25.05.2020  14:57
SON GÜNCELLEME: 
26.05.2020  10:07
KAYNAK: 
ANKARA/AA

Son dakika! Libya ordusu duyurdu: Paralı askerlerin tahliyesi için 7 uçak iniş yaptı

Son dakika haberi... Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, Hafter saflarında savaşan ve Rus güvenlik şirketi Wagner'e mensup paralı askerlerin başkentten tahliye için Beni Velid kentine 7 askeri kargo uçağının iniş yaptığını açıkladı. Kununu, '1500-1600 kadar paralı askeri bilinmeyen bir noktaya tahliye edildiğini' gözlemlediklerini söyledi.

+
-

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, başkent Trablus'un güneydoğusundaki Beni Velid kenti havalimanından, başkentten kaçan Rus özel güvenlik şirketi Wagner'e mensup paralı askerler ve beraberlerindeki silah, ağır silah, cephane ve mühimmatın tahliyesi için 7 uçak geldiğini belirtti. 

BENİ VELİD'E İNDİLER

Bugüne kadar başkent Trablus'un güneyindeki cephelerden Halife Hafter saflarındaki "1500-1600 kadar paralı askeri bilinmeyen bir noktaya tahliye edildiğini" gözlemlediklerini paylaşan Kununu, henüz bugün Antonov 32 tipinde bir askeri kargo uçağının Beni Velid havalimanına indiği bilgisini paylaştı. 

NE OLMUŞTU?

Hafter milislerini 18 Mayıs'ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de milislerden arındırdı.

Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini savunmaya çekilmeye zorlamıştı. Ordu birlikleri, başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındırmıştı.

Ordu birlikleri El-Tekbali Kampı'nda da kontrolü sağlamıştı. Hafter milislerinin başkentin güneyindeki geri çekildiği cephelerde yerleşim bölgelerine çok sayıda patlayıcı tuzakladığı ortaya çıkmıştı.

PARALI ASKERLER KİMLER?

AA'nın haberine göre Kremlin Sarayı'nın yemek işini yönettiği için 'Şef' lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin'e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerleri ve siyasi faaliyetleriyle tanınıyor. 

Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara Moskova'nın desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, BM raporlarına göre yaklaşık binden fazla paralı askeriyle Trablus'un sıcak cephe hatlarında Hafter için savaşıyordu.

DİĞER HABERLER
Tunceli'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Bile bile facia...
Balıkesir'de göğsünden vurulan asteğmen öldü
Eşinden boşanan kadın abisi tarafından vuruldu
Avukatlara polisten biber gazlı müdahale
MEB'den kritik karar!
14 yaşındaki çocuğa gözaltı