Back To Top
Bilgisayarınızdan ekran parlaklık ayarları değiştirilerek veri çalınabilir

Bilgisayarınızdan ekran parlaklık ayarları değiştirilerek veri çalınabilir

 - Son Güncelleme: 10.02.2020 Pazartesi 15:17
Bilgisayarınızdan ekran parlaklık ayarları değiştirilerek veri çalınabilir
- A +

Uzun yıllardır siber güvenlik uzmanları, internet bağlantısı olmayan güvenliksiz yerel ağlardan fiziksel olarak izole edilmiş hava boşluğuna alınmış (air-gapped) cihazlardan veri almak için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Air-gapped cihaz hackleme denince akla gelen isimlerin başında İsrail ben Gurion Üniversitesi Siber Güvenlik Araştırma Merkezinde çalışan Mordechai Guri geliyor.

siberbulten.com'un haberine göre; Guri ve arkadaşlarının yaptığı son araştırma, hava boşluğundaki bilgisayarlardan herhangi bir network bağlantısına gerek kalmadan ve cihazla fiziksel bir temas sağlamadan hassas bilgi alınabileceğini gösterdi.  Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre, cihazdan veri almayı sağlayan örtülü kanal tespit edilemiyor ve kullanıcı cihazda işlem yaparken bile fark ettirmeden veri çekmeyi başarıyor.

Kulağa korkutucu gelebilir ama Guri ve ekibinin araştırması sonucunda ortaya çıkan sonuç, bilgisayar ekranınızın parlaklığının değiştirilmesi ile cihazınızdan hassas veriler dışarıya aktarılabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar bu hassas verilerin dosya ve imajların yanı sıra şifre anahtarları ile parolaları da kapsadığını ifade ediyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN