığı araştırmada, Eda'nın, Macaristan'da uygulanan ve yüzde 95 başarı oranı sağlayan tedavi yöntemiyle iyileşebileceğini öğrendi. Baytekin ailesi, 1 milyon 800 bin dolarlık tedavi masrafları için, valilik izni ile yardım kampanyası başlattı.

640 günde tamamlandı

İnegöl başta olmak üzere ülke genelinde çığ gibi yayılan yardım kampanyasına binlerce vatandaş destek verdi. Anne Hatice Baytekin ve Eda'nın gönüllü anneleri tarafından sosyal medya üzerinden 640 gündür devam eden kampanya, akşam saatlerinde tedavi masrafları için gereken 1 milyon 800 bin doların toplanması ile sona erdi.

2-001.jpgAnne Hatice Baytekin

"Mutluluğumuzu oyunlar oynayarak taçlandırmak istedim"

Kampanyanın tamamlandığını öğrenen Eda'nın ailesi ve sevenleri ilçe merkezinde toplanarak kutlama yaptı. İlçe merkezinde araçlarla konvoy yapan grup daha sonra sokakta halay çekti.

Kutlamalara Eda ve annesi Hatice Baytekin'de katıldı. 4 yıl boyunca yaşadıkları zorlukların biteceğine inandığını söyleyen Hatice Baytekin “Kızım ölümcül bir kas hastalığı ile mücadele ediyordu. Valilik onaylı kampanya başlatmıştık. Kampanyamız bugün itibarıyla başarıyla sona erdi. Bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. Ümidim kızımın sağlıklı hallerini sizlerle en kısa zamanda paylaşmak istiyorum. Mutluluğumuzu oyunlar oynayarak taçlandırmak istedim. 4 sene boyunca çok ağladık. Herkesten Allah razı olsun" dedi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN