09.04.2020  11:08
SON GÜNCELLEME: 
09.04.2020  20:24
KAYNAK: 
AA

Sosyal medya paylaşımıyla tepki çeken müdür yardımcısı Nail Noğay görevden alındı

Sosyal medyada, bir vatandaşın "Açız" diyerek tepki göstermesi üzerine vatandaşa "Geber" yanıtını veren, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay görevden alındı.

+
-

Euronews, İstanbul’da koronavirüs salgını nedeniyle evden çıkamayan vatandaşlarla yaptığı söyleşide, çok mağdur olduğunu belirten bir anne, “Çocuklarıma kahvaltı ettiremedim ve bu benim zoruma gitti. Devletimiz bu duruma bir el koysun. Şimdi çocuklarım aç kalmasınlar diye dilenmekten geliyorum. Çıkma diyorlar, bu durumda nasıl çıkmayayım. Biz ölelim ama çocuklarımız aç kalmasın” dedi.

Haberin videosu sosyal medyada hızla yayıldı. Videoyu Twitter hesabından paylaşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay, mağdur kadına hitaben “Geber” yazdı.

Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Çocuk Kulüpleri Birimi‘nden sorumlu olan Nail Noğay’ın bu insanlık dışı hareketine tepki yağdı. Noğay, tepikler üzerine twitter hesabını kapattı.

Ünlü isimlerden siyasilere pek çok kişi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a seslenerek, gereğinin yapılmasını istedi.

BAKANLIK GÖREVİNDEN ALINDI

Bakanlıktan bu sabah yapılan açıklamada, Nail Noğay’ın görevden alındığı ifade edildi:

* Bakanlığımıza bağlı çalışan bir İl Müdür Yardımcısı'nın sosyal medyada gündeme gelen çirkin paylaşımı toplumumuzun tepkisini çekmiştir. Birlik ve beraberlik ruhumuzu yaralayıcı bir dil ve üslup devletimizin hiçbir kademesinde asla kabul edilemez.

* Anne ve yavrularımız ziyaret edilerek ihtiyaçları karşılanacak ve bakanlığımız hizmet modellerinden faydalandırılacaktır. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğu yerde kimse sahipsiz ve yalnız değildir.

* Biz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tüm vatandaşlarımızın huzur, barış ve refah içerisinde birlikte yaşaması için canla başla çalışmaya devam ederek bu tür davranışlara asla izin vermeyeceğiz. Söz konusu şahıs olayın hemen akabinde görevden alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştır.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Nail Noğay’ın tepki çeken paylaşımıyla ilgili İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

* İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı (Nail N), şahsi twitter hesabından yapılan çirkin paylaşımı nedeniyle, Bakanlık makamınca görevden alınmış ve hakkında tahkikat başlatılmıştır.

* İlimizdeki bir kamu görevlisi tarafından yapılan ve hiçbir insani ve vicdani ölçüye sığmayacak bu çirkin paylaşımı esefle kınıyoruz. Her vatandaşımızın hiçbir ayrımcılığa tabi olmadan, devletimizin bütün imkanları ve kamu hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanması için gece gündüz demeden görev yapmaya devam edeceğiz.

"YAŞLILARA ISINAMADIM" DEMİŞTİ

Noğay, 2003 yılında Semiha Şakir Huzurevi'ndeki görevinden Eyüp Çocuk Yuvası'na atanmasıyla ilgili, "Kısmet burasıymış. Yaşlılara pek ısınamadım. Çocukları çok severim. Yaşlılar sonuçlanan birşey. Ama çocuğun geleceği var. Bir 5-10 yıl sonra geleceklerini görebiliyorsun" demişti.
   

DİĞER HABERLER
Tüm illerdeki Cuma namazlarının hangi camilerde kılınacağı belli oldu
George Floyd için başsağlığı
'Daha yeni başladık'
Terhisler 31 Mayıs'ta başlıyor
YKS'de online deneme sınavı yapılacak
Gelecek Partisi elektrik sorununu yerinde inceledi 
ÖSYM'den sınav yerleriyle ilgili açıklama