e-İmza nedir, nasıl alınır? İşte elektronik imza başvuru ekranı

e-İmza nedir, nasıl alınır? İşte elektronik imza başvuru ekranı

2000'li yıllarla beraber dijital çağın başlamasıyla resmi işlemler internet ortamında yapılmaya başlandı. e-Devlet portalının hizmete girmesinin ardından devlet kurumlarıyla ilgili bütün işlemler online yapılabiliyor. Resmi online işlemlerin güvence altına alınması amacıyla hayata geçirilen e-imza, ıslak imza yerine kullanılabiliyor. İşte, e-imza almak için izlenecek yol...

Elektronik imza ile ıslak imza hukuki olarak aynı geçerliliğe sahip. Bu nedenle, ıslak imza atabilecek hukuki ehliyete sahip olan herkes elektronik imza atma yetkisine de sahip olabilir. Elektronik imza firma adına atılacak ise e-imza yetkisine sahip olacak kişi, firma tarafından seçilir. Kurumsal e-imza'dan kurum sorumludur.

elektronikimza.jpg
Güvenli elektronik imza (e-imza) oluşturma aracı / Sim kart ve USB bellek

E-İMZA NEDİR?

Hayatı kolaylaştıran çözümlerden biri olan elektronik imza (e-imza), ıslak imza ile aynı amaca hizmet eden, tek farkı fiziki ortamda değil elektronik ortamda oluşturulan bir imza çeşididir. e-İmza, ıslak imza gibi tek şekle sahip olmak yerine belirli karakterlerden, harflerden ya da sembollerden oluşan ve imzalayan tarafın kimliği ile örtüşen bir veridir.

E-İMZA NE DEMEK?

Elektronik imza ya da sayısal imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veridir. e-İmza olarak da adlandırılır. Elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemidir.

Elektronik imza, elektronik belgeye girilen bir isim kadar basit olabilir. Dijital imzalar, elektronik imzaları kriptografik olarak korunan bir şekilde uygulamak için e-ticarette ve düzenleyici dosyalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle e-ticaretin hızlı yükselişi nedeniyle daha fazla önem kazanmıştır.

Elektronik imza sayesinde imzalanmış verinin, kimin tarafından imzalandığı ve güvenilirliği kontrol edilmiş olur. Elektronik imza; iletilen bilginin bütünlüğünün bozulmadığını, bilginin tarafların kimlikleri doğrulanmak suretiyle iletildiğini garanti eder.

E-İMZA NASIL ALINIR?

Elektronik imzaya sahip olabilmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) onayladığı elektronik sağlayıcılar üzerinden sunulan e-imza hizmetinden faydalanarak elektronik imza yetkisine sahip olabilirsiniz.

Elektronik imza 2 farklı çeşide sahiptir. Bunlar;

* Kurumsal elektronik imza

* Bireysel elektronik imza

Bireysel e-imza ve kurumsal e-imza başvurusu sırasında talep edilen belgeler şöyle:

Bireysel e-imza başvurusu için gereken belgeler:

* Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ile başvuru formu

* Başvuran kişiye ait TC kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi gibi resmi olarak kullanabileceği bir belgenin aslı

Kurumsal e-imza başvurusu için gereken belgeler:

* Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ile başvuru formu

* İmza sirkülerinin bir fotokopisi

* Başvuran kişiye ait TC kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi gibi resmi olarak kullanabileceği bir belgenin aslı

* Son altı ay içinde Ticaret Sicil Memurluğu bünyesinden alınmış bir faaliyet belgesinin aslı

E-DEVLET E-İMZA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektronik imza başvuruları 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren e-Devlet kapısı hizmetleri üzerinden yapılabilecek. Ayrıca TC kimlik kartları, elektronik imza atabilmek için kullanılabilecek.

e-İmzaTR Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, yaptığı açıklamada, Türkiye'de 5 milyonun üzerinde elektronik imza kullanıcısının olduğunu ve her geçen gün arttığını söyledi.

21 Aralık 2021 tarihinden itibaren e-imza başvurularının e-Devlet üzerinden yapılabileceğini ifade eden Kılıç, "e-imza edinme sürecini her ne kadar 15 dakikada sonuçlandırsak da, yüz yüze kimlik doğrulama zorunluluğundan dolayı vatandaşlarımız bizzat başvuru merkezimize gelmek zorundalar. Bu durum e-İmza almak isteyen vatandaşlarımız için büyük bir zaman kaybına yol açıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan yönetmenlikle değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren kimlik doğrulama işlemleri artık uzaktan yapılabilecek" dedi.

E-İMZA KİMLİK KARTINA NASIL EKLENİR?

Kılıç, "Vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden e-imza başvurusunu bulunduğu herhangi bir ortamda, zaman sınırı olmaksızın, günün herhangi saatinde yapabilecek. Yaptıktan sonra e-imza özel bir kurye tarafından 1 ya da 2 gün içerisinde adresine teslim edilecek" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları artık güvenli elektronik imza atabilmek içinde kullanılabileceklerini belirten Kılıç, "Ayrıca elektronik imza kanunun uygulanması yönetmenliğinde yapılan ve Resmi Gazete de yayımlanan tebliğ ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti kimlik sahipleri yani çipli kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, kimliklerine nitelikli elektronik sertifika yani e-imza yükletebilecek. Bu işlem kimlik erişim cihazları vasıtasıyla yapılacak.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına elektronik imza yükletmek isteyen vatandaşlarımız, kimlik erişim cihazı bulunan her noktadan birkaç dakika içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına e-imza yükletebilecek. Bu değişiklikler ve yenilikler ülkemize, vatandaşlarımıza ve sektörümüze; zaman, tasarruf ve kolaylık getirmiş olur" ifadelerini kullandı.

E-İMZA NE İŞE YARAR, NERELERDE KULLANILIR?

* e-Fatura programı / e-Arşiv fatura programı ve e-smm programı uygulamalarında

* Toplu şekilde imza atmanız gereken durumlar

* Elektronik arşiv imzalamanız gerektiği durumlar

* Kurumlar arası iletişim için ihtiyaç duyulan zamanlar

* Kurum içi uygulamalarda ihtiyaç duyulması halinde

* Bayilerle iletişim sırasında sipariş sürecinde

* Personel ile ilgili izin, performans, fazla mesai, masraf onayı formları gibi onay gerektiren kurumsal işlemler

* Personel hizmet sözleşmesi ve diğer sözleşmelerde

* Ortaklar Kurulu, Genel Kurul ve Yönetim Kurulu gibi idari kararların imzalanması gereken haller

* Banka talimatı gönderimi

* Dış ticaret ve gümrük işleri sırasında

* Merkezi Kayıt kuruluşu e-Şirket uygulaması işlemleri

* e-Devlet uygulama kullanımı

* Kayıtlı Elektronik Posta sistemi kullanımı

* EKAP, Sanayi Bakanlığı, UYAP gibi e-imza kullanımını zorunlu tutan kamu projeleri

* MERSİS projesine bağlı ticari sicil işlemleri sırasında

* Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası bünyesinde

* Islak imzanın gerekli kılındığı diğer alanlar

E-İMZANIN ÖZELLİKLERİ NELER?

Kimlik Doğrulama

Kimlik doğrulama işlemi, basit olarak bir el sıkışma işlemidir. Bu, bir kişinin (ya da ev sahibi firma, sunucu, müşteri) kimliğinin onaylanmasıdır. Bilgiyi imzalayanın yetkinliğini, işleme kimlerin katıldığını, bir başkası tarafından bilginin değiştirilmediğini garanti eder. Öne sürülen kimliğin doğruluğunu onaylayarak bir sisteme giriş yapmak isteyen kullanıcının doğru kimliğini belirler.

Veri Bütünlüğü

Elektronik imza, bilginin doğruluğunu onaylar. Okunan mesajın yanlışlıkla ya da kasten değiştirilmediğini ispatlar. Teknik açıdan elektronik imza, imzalanmış doküman bir özet değeri içerir. İçerikte yapılacak herhangi bir değişiklik özet değerini de değiştireceği için imzanın geçerliliğini sona erdirecektir.

İnkar Edememe

Elektronik imzanın sağladığı özelliklerden birisi, imzalayan tarafa (e-postanın yazarı) kimliğini kanıtlama şansı vermesidir.

İnkâr edememe, size daha sonra o işleme kimlerin katıldığını kanıtlama imkanı verir. Gönderim sırasında ne bilgiyi imzalayan gönderici mesajı gönderdiğini inkar edebilir, ne de alıcı mesajı almadığını iddia edebilir. Basit anlatımıyla inkar edememe, yazılı bir belgedeki imzanın bağlayıcılığına benzer olarak bilginin inkârının yapılamaması demektir.

E-İMZA BAŞVURU SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN