08.04.2020  18:54
SON GÜNCELLEME: 
08.04.2020  19:06
KAYNAK: 
KARAR

Süleyman Çakır'ın 16. ölüm yılı sosyal medyaya damga vurdu! Kurtlar Vadisi Süleyman Çakır kimdir?

2000'lı yılların başında yayınlanan Kurtlar Vadisi dizisi, aradan geçen onca yıllara karşın diziseverler tarafından konuşulmaya devam ediliyor... Dizinin başrol oyuncularından biri olan Oktay Kaynarca'nın canlandırdığı Süleyman Çakır karakterinin, dizinin 45. bölümünde hayatını kaybetmesinin ardından gazetelere vefat ilanı verilmiş, gıyabında cenaze namazı kılınmış ve mevlit okutulmuştu. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da dizi karakteri Süleyman Çakır'ın ölümünün 16. yılı, sosyal medyada en çok konuşulan konu başlıklarından biri oldu. Peki, Süleyman Çakır kimdir? Süleyman Çakır ne zaman ve nasıl öldü? İşte detaylar...

+
-

Türk televizyon dizi tarihinin en çok konuşulan yapımlarından biri olan Kurtlar Vadisi, 15 Ocak 2003 yılında Show TV'de "Bu bir mafya dizisidir" sloganıyla yayınlanmaya başladı. Kısa sürede reyting listesinin zirvesine oturan yapımda yer alan Polat Alemdar, Süleyman Çakır ve Elif Eylül karakterleri de unutulmazlar arasına girdi. 8 Nisan 2004 günü yayınlanan 45. bölümde Süleyman Çakır karakterinin ölerek diziden çıkrılması, diziseverlerin tepkisine neden oldu. O dönem Süleyman Çakır için gazetelere vefat ilanı verilmiş, gıyabında cenaze namazı kılınmış ve mevlit okutulmuştu. Süleyman Çakır karakterini canlandıran ünlü oyuncu Oktay Kaynarca da, kariyerinde böyle bir ilgi görmediğini dile getirmişti. Sosyal medyanın da hayatımıza girmesiyle beraber artık her yıl Süleyman Çakır'ın ölümü 8 Nisan'da anılır hale geldi. Diziyi bilmeyen internet kullanıcıları, "Süleyman Çakır kimdir?", "Süleyman Çakır ne zaman ve nasıl öldü?", "Oktay Kaynarca kimdir kaç yaşında?" sorularının yanıtlarını arıyor. Detayları KARAR.com okurları için derledik...

SÜLEYMAN ÇAKIR KİMDİR?

Süleyman Çakır, Kurtlar Vadisi isimli dizide Oktay Kaynarca tarafından canlandırılmış kurgusal karakterdir. Hekimoğlu türküsüyle özdeşleşmiştir.

SÜLEYMAN ÇAKIR'IN ÇOCUKLUĞU

Küçük yaştayken cami avlusunda gözü önünde babasının vurulduğunu görmüş ve bundan sonra dünyaya hep nefretle bakmıştır. Babası öldükten sonra annesinin evde yaptığı pilav ve nohudu satarak hem kız kardeşi Derya Çakır'a hem de annesi Emine Çakır'a bakmıştır. Bir gün zabıta gelip yasak yerde satış yaptığı için hem onu hem de kız kardeşini hırpalamıştır. Hırpalama sırasında zabıtanın kız kardeşine vurmasından dolayı gözü dönmüş ve zabıtayı art arda bıçaklayıp öldürmüştür. Sonrasında cinayet suçundan hüküm giyip, hapse düşmüştür. Hapise düşünce annesi ve kız kardeşi açıkta kalmıştır. Bunun için ona Duran Şatıroğlu namı diğer Duran Emmi'yi bıçaklaması için teklif etmişlerdir ve o da annesi ve kız kardeşi kötü durumda olduğu için razı olmuştur. Duran Emmi abdest alırken elinde bıçakla onu öldürmeye gitmiş ancak babasının da abdest alırken öldüğü gözüne gelince yapamamıştır. Duran Emmi sayesinde mafyaya girmiş ve önemli bir mafya babası olmuştur. Sonra Laz Ziya'nın kızı Nesrin Yılmaz ile evlenmiştir.

SÜLEYMAN ÇAKIR'IN ÖLÜMÜ

Süleyman Çakır, Cerrahpaşalı Halit tarafından pusuya düşürülerek öldürülmüştür. Süleyman Çakır dizide 43. bölümde vurulmuş ve 45. bölümde öldüğü ilan edilmiştir. Can dostu Polat Alemdar Çakır'ın ölümünün ardından Halit'i ve altı mafya babasını bir gecede öldürerek onun intikamını almıştır. Süleyman Çakır karakteri, Kurtlar Vadisi'nde en çok ilgi çeken ve sevilen karakterlerdendir. Bu nedenle, ölümü olumsuz tepki almıştır. Hatta, gıyabında cenaze namazı kılınmış, gazetelere vefat ilanı verilmiş ve de mevlit okutulmuştur.

OKTAY KAYNARCA KİMDİR?

Kurtlar Vadisi dizisinde Süleyman Çakır'ı canlandıran oyuncu Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965'te Malatya'da dünyaya gelmiştir.

Babası Malatyalı, annesi Elazığlı olan oyuncu genç yaşta anne ve babası Almanya'da çalıştıkları için Üsküdar'da anneannesinin yanında büyümüştür. Çocukluğunun bir dönemi Berlin'de geçmiştir. Ortaokulda bir sene kalan Kaynarca, liseyi de altı senede bitirmüştür. Üsküdar Lisesi'nde başlayıp, en son Hopa Lisesi'nden mezun olmuştur. Fiat fabrikasında elektrik işçisi olarak çalıştığı sırada, konservatuvar sınavlarına girmiştir.

Oktay Kaynarca, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı Yüksek Lisans Bölümü mezunudur. Ayrıca oyuncunun memleketi Hekimhan'da Oktay Kaynarca isminde bir de cadde vardır. Konservatuvara girmeden önce Ege Tiyatrosu'nda Turgut Özakman'ın "Duvarların Ötesi"nde adlı oyununda oynamıştır.

Ardından birkaç çocuk oyununda yer almıştır. Konservatuvar zamanında TRT için 'Gençler Dizisi'nde oynamıştır. İlk profesyonel oyunculuğunu Ali Atik ve Ayşegül Atik ile bir çocuk oyununda yapmış ve ilk parasını kazanmıştır.

İlk oyunu bir müzikaldir. Konservatuvardan mezun olduğu 1991 yılında Tiyatro Stüdyosu'nda 'Kan Kardeşleri' (Blood BrOthers) adlı müzikalde Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Celal Perk, Jülide Kural, Derya Alabora ve Ahmet Levendoğlu ile beraber oynamıştır.

Sonra yine aynı tiyatroda 1993-1994 sezonunda 'Derin Bir Soluk Al' oyununu oynadı ve tiyatro hayatını noktalamıştır. Bu oyunla Avni Dilligil 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü almıştır. 2003 yılında başlayan Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı Süleyman Çakır rolüyle ünlenmiştir.

2008 yılında yayına giren Adanalı dizisinde 'Adanalı Yavuz' rolünü, 2011 yılında yayına giren Nuri dizisinde Nuri karakterini oynamıştır. Ayrıca 2015 yılında Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisine başlamıştır.

Evlilikleri

Özgü Namal (2002–2008)
Melek Angun (2012–2013)

Filmografisi

1990 Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni Tarcan Yardımcı Karakter
1994 Yengeç Sepeti - Yardımcı Karakter
1995 Bir Kadının Anatomisi - Yardımcı Karakter
1999 Can Dostum Murat Başrol Oyuncusu
2000 Yarın Geç Olmayacak - Başrol Oyuncusu / Yapımcı
2001 Deli Yürek: Bumerang Cehennemi Cemal Yardımcı Karakter
2002 Abdülhamit Düşerken Hüseyin Cahit Yardımcı Karakter
2004 Kalbin zamanı Akfar Başrol Oyuncusu
2007 Beynelmilel Binbaşı Yardımcı Karakter
2008 Alia Hasan Sabri-Emniyet Amiri Başrol Oyuncusu / Yapımcı
2011 Çanakkale Ruhu

OKTAY KAYNARCA KAÇ YAŞINDA?

1965 doğumlu olan Oktay Kaynarca, 2020 yılı itibariyle 55 yaşındadır.

DİĞER HABERLER
Davutoğlu'ndan Mavi Marmara paylaşımı 
'Alternatif baro' AK Parti MYK'ya geliyor
Yurt içi ve yurt dışı uçuşlar ne zaman başlıyor?
Kendini bilmezler işgal diyorlar!
Bir yıl önceki defteri kapattılar
Marmaray ve Başkentray sağlık çalışanlarına 3 ay ücretsiz
Güneşli havaya 'sağanak' arası!