Back To Top
Bitcoin, bir devlet kadar CO2 gazı ortaya çıkartıyor

Bitcoin, bir devlet kadar CO2 gazı ortaya çıkartıyor

Bitcoin, bir devlet kadar CO2 gazı ortaya çıkartıyor
- A +

Münih Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Bitcoin üretimi ortaya çıkan çevreye zararlı Karbondioksit (CO2) gazlarının miktarı Ürdün ya da Sri Lanka da toplu olarak yayılan zararlı CO2 miktarına eşit.

KARAR/ALMANYA

Münih Teknik Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, Bitcoin üretiminin çevreyi kirlettiğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar bu amaçla bilgisayarların ne kadar elektrik tükettiğini mercek altına aldı. Bilgisayarlar Bitcoin oluşturabilmek için yılda 45,8 milyar kilovat/saat kullandı. Bu miktarda elektrik yılda 22 ile 22.9 milyon ton CO2 anlamına geliyor.

EN ÇOK İZLANDA'DAN ÇIKIYOR

Bitcoin oluşturma bilgisayarlarının enerji tükemit miktarını tespit edmek için bilgisayar üreticilerinin borsaya beyan ettiği verileri esas alınır. Bitcoin kripto para oluşturmak için verimliliği yüksek işlemciler ve grafik kartları kullanmak gerekiyor. Araştırmada çıkan bir başka sonuç ise Bitcoin madenciliğinin en çok yapıldığı yer İzlanda.

Araştırmacılar dijital teknolojiler hakkındaki tartışmalarda enerji maliyetleri ve CO2 konularının daha yoğun şekilde hesaba katılmasını talep ediyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN