06.04.2020  13:16
KAYNAK: 
BRÜKSEL/AA

Son dakika! Belçika'da vaka sayısı 20 bini aştı

Son dakika haberi... Belçika'da koronavirüs vakaları katlandı, vaka sayısı son 24 saatte bin 123 artarak 20 bin 814'e yükseldi. Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 632 oldu.

+
-

Belçika'da koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı 20 bin 814'e yükseldi.

Belçika Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada, ülkede hastaneye kaldırılan toplam kişi sayısının son 24 saatte 420 kişi artarak 6 bin 155'e yükseldiği kaydedildi.

YOĞUM BAKIMDAKİ HASTALAR İLK KEZ AZALDI

Açıklamada, yoğun bakım ünitesindeki toplam hasta sayısının ilk kez 4 azalarak, bin 257'ye düştüğü ifade edildi.

Kovid-19 görülen kişi sayısının son 24 saatte bin 123 artarak 20 bin 814'e çıktığı belirtilen açıklamada, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının da 185 artışla bin 632'ye ulaştığı bildirildi.

"ÖNÜMÜZDE UZUN İNŞA SÜRECİ VAR"

Belçika Başbakanı Sophie Wilmes, sosyal medya hesabından yayımladığı görüntülü mesajda, Kovid-19'un sosyo-ekonomik sonuçlarının 'küçük' olmayacağını belirterek, "Durum normale döndükten çok sonra bile sonuçları hissedeceğiz." dedi.

Normal hayata geçiş için hazırlık yapılması gerektiğini kaydeden Wilmes, "Normale dönüşümüz kademeli olacak. Önümüzde uzun bir yeniden inşa süreci bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Wilmes, önümüzdeki zamanın Kovid-19 'öncesi' ve 'sonrası' olarak ikiye ayrılacağı değerlendirmesinde bulunarak, "Bu zorluklardan güçlenerek çıkmamız gerekiyor." diye konuştu.

TÜRKİYE'DE SON DURUM NE?

Türkiye'de son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 73 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece koronavirüsün ilk görüldüğü tarih olarak açıklanan 11 Mart'tan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 574'e yükseldi.

Yine açıklanan son rakamlara göre Türkiye'de toplam vaka sayısı 27 bin 69 olurken, Kovid-19 tedavisi tamamlanarak taburcu edilen toplam kişi sayısı bin 42.

Dün akşam Twitter'dan son verileri de paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı: "Test sayısında 20.000'i aştık. İyileşen toplam hasta sayımız 1.000'i geçti. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım. Yeni uygulamada davranışlarıyla herkese örnek olan gençlere teşekkür ediyorum."

DİĞER HABERLER
Eski Genelkurmay Başkanı Karadayı neden öldü?
Cuma namazı kılınacak camiler belli oldu
Yazı beklemeyin
Kısıtlamalar devam edecek mi?
28 ŞUBAT'IN PAŞASI SESSİZCE DEFNEDİLDİ
Dilek hemşireye umut olalım
Demokrasi ve Özgürlükler Adası nerede?