Back To Top
'Beynin 10 yıl gençleşmesi için düzenli aerobik egzersizleri yapın'

'Beynin 10 yıl gençleşmesi için düzenli aerobik egzersizleri yapın'

 - Son Güncelleme: 02.02.2019 Cumartesi 12:42
\'Beynin 10 yıl gençleşmesi için düzenli aerobik egzersizleri yapın\'
- A +

Colombia Üniversitesi'nden uzmanların öncülüğündeki bir araştırma ekibi, düzenli aerobik egzersizlerin, beynin bilişsel işlevleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve beyni önemli ölçüde gençleşebileceği sonucuna ulaştı.

Bilim insanları, beynin nasıl '10 yıl gençleşebileceğini' açıkladı. Genetic Engineering & Biotechnology News portalında yer alan habere göre, ABD’li bilim adamları, hafıza performansını artıran yöntem geliştirdi.

4 HAFTA BOYUNCA DÜZENLİ TAKİP

Araştırmacılar tarafından yapılan deneye katılan, yaşları 20 ila 67 arasında değişen 132 gönüllü, altı ay boyunca haftada dört kez çeşitli sporlar yaptı. Deney sonunda uzmanlar, fiziksel aktivitenin, deneklerin hafızaları üzerindeki etkisi, konsantre olabilme becerisi, hedef belirleme, aktivitelerini düzenleme ve davranışlarını kontrol etme durumlarını değerlendirdi. Ayrıca, beyin yapısındaki değişiklikler de dikkate alındı.

AEOROBİK YAPAN GRUBUN VERİLERİ DAHA YÜKSEK ÇIKTI

Araştırmanın sonunda, egzersiz planını tümüyle uygulayan 94 kişide bilişsel gelişmenin olduğu, aerobikle uğraşan grupta ise verilerin daha yüksek olduğu gözlemlendi. Araştırma ekibi başkanı Jacob Stern, "Egzersizleri yapan tüm katılımcılarda, beynin yürütme işlevinin iyileşmesinin yanı sıra beynin dış katmanlarındaki kalınlığın da arttığını tespit ettik" dedi.

Sonuçlar, deneyde aerobikle uğraşan 40 yaşındaki katılımcıların beyin yaşının on yıl, 60 yaşındakilerin beyin yaşının ise 20 yıl gençleştiğini gösterdi. Araştırmacılar, daha ileri sonuçlar elde edebilmek için deneyin yaş aralığının genişletilmesi gerektiğini belirtti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN