Back To Top
Can Bartu için Ülker Stadyumu'nda tören düzenlendi

Can Bartu için Ülker Stadyumu'nda tören düzenlendi

 - Son Güncelleme: 13.04.2019 Cumartesi 16:14
Can Bartu için Ülker Stadyumu\'nda tören düzenlendi
- A +

Türk futbolu ve Fenerbahçe'nin efsanevi isimlerinden ''Sinyor'' lakaplı Can Bartu için Ülker Stadyumu'nda tören düzenlendi. Can Bartu'ya veda konuşması yapmak için kürsüye çıkan Fenerbahçe kaptanı Volkan Demirel, ''Çubuklu için yaşayanlar asla ölmezler. Ve sana söz (Can Bartu'nun kızına dönerek) baban için elimizden gelen her şeyi yapacağız'' dedi.

Türk sporu ve Fenerbahçe'nin efsane isimlerinden Can Bartu, son yolculuğuna uğurlandı. Ülker Stadyumu'nda düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Futbol Takımı, sarı-lacivertli camianın eski futbolcular, Can Bartu'nun yakınları ve sevenleri katıldı.

Tarifsiz bir acı yaşadıklarını söyleyen Can Bartu'nun kızı Gülfer Arığ, "Tarifsiz bir acı yaşıyoruz. Ailemiz, Fenerbahçe ve Türk sporu için büyük bir kayıp. Acımıza ortak olan herkese ailesi olarak teşekkürlerimizi sunarız. Can Bartu gibi çok özel bir isimle Fenerbahçe'yi yaşamak, ondan bu büyük camiayı dinlemek benim için paha biçilmez bir duygu oldu. Fenerbahçe'yi Fenerbahçe yapan bir efsaneyi tanımanın ve yanında olmanın gururunu her zaman yaşadım. Onu anlatmaya burada zaman yetmez.

19-04/13/can-bartu-toren-1.jpg

Bıraktığı hatıralar benim için ebedi kalacak. İyi ki Türk sporunun ve Fenerbahçe'nin efsanesi benim babam olmuş. Sevgisini ve şefkatini bize yaşattığından dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum.

19-04/13/can-bartu1-1555146949.jpg

İslam Çupi bir sözünde 'Can Bartu bir Fenerbahçe orijinalidir' demiş, evet babam Fenerbahçe için yaşadı. Bizler de öleceğiz ama Fenerbahçe yaşayacağız. Lütfen yarın Mehmetçik Basri, Lefter ve Can gibi bu taraftarlara layık olun" dedi.

'ÇUBUKLU İÇİN YAŞAYANLAR ASLA ÖLMEZLER'

Can  Bartu'yu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Volkan Demirel, "Hepimiz üzgünüz Basketbol futbolda Türkiye'yi temsil etmiş büyük bir ağabeyimizi kaybettik. Can ağabeyimizin Türk futbol tarihinde özel bir yeri var.

19-04/13/can-bartu-toren-4.jpg

Fenerbahçe var olduğu süre de var olacak. Çubuklu için yaşayanlar asla ölmezler. Can Ağabey'i her zaman yaşatacağız. Can ağabeyden aldığımız çubukluyu başımızın üstünde taşıyacağız. Ve sana söz (Can Bartu'nun kızına dönerek) baban için elimizden gelen her şeyi yapacağız" 

'TÜRKİYE'NİN HÜRMET ETTİĞİ İNSANLARDAN, FUTBOLCULARDAN BİRİYDİ'

Can Bartu'ya sadece Fenerbahçelilerin değil tüm sporseverlerin saygı duyduğunu ifade eden Vefa Küçük, "Can Bartu'yu anmak için buradayız. Ben; Cihatları, Lefterleri, Canları seyretme bahtiyarlığına ulaştım. Can Bartu sadece Fenerbahçe'nin değil Türkiye'nin hürmet ettiği insanlardan, futbolculardan biriydi. Şu anda Can Bartu ile aynı dönemde forma giymiş futbolcuları, basketbolcuları görebiliyorum. Allah onlara uzun ömürler versin. Benim 10 yaşında bir torunum var. Ona Can ismini verdim. Can Bartu'nun önünde saygı ve sevgiyle eğiliyorum" ifadelerini kullandı. 

19-04/13/can-bartu-toren-7.jpg

'HER ZAMAN GURURLA TAŞIDIĞIN ÇUBUKLU FORMAN BİZE EMANET' 

Can Bartu'yu gelecek nesillere aktarmanın görevleri olduğunu söyleyen Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç," 7 sene sonra bir efsanemizi daha uğurlamak için hep birlikte buradayız. Bu üzüntülü günümüzde bizleri yalnız bırakmayıp, acımızı paylaşan herkse teşekkür ediyorum. Törenimize devletimizi temsilen teşrif eden iyi bir Fenerbahçeli olan spor bakanımıza, burada bulunan devletimizin bütün temsilcilerimize kulübüz ve Bartu ailesi adına teşekkür ederim. Örnek kişiliği, asil duruşu, müthiş zekası, beyefendiliği, dobra karakteri, kendine has giyim stili, sıra dışı hikayeleri, eşsiz başarıları ve tüm temsil ettikleriyle her şeyden önemli iyi insanlığıyla efsane olmuş adını altın harflerle tarihimize yazdırmış değerimizi, büyük bir Fenerbahçeliyi kaybettik. Hem camiamızın hem Türkiye'nin başı sağ olsun. Çoğumuz doğmadan hem İtalyanları sarsacak denli dünyalı hem de herkesten daha yerli ve milliydi. Ona hayran büyüten nesiller onun adını taşıyan nesillere dönüştü.

19-04/13/can-bartu-toren-2.jpg

Ona duydukları sevgi ve saygıdan dolayı, tuttukları takımlardan bağımsız kimi aileler çocuklarına Can ya da Bartu ismini verdi. Türk spor tarihinde böyle sembol olmuş kaç sporcu var ? Milyonları Fenerbahçe aşkıyla buluşturan kahramanımız, gelecek nesillere aktarmak hepimizin sorumluluğunda. İyi ki Fenerbahçeli olmuş. Biliyoruz ki artık aramızda olmasa da her zaman kalbimizde yaşayacak. İnsanoğlu var oldukça efsaneler ölmez. Ne şanslıyız ki Can Bartu'yu tanıyan insanlarız. Yarınki derbi maçı beraber seyretmeyi planlıyorduk. Allah'ın takdiridir ki maçı birikte izleyemeyeceğiz. Keşke bizimle yarın birikte olabilseydi. Yarın burada 50 bin ve bulundukları yerlerde milyonlarca Fenerbahçeli Can Bartu'nun yerine maçı izleyecek. Gözün arkanda kalmasın.

19-04/13/can-bartu-toren-8.jpg

Bu taraftar bu çocuklar yarın senin için oynayacak ve kazanacak. Asla unutmayacak. Bu formayı taşıyacak binlerce sporcu seni her zaman sevgi ve saygıyla hatırlayacak. Her zaman gururla taşıdığın çubuklu forma bize emanet. Hakkını helal et bizlere. Ailesine, camiamıza ve Türk sporuna başsağlığı diliyorum" diye konuştu. 

19-04/13/can-bartu-toren-10.jpg

'EFSANELER ÖLMEZ'

Can Bartu'nun her yönüyle örnek bir insan olduğuna dikkat çeken Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Bugün bir efsaneye veda etmek, ebediyete uğurlamak üzere bir araya geldik. Her yönüyle; sporcu kişiliği, insani yönü ve davranışlarıyla örnek bir şahsiyeti, bir ağabeyimizi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Ancak 'Efsaneler ölmez' inancı içerisinde Can Bartu'yu gelecek nesillere, gençlere anlatarak onun sporcu kişiliğini öğreterek ilelebet yaşatmanın gayreti içerisinde olacağız. Tüm milletimize sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun" diye konuştu.

İSTANBUL/DHA

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN