24.09.2019  05:14

Sisi'yi öven Trump'tan 'protesto' yorumu: Gösterilerden endişe duymuyorum

Mısır'ın darbeci lideri Sisi ile görüşmeden önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Trump, bol bol Sisi'yi övdü ve Mısır'da 6 yıl sonra başlayan rejim karşıtı dalga hakkında yorum yaptı: Herkese karşı gösteriler oluyor, dünyadaki en iyi arkadaşınız Obama'ya karşı bile birçok gösteri oldu. Bu konuda endişeli değilim. Mısır'ın muhteşem bir lideri var ve saygı görüyor.

+
-

ABD Başkanı Donald Trump, BM 74. Genel Kurul görüşmeleri için New York'ta bulunan Sisi ile görüşmesi öncesi gazetecilerin karşısına çıktı. 

Sisi'nin kısa sürede iyi bir iş yaptığını ifade eden Trump, "Görevi devraldığında ülke karışıklık içindeydi, şimdi değil" ifadesini kullandı. 

"MISIR'IN MUHTEŞEM BİR LİDERİ VAR"

Mısır'da düzenlenen Sisi karşıtı gösterilerden endişe duyup duymadığına yönelik bir soruya ise Trump, "Herkese karşı gösteriler oluyor, dünyadaki en iyi arkadaşınız (ABD'nin eski Başkanı Barack Obama) Obama'ya karşı bile birçok gösteri oldu. Bu konuda endişeli değilim. Mısır'ın muhteşem bir lideri var ve saygı görüyor." yanıtını verdi. 

Mısır'ın başkenti Kahire'deki bazı meydanlarda, geçen hafta ilk defa Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde gösteri düzenlenmişti. Tahrir Meydanı da dahil bazı meydanlarda bir araya gelen Mısırlılar, Sisi karşıtı sloganlar atmıştı.

NEW YORK/AA

 

DİĞER HABERLER
Eyüpsultan'da 5 katlı binada yangın
Dört kez kanseri yendi koronavirüste çektiği acıyı böyle tarif etti
Mevlid Kandili 28 Ekim'de idrak edilecek
Hiç gitmediği İstanbul'dan hatalı park cezası yedi
Türkiye ve Yunanistan anlaştı
TTB ile kaynakları aynı
HES kodu geçim kaynağı oldu