06.08.2020  10:25
SON GÜNCELLEME: 
06.08.2020  14:20
KAYNAK: 
ANKARA/AA

Son dakika! Bakan Koca: Kovid-19 nedeniyle tamamen dolu hastanemiz yok

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Koca, Ankara ve Konya'daki hastanelerin, Kovid-19 vakalarındaki artış nedeniyle tamamen dolduğu iddialarına cevap verdi. Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 'Kovid-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur. İddialar asılsızdır' ifadelerini kaydetti.

+
-

Türkiye’de Kurban Bayramı ile beraber sahillerde gelen görüntüler endişeleri arttırdı. Tatilcilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine dikkat etmediği gözlendi. Vakaların da artmaya başlamasıyla, Ankara ve Konya'daki hastanelerin dolduğu iddiaları gündeme geldi.

Dün akşam saatlerinde Konya'daki hastanelerin doluluk oranlarının yüzdelerini açıklayan Bakan Koca, bugün de "Kovid-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz, hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur" açıklaması yaptı.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Kovid-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz, hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur. İddialar asılsızdır. Bu asılsız iddiaların sahipleri, hastaneler doluymuş gibi tedbir alsın. İddiaların topluma belki bu şekilde yararı olur."

Öte yandan Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, pandemi sürecinde kent olarak yoğun dönemden geçtiklerini belirterek, "Pandemiyi güzel yönetiyoruz ancak vatandaşlarımızdan ricamız; maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat edelim. Eğer bu hızda giderse bir şehir hastanesi daha olsa yetmez. Dikkatli olmalıyız" demişti.

TÜRKİYE'DE SON DURUM

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca'nın da Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, dün 53 bin 842 test yapıldı, bin 178 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 19 hasta vefat etti, bin 15 kişi de iyileşti. Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı ise 219 bin 506 oldu.

Toplam test sayısı 5 milyon 27 bin 308, vaka sayısı 236 bin 112, vefat sayısı 5 bin 784 olarak kayıtlara geçti.

Son 24 saatte 994 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 219 bin 506'ya yükseldi. Ağır hasta sayısı 582, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 8,4 oldu.

DİĞER HABERLER
Hiç gitmediği İstanbul'dan hatalı park cezası yedi
Türkiye ve Yunanistan anlaştı
HES kodu geçim kaynağı oldu
TTB ile kaynakları aynı
İşte 23 Eylül sonbahar Ekinoksu'nun özellikleri
Türkiye'den yeni Navtex
O bakanlıktan hayır gelmez