Yat limanında korkutan manzara: Günde on binlerce kişi geçiyor

Antalya'daki tarihi Kaleiçi'nde bulunan her gün on binlerce insanın geçtiği Yat Limanı ve iskelesinde çatlaklar meydana geldi. 4 yıl önce tespit edilen çatlakların bu yıl ki ölçümlerinde mendireğin birçok bölgesinde genişlediği ortaya çıktı.

Antalya'daki tarihi Kaleiçi'ndeki Yat Limanı'nın 1983 yılında inşa edilen mendireğinde çatlaklar meydana geldi. Geçen yıl şubat ayındaki ölçümlerde 10 santimetre olan çatlakların 16 santimetreye kadar çıktığı ve önlem alınmazsa her gün on binlerce kişinin üzerinden geçtiği mendireğin çökebileceği söyleniyor.

Kaleiçi Yat Limanı'nın 1960 yılında yapıldığını belirten TURMEPA Antalya Şubesi Başkanı İzzet Ünlü, 1983 yılında mendireği, dükkanları, ve marinanın inşa edildiğini, 1986 yılında da dünyaca ünlü restorasyon çalışmaları ödülü olan Golden Apple ödülünün verildiğini söyledi.

İLK ÇATLAKLAR 2018'DE ORTAYA ÇIKTI

İzzet Ünlü, "2018'den beri Kaleiçi Yat Limanı mendireğinde yıpranma söz konusu. Bilhassa Mermerli Plajının olduğu alanda Alanya-Manavgat tarafından gelen dalgalar deniz rıhtımlarında taşların azalmasına, yok olmasına sebep oldu. Mendireğin tamamen oturmasından kaynaklanan ve dalga hareketinden dolayı ön taraftaki taşların denize karışması nedeniyle basınç sonucu çatlaklar oluşmuş durumda" dedi.

4383111.jpg

FELAKETİN KIYISINA GELMEDEN MENDİREĞE GELİN

Mendireğin birçok bölgesinde oluşan çatlakların geçen yıl şubat ayında yaptıkları ölçümlerde 10 santimetre iken, 2022 Nisan ayındaki ölçümlerde genişliğin 16 santimetreye kadar yükseldiğini kaydeden İzzet Ünlü, “Fazla gecikilmemesi lazım, çünkü bu gibi yığma yapı taş mendireklerin dünyada yaşanmış olumsuz örnekleri var. Yunanistan'da Zea Marina'da dalga hareketiyle mendirek yıkıldı ve bir felaket meydana geldi. Felaketin kıyısına gelmeden mendireğe gelin, bu işi hep birlikte yapalım çağrısında bulunuyoruz. Can ve mal açısından önem arz ediyor" diye konuştu.

ON BİNLERCE KİŞİ ZİYARET EDİYOR

Gözlemlerine göre Antalya'da havalimanı ve otogara inenlerin çoğunluğunun Kaleiçi ve Yat Limanını görmek için mutlaka ziyaret ettiğini anlatan Ünlü, “Burası Antalya'nın kalbi, dünyanın en önemli yerlerinden biri, gözbebeği. Onun için buraya sahip çıkmamız gerekiyor. Günde on binlerce kişi geliyor, çok ziyaret alan ve tarihi yapısıyla önem arz eden bir yer. Mendirek yıkılabilir, çökebilir, 'S.O.S veriyor' diyoruz, denizcilik tabiriyle 'imdat' diyor" dedi.

İNSANLAR DÜŞME VE YARALANMA OLAYLARI DA YAŞIYOR

Çatlaklar ve kayaların kaymasına bağlı kazalar yaşandığına da dikkat çeken İzzet Ünlü, “Yürüyüşler sırasında birçok insan düşme, yaralanma olayları da yaşıyor. Deniz polisine müracaatlar oluyor, ambulanslar gelip, düşenleri tedavi için götürüyor. Ayağını burkanlar oluyor, çocuklar denize düşüyor, kayalar kayıyor. Tehlike arz ediyor. Deniz ve dalga hareketiyle buradaki taşların erimesi söz konusu" diye konuştu.

4383107.jpg

EL BİRLİĞİYLE REVİZE ETMEMİZ GEREK

Mendirekteki çatlaklar ve kayan taşların yeniden düzenlenmesi için devlet, belediyeler ve STK'lara iş birliği çağrısında bulunan Ünlü, "Buna çözüm için ise buranın devletimiz, belediyeler ve STK'lar işbirliğiyle güçlendirilmesi, altyapısının düzenlenmesi. Acil eylem planı olarak sanırım önümüzdeki günlerde bir komisyon kurulacak. Belediyenin ve Kaleiçi Yat Limanı Kooperatifi'nin Ulaştırma Bakanlığı DLH birimine başvuruyla restorasyonu gündeme gelir. Elbirliğiyle siyaset gözetilmeden toplumsal yapılanmayla el birliğiyle bu mendireği revize etmemiz gerekiyor" dedi.

HASAR HER YIL GİDEREK BÜYÜYOR

Kaleiçi Yat Limanı'nda baba mesleği olarak kaptanlık yaptığını belirten tur teknesi kaptanı İbrahim Zafer de “Mendireğin hali içler acısı, kayalar gözükmüyordu, üstündeki taşlar denize kaydığı için mendirek hasar gördü ve acil müdahale gerektiriyor. Dalgalarla kayaların denize akması nedeniyle mendirekteki hasar her yıl giderek büyüyor ve bir an önce buraya el atılması gerekiyor. Aksi halde çökebilir" diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN