Back To Top
Bauhaus akımı nedir? Google Bauhaus akımını doodle yaptı

Bauhaus akımı nedir? Google Bauhaus akımını doodle yaptı

 - Son Güncelleme: 11.10.2019 Cuma 17:30
Bauhaus akımı nedir? Google  Bauhaus akımını doodle yaptı
- A +

Google, Bauhaus akımını doodle yaptı. Alman mimar Walter Gropius, Bauhaus’u 1919’da Almanya’nın Weimar şehrinde Sanat Okulu adı altında kurmuştur. 100. yılını kutlayan Bauhaus sanat akımı hakkındaki detaylar haberimizde.

Google, Bauhaus sanat akımını doodle yaptı. Bu Google motorunu açan milyonlarca kişi 12 Nisan 2019 Google Doodle'ı ile karşılaştı. Vatandaşlar 'Bauhaus akımı ne demek?', 'Bauhaus akımı nedir?' diye merak ediyor. İşte detaylar...

100. yılı kutlanan Bauhaus akımı ile ilgili detaylar haberimizde. Arama  Animasyonlu Doodle'ı oynatan bireyler, sona geldiklerinde ise Bauhaus Akımı hakkında bilgi sahibi olabiliyor. İşte Bauhaus sanat akımı hakkında merak edilen detaylar…

19-04/12/bauhaus.jpg

BAUHAUS AKIMI NEDİR?

Google, 12 Nisan 2019 Cuma gününün anlam ve önemi de unutmadı. Bu doğrultuda, Bauhaus Akımı Google tarafından Doodle oldu.

Hayatın birçok alanında Bauhaus Akımı görülmektedir. Sanayileşme atılımı ve sanatın birleştirilmesine yönelik politikaların ya da eğitim reformlarının yapılandırılmasında Bauhaus Sanat Akımının etkisi çok büyüktür.

1919 senesinde Almanya'nın Weimar şehrinde kurulan ve hizmete başlayan Bauhaus sanat ve tasarım okulu olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Bauhaus Sanat Akımı okulunun kurucusu Henry Van de Velde'dir. 1919 ile 1925 yılları arasında Weimar'da kurulan Bauhaus Sanat Akımı Okulu, 1925 ile 1932 yılları arasında Dessau'da, 1932 ile 1933 yıllarında da Berlin'de hizmet vermiştir.

1919 ile 1928 yılları arasında Walter Groius tarafından yönetilen Bauhaus Sanat Akımı Okulu, 1928 ile 1930 yılları arasında Hannes Mayer, 1930 ile 1933 yılları arasında Mies van der Rohe tarafından yönetilmiştir. 1933 yılında ise Hilter Bauhaus Sanat Akımı Okulunu kapatmıştır.

Walter Gopius tarafından 1919 yılında kurulmuş olan Bauhaus Sanat Akımı Okulu, Nazi rejiminin tehditleri nedeni ile 1933 yılında kapatılmıştır. Mimari de etkili olan Bauhaus Sanat Akımı, endüstriyel tasarım ve şehir planlama konularında da yenilikler getirmiştir. Yeni bir mimari akım yaratan Bauhaus Sanat Akımı, sanatın bütün dallarını etkilemiştir. Mimari eğitimin yanında şehir planlaması ve vazo tasarımı gibi eğitimlerin de verildiği Bauhaus Sanat Okulunda çocuk mobilyası ve fotoğrafçılık gibi alanlarda da eğitim fırsatı sunulmaktadır. Sanat ile zanaat konusunda yaşanan ikilemi ortadan kaldırma amacında olan Bauhaus Sanat Akımı Okulu, teknolojik gelişmeler ile çalışmalarına yön vermiştir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN