03.04.2020  15:42
SON GÜNCELLEME: 
04.04.2020  04:40
KAYNAK: 
ANKARA/AA

Son dakika! Diyanet'ten cuma namazı kararı: Her hafta farklı bir camide temsilen kılınacak

Son dakika haber... Diyanet İşleri Bakanlığı, 3 hafta önce kılınmayacağını açıkladığı cuma namazı ile ilgili yeni bir karar daha aldı. Diyanet'ten yapılan açıklamada "Her hafta ülkemizin farklı bir camisinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak" ifadelerine yer verildi. Geçen hafta da Beştepe Millet Camii'nde salgına karşı tedbirlerin alındığı açıklaması yapılarak cuma namazı kılınmıştı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, salgınla ilgili hutbe de vermişti.

+
-

Diyanet İşleri Bakanlığı, 3 hafta önce kılınmayacağını açıkladığı cuma namazı ile ilgili yeni bir karar daha aldı. Diyanet'ten yapılan açıklamada "Her hafta ülkemizin farklı bir camisinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak" ifadelerine yer verildi.

Diyanet'ten yapılan yazılı açıklama şöyle: 

"Bilindiği üzere, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını karşısında, dinimizin insan sağlığını ve can güvenliğini korumaya yönelik emirleri gereği, Din İşleri Yüksek Kurulu kararıyla 16 Mart tarihinden itibaren cuma namazlarına ve camilerde cemaatle namaza ara verildiği açıklanmıştır. Yaşadığımız mahzun cumanın ardından 27 Mart Cuma günü ise, İslam medeniyetinin en önemli coğrafyalarından olan cennet vatanımızda, İslam toplumunun şiarlarından biri olan cuma namazının temsilen de olsa devam etmesi gayesiyle, gerekli sağlık tedbirleri alınarak, Türkiye’de tek bir camide de olsa kılınmasının uygun olacağı düşünülmüş ve Ankara il ve ilçe müftülerimizin katılımıyla Ankara Millet Camiinde, bugün ise Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınmıştır.

CUMA NAMAZLARI DEVAM EDECEK

Haddizatında afet, salgın ve benzeri durumlarda, mahiyeti ve fonksiyonu itibariyle toplumsal yönü güçlü bir ibadet olan cuma namazına ara verilmesi veya belirli yerlerde kılınabilmesi noktasında geçmişten günümüze İslam âlimlerinin görüş ve uygulamaları mevcuttur. İçinde bulunduğumuz süreçte, İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde de benzer uygulamalar hayata geçirilmektedir.

Cuma namazının tek bir camide devamı vesileyle, Başkanlığımızın en önemli irşat hizmetlerinden olan ve halkımıza bilgi, bilinç, inanç ve umut aşılayan Cuma hutbelerimizin de devamı sağlanmıştır. Bu zor süreçte hutbelerimiz, musibetler karşısında mümince bir duruşu tavsiye etmekte, tedbir, tevekkül, dua ve yardımlaşma ile milletimize sabır ve kararlılığı öğütlemektedir. Cuma hutbelerinin Diyanet TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanmasına devam edilmesi, milletimizin hissiyatını paylaşmaya ve maneviyatını güçlendirmeye yöneliktir.

Diğer taraftan, cuma namazına gidemediği için büyük üzüntü duyan vatandaşlarımızdan, tek bir camide de olsa temsilen bu namazın kılınması hususunda bizlere çok sayıda talep gelmiştir. Dolayısıyla bu uygulamanın, milletimizin cuma namazını kılamadığı için yaşadığı üzüntünün bir nebze giderilmesine katkı sunduğu görülmüştür.

"OLUMSUZ NİTELEMELER SON DERECE ÜZÜCÜ"

Bu bağlamda belirtilmelidir ki, az sayıda müftümüzün katılımıyla geçen hafta kılınan cuma namazı hakkında birtakım medya mecralarında yapılan olumsuz nitelemeler son derece üzücüdür. Hâlbuki toplumumuzda cuma kültürünün yaşatılmasına ve cuma şuurunun korunmasına yönelik olan bu kararın seçkinci bir bakışla en ufak bir alâkası bulunmamaktadır. Özellikle zor zamanlarda ve kırılgan dönemlerde, inancımız ve ibadetlerimiz gibi milletimizin hassas olduğu konularda doğru bilgi ve duyarlılıkla hareket edilmesi; birlik ve beraberlik duygularını zedeleyerek maddi ve manevi varlığımızı zayıflatacak söz, tutum ve davranışlardan kaçınılması vazgeçilmez bir sorumluluktur.

Zikredilen gayelerle, salgın tehlikesi sona erinceye kadar, her hafta ülkemizin farklı tek bir camiinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak, en kısa zamanda bu musibetten kurtulmamız için dua ve niyazda bulunulacaktır. Bu vesileyle, aziz milletimizin yüreği buruk olan her bir ferdine, gösterdiği anlayış ve sabırdan, ortaya koyduğu ferasetli tutum ve tavırdan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Kamuoyunun bilgisine arz olunur...."

AHNMET HAMDİ AKSEKİ CAMİİ'NDE CUMA NAMAZI

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle cemaatle namaz kılınmaması kararının ardından ikinci cuma namazı, Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılındı.

Ahmet Hamdi Akseki Camisi'ndeki namazı kıldıran Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, cuma hutbesinde salı gecesinin Berat Kandili olduğuna işaret etti.

Berat Gecesi'nde ibadet etmenin ve af dilenmenin önemli olduğunu belirten Şahin, Allah'ın bağışlayıcı olduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Berat Gecesi günahlarımıza tövbe etme Cenab-ı Hakk'ın rahmetini isteme ve onun inayetiyle kurtuluşa erme zamanıdır. Bu gece nefsimizin sonu gelmez arzu ve heveslerini terk edip, Rabb'imizin istediği gibi bir kul olmaya söz verme vaktidir. Allah'ın izniyle bela ve musibetlerden kurtuluş beraatı alacağımız böyle bir geceye bizleri ulaştıran Rabb'imize sonsuz hamdüsenalar olsun."

NE OLMUŞTU?

Geçen hafta da Beştepe Millet Camii'nde salgına karşı tedbirlerin alındığı açıklaması yapılarak cuma namazı kılınmıştı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, salgınla ilgili hutbe de vermişti.

AA'nın haberine din görevlilerinden oluşan cemaat maske taktı ve aralıklı olarak saf tutmuştu.

Diyanet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle cuma namazlarının toplu bir şekilde kılınamayacağını açıklamıştı.

Koronavirüse karşı önlemleri açıkladığı konuşmasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş "Yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir" ifadelerini kullanmıştı.

 

DİĞER HABERLER
Milli iradeye darbe
40 ülkeye uçuşlar başlıyor
CHP'li Özkoç: Berberoğlu hakkında tek bir somut delil yok
Bilim Kurulu toplanıyor
Zincirleme hastalık üretmek üzereyiz
Koronavirüs kapan doktora maaş kesintisi
Her 100 kişiden 1'inde korona var