Back To Top
Apple A9 işlemci özellikleri

Apple A9 işlemci özellikleri

Apple A9 işlemci özellikleri
- A +

Apple’ın iPhone 6s ve iPhone 6s Plus adını alacak en yeni akıllı telefon modellerinin işlemcisi A9, detaylı özellikleri ve sağlayacağı avantajlar ile karşınızda…

Apple’ın iPhone 6s ve iPhone 6s Plus adını alacak gelecek nesil akıllı telefon modellerinin tanıtım tarihi büyük bir sürpriz olmazsa 9 Eylül 2015. Tanıtılacak akıllı telefonların, teknoloji dünyası için anlamı büyük; Apple geçtiğimiz yıl, tüm dünyada 100 milyon ünite civarında iPhone 6 ve 6 Plus sattı ve bir dizi güncelleme ile satışa sunulacak yeni versiyonların da ciddi bir ilgi ile karşılanması bekleniyor.

iPhone 6s ve 6s Plus'ın özelliklerine dair son dönemde netleşen konulardan biri de işlemci modülü. A9 işlemci adıyla da bilinen donanım yapı taşı yeni iPhone'larda olacak. Bizler de akıllı telefonların performansına direkt etkide bulunabilecek özellikler taşıyan ve hakkında çok az detay bilinen A9 işlemcileri mercek altına alıyoruz…

İlgili işlemcinin, 2015 modellerinde olacağına dair emareler geçtiğimiz ocak ayına dayanıyor. Samsung tarafından üretilen işlemciler için Apple tarafından verilen siparişlerin hazırlanmakta olduğu yönünde haberler uzun süredir basına yansıyor.

15-08/26/ekran_resmi_2015-08-26_11_15_55.jpg

 

Söz konusu işlemcinin en önemli özelliği, iPhone 6’dakine göre (A8 olarak adlandırılır) daha küçük boyutlara sahip olması. Daha küçük boyutun yanı sıra daha düşük enerji tüketimi ile çalışan bir yapıya sahip. Ayrıca 16nm mimarisine dayanıyor.

iPhone 6s ve 6s Plus’ta daha küçük bir anakart bizleri bekliyor. A9 çip ise daha hızlı performans ve verimli güç tüketimi ile öne çıkıyor. A9 ayrıca, güncellenmiş NFC teknolojisi, daha performanslı LTE ve daha stabil yapı için cihazdaki diğer çiplerle uyum içinde çalışıyor. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN