06.06.2020  15:24
SON GÜNCELLEME: 
06.06.2020  19:35
KAYNAK: 
KARAR.COM

Son dakika! Köşeye sıkışan Hafter, Mısır'ı devreye soktu

Son dakika haberi... Libya ordu birliklerinin, Kaddafi'nin memleketi Sirte'ye başlattığı harekat sırasında dikkat çeken bir görüşme de gerçekleşti. İşgal ettiği bölgelerde kontrolü kaybeden Hafter, Mısır'ın darbeci lideri Sisi ile görüştü. Görüşmenin ardından Sisi 'Bu akşam saat 18:00'de ateşkes başlatıyoruz. Yabancı ve yerel milislerin faaliyetleri bitirilecek' dedi. Hafter de Sisi'nin kendisine verdiği destekten memnun olduklarını ve Mısır'ın, TSK'nın Libya'daki varlığını bitirme konusunda önemli rol oynayacağını iddia etti.

+
-

Libya ordu birliklerinin, Kaddafi'nin memleketi Sirte'ye başlattığı harekat sırasında dikkat çeken bir görüşme de gerçekleşti. İşgal ettiği bölgelerde kontrolü kaybeden Hafter, Mısır'ın darbeci lideri Sisi ile görüştü. 

"BU AKŞAM ATEŞKES BAŞLATIYORUZ"

Görüşme sonrası açıklama yapan Sisi "Bu akşam saat 18:00'de ateşkes başlatıyoruz. Libya'da yeni ve adil bir temsilciler konseyi kurulacak. Yabancı ve yerel milislerin faaliyetleri bitirilecek. Siyasi çözüme odaklanacağız" ifadelerini kullandı.

"MISIR TSK'YA KARŞI ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK"

Görüşmeye ilişkin Halife Hafter de Sisi'nin kendisine verdiği destekten memnun olduklarını ve Mısır'ın, TSK'nın Libya'daki varlığını bitirme konusunda önemli rol oynayacağını iddia etti. 

KAHİRE'DE ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTILAR

AA'nın haberine göre de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Halife Hafter ve siyasi müttefiği Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, Libya'ya yönelik yeni bir siyasi girişim başlattıklarını ve 8 Haziran'da ülke genelinde ateşkes çağrısı yaptıklarını duyurdu. 

Libya ordusunun, son dönemde Halife Hafter'e bağlı milislere karşı peş peşe ve önemli başarılar elde etmesinin ardından Hafter ve müttefikleri Kahire'de toplandı. 

'KAHİRE BİLDİRGESİ' YAYINLADILAR

Yapılan görüşmelerin ardından, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Hafter ve siyasi müttefiği Salih, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek 'Kahire Bildirgesi' isimli bir duyuru yaptı.

Sisi, basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Hafter ve Salih ile Libya'daki çatışmayı sona erdirmek için siyasi bir girişimde bulunma konusunda fikir birliğine vardık. Bu girişim kapsamında 8 Haziran itibarıyla tüm Libya genelinde ateşkes çağrısında bulunuyoruz." dedi.

"BİR BUÇUK YIL SÜREYLE BİR GEÇİŞ DÖNEMİ YAPILMALI"

Hafter'in siyasi müttefiği Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Salih de daha önceden teklif ettiğine benzer şekilde, Libya'da hükümetin temelini oluşturan Başkanlık Konseyi isimli yapıda "bir başkan ve iki yardımcısının belirlenmesinin" yanı sıra "bir buçuk yıl süreyle bir geçiş döneminin" yapılmasını öngördüklerini söyledi.

Salih, "bu girişimin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) önerileri ile Libya'ya ilişkin Ocak ayında düzenlenen uluslararası Berlin Konferansı'na sonuçlarına uygun olarak geldiğini" savundu.

"BM HİMAYESİNDEKİ GÖRÜŞMELERE BAĞLIYIZ"

Halife Hafter ise Berlin Konferansı'nın sonuçları doğrultusunda, BM'nin Libya Destek Misyonu'nun himayesinde gerçekleşen 5+5 ateşkes görüşmelerine bağlı kaldıklarını öne sürdü. 

Hafter, "tüm Libyalıların katılacağı bir diyalog toplantısıyla geçiş döneminin kararlaştırılması gerektiğini" savundu.

LİBYA HÜKÜMETİNDEN İLK TEPKİ

Libya hükümeti Başkanlık Konseyi Üyesi de olan Eğitim Bakanı Muhammed Ammari Zayid, resmi sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "vatan toprağının tamamını kurtarmaya ve devlet otoritesini tahkim etmeye devam" edeceklerini belirtti. 

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu da yaptığı açıklamada, "Bizim savaş suçlularını (Hafter'i) televizyonda izleyecek zamanımız yok. Ordumuzun kahraman güçlerinin kaçan milislerin peşinden gidişini takip ediyoruz." ifadesini yer verdi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri de katıldığı bir televizyon programında, "Hafter'in gelecek müzakerelerde yeri olmadığının" altını çizdi.

VİŞNE BELDESİ DE ELE GEÇİRİLDİ

Bu arada Libya ordusu, Sirte'nin batısındaki Vişke beldesini Hafter milislerinden kurtararak bölgede kontrolü sağladığını duyurdu.

Libya ordusuna bağlı Sirte-Cufra Ortak Operasyon Dairesi yetkilisi Tuğgeneral İbrahim Ahmed Beytülmal, ordu birliklerinin, Vişke beldesini Hafter milislerinden kurtararak başkentin yaklaşık 450 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte'ye ilerlediğini kaydetti.

"HAFTER MİLİSLERİNİN ARAÇLARINI VURDUK"

Tuğgeneral Beytülmal, ordu birliklerinin Sirte'ye 95 km uzaklıktaki Buveyrat el-Hasvan bölgesine ulaştığını aktardı.

Öte yandan Ortak Operasyon Dairesi, Vişke'ye yönelik operasyonlar kapsamında Hafter milislerine ait 'Grad' füze bataryaları yüklü araçları hedef aldığını açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Libya ordusu, son günlerde önce başkentin güneyindeki Trablus Uluslararası Havaalanı, ardından da tüm Trablus il sınırında kontrolü sağlamıştı.

Ordu birlikleri, Terhune kenti ve buranın da güneydoğusundaki Beni Velid şehirlerini Hafter milislerinden arındırmıştı.

Hafter milislerini tüm bu geniş alandan çıkartan Libya ordusu, Sirte, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevresindeki bölgeleri, Halife Hafter'e bağlı milislerden kurtarmak için 'Zafer Yolları' harekatını başlattığını duyurmuştu.

 

DİĞER HABERLER
ABD'de bilanço daha da ağırlaştı
Patlamada 3 gözaltı!
Müsaade etmeyeceksiniz!
Gülistan'ı arama çalışmalarında 6 ay geride kaldı
Van Gölü'nde 1 ceset daha bulundu
Yeter ki patron üzülmesin!
Hiç kimse Gezi benzeri kalkışmayı aklından geçirmesin